Što spada u "pravi" SF?

Knjigom u glavu
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Dec 2018, 14:52

Stitch wrote:
06 Dec 2018, 02:54
Dedukcijske su ti vještine, kao i uvijek, besprijekorne. :rofl:
... rugala se sova sjenici... :kava:
Stitch wrote:
06 Dec 2018, 02:54
Izdvojio sam jedan roman Strugackih da bih o njemu štogod konkretno napisao. Kao što iz ciklusa Popodnevni svijet nisam istaknuo nijedan jer sam govorio uopćeno, taman posla da ću analizirati desetak naslova kad svi manje-više dijele iste karakteristike. Čemu, bitno je poentirati, tj. neoborivim argumentima dotući protivnika u sučeljavanju. Nije cilj napisati komu lektiru. ;)
Ali temeljna premisa teksta na HE je ta da kompletan opus braće S. nije sofisticirani SF. Kako ju može podupirati itko tko u stvari i nije čitao sva (ili barem većinu) njihova djela??
Stitch wrote:
06 Dec 2018, 02:54
... Svi utječu na sve, zato je Lem i objavio atipični, visokotehnološki Fijasko. Morao se čovjek okušati u "hard SF-u", zašto i ne bi, vrhunski je pisac. I meni bi izazov bio proširiti vidike. :cerek:
W-O-T !!!!?
Lemu imputiraš "da se morao okušati u hard-SFu s Fijaskom"????
Ajme meni, ajme meni... nakon Nepobjedivog i Glasa gospodara i Solarisa... :facepalm:


what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Dec 2018, 16:49

Aha, Solaris je "hard SF"? :rofl:

Drži se ti, sinko, toga što bolje znaš. Od rasprava o književnosti nećeš se kruha najesti. :kava:
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Dec 2018, 17:17

Stitch wrote:
06 Dec 2018, 16:49
Aha, Solaris je "hard SF"? :rofl:
...
Stitch wrote:
20 Nov 2018, 15:14
... Nema kod mene "fantasyja" - Isuse, kako glup naziv, riječ je o najobičnijoj bajci! - "soft SF-a", "hard SF-a"... Samo dobar i loš SF. :)
...
i onda sam ja kontradiktoran :rolleyes:

Da, i Solaris je hard SF s obzirom na, kako kažeš; fabulu, siže, motive, likove, i motivaciju.
Ili, mislim, idealizirana replika ljudskog bića od strane jedne vanzemaljske inteligencije planetarnih razmjera po mjeri egzobiološkog astronauta-istražitelja na suborbitalnoj stanici malo baca u sumlju radi li se zapravo o "hard esefu"... :facepalm:
Last edited by haram on 06 Dec 2018, 17:26, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Dec 2018, 17:25

Gledamo li površinu, složio bih se s tobom. Zagledamo li se u dubinu, nikako ne bih. U tome i jest caka. Lem je gotovo predvodnik SF-a koji se ponajviše etikom bavi. Reci da nije tako.

Solaris je genijalna obmana. Volim Lema, definitivno. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Dec 2018, 17:36

Stitch wrote:
06 Dec 2018, 17:25
Gledamo li površinu, složio bih se s tobom. Zagledamo li se u dubinu, nikako ne bih. U tome i jest caka. Lem je gotovo predvodnik SF-a koji se ponajviše etikom bavi. Reci da nije tako.
Pravi SF upravo i jest tako duboko mnogoslojan, tečno se bavi gomilom pitanja kojih se drugi žanrovi s mukom dotiču. I kao što to ne možeš osporit Lemu, ne možeš niti braći Strugacki. Jer i njihova glavna premisa je etičke prirode, u nekom drugačijem alegorijsko-fantastičkom okružju sa tehnološkom pozadinom.
Stitch wrote:
06 Dec 2018, 17:25
Solaris je genijalna obmana. Volim Lema, definitivno. :cerek:
Zbog ovoga, sve ti grijehe opraštam :)

Čak i to što kasnim na posao... :facepalm:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Dec 2018, 17:50

haram wrote:
06 Dec 2018, 17:36
Pravi SF upravo i jest tako duboko mnogoslojan, tečno se bavi gomilom pitanja kojih se drugi žanrovi s mukom dotiču. I kao što to ne možeš osporit Lemu, ne možeš niti braći Strugacki.
Ništa ja njima ne osporavam, veliki su to umjetnici. Da to pokušavam, božesačuvaj - velim da tematska slojevitost nije meritum. Srž ocjene u enciklopediji krije se u jednostavnom izlaganju, u pričanju priče koja se nigdje neće zakomplicirati i zamrsiti. Ocjenjivač s kojim se svađaš o tome govori. Struktura književnog teksta, to je bit.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Dec 2018, 20:19

Ajmo redom. Za SF su nužni neki elementi, bez toga SF nije SF:
  1. izvanzemaljski život, susret s njime ili bar pretpostavka o njemu;
  2. svemirska putovanja malo dalje od Mjeseca i Zemljine orbite;
  3. ovo prethodno eventualno je zamjenjivo putovanjem kroz vrijeme;
  4. znanost i tehnologija naprednije od ovoga što danas poznajemo.
Ako sam nešto zaboravila, dopunite me. Futurološka djela uglavnom pripadaju u područje sociološke i/ili filozofske spekulacije, a SF je mahom beletristika.

U beletristici je sve moguće. Hoće li autor veličati tehničku i znanstvenu revoluciju ili, naprotiv, naglašavati njezine nezgodne strane i s time se zezati, kao Asimov s robotima, ovisi o autorovoj koncepciji. Međutim, ne vidim mogućnost da itko piše "izvan prostora i vremena", da se na ovaj ili onaj način ne osvrne na prošlost i/ili sadašnjost. Dakako, mogu u pitanju biti i zloguke prognoze, no to, čini se, tek ostaje da se vidi.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Dec 2018, 20:38

MmeTipfeler wrote:
06 Dec 2018, 20:19
Ajmo redom. Za SF su nužni neki elementi, bez toga SF nije SF:
  1. izvanzemaljski život, susret s njime ili bar pretpostavka o njemu;
  2. svemirska putovanja malo dalje od Mjeseca i Zemljine orbite;
  3. ovo prethodno eventualno je zamjenjivo putovanjem kroz vrijeme;
  4. znanost i tehnologija naprednije od ovoga što danas poznajemo.
Ako sam nešto zaboravila, dopunite me. Futurološka djela uglavnom pripadaju u područje sociološke i/ili filozofske spekulacije, a SF je mahom beletristika.
Dobro si napisala, ali dopunit ću to činjenicom da su primjerice Roger Zelazny i Tim Powers u SF ubacivali egipatsku mitologiju i nadrealne fenomene, da je spomenuta Anne McCaffrey pisala o genetički modificiranim zmajevima, da je Philip K. Dick u "Ubiku" govorio o prekogniciji i telepatiji... - a to je samo djelić priče.

Enciklopedija tvrdi svoje, i to je ono što ovdje objašnjavam, ali savršeno sam svjestan činjenice da su granice (često) zamagljene i da je znanstvena fantastika iznimno širok pojam.
MmeTipfeler wrote:
06 Dec 2018, 20:19
Dakako, mogu u pitanju biti i zloguke prognoze, no to, čini se, tek ostaje da se vidi.
Ne samo da mogu nego uglavnom i jesu. Distopije su mnogo češće od utopija, dijelom stoga što nas crnilo privlači kao radoznala bića. Postoje, jasno, i drugi razlozi: antropološki, psihološki, filozofski, sociološki... Kao što crne kronike čitamo zato što želimo biti svjesni svih opasnosti, tako je i SF svojevrsno upozorenje čovjeku kao vrsti.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Dec 2018, 20:53

Stitch wrote:
06 Dec 2018, 20:38
Ne samo da mogu nego uglavnom i jesu. Distopije su mnogo češće od utopija, dijelom stoga što nas crnilo privlači kao radoznala bića. Postoje, jasno, i drugi razlozi: antropološki, psihološki, filozofski, sociološki... Kao što crne kronike čitamo zato što želimo biti svjesni svih opasnosti, tako je i SF svojevrsno upozorenje čovjeku kao vrsti.
Loše sam se izrazila. Njihovo ostvarenje još čekamo. Zapravo, uvijek ispadne još i gore nego što se proriče. :D
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Dec 2018, 22:25

MmeTipfeler wrote:
06 Dec 2018, 20:53
Loše sam se izrazila. Njihovo ostvarenje još čekamo. Zapravo, uvijek ispadne još i gore nego što se proriče. :D
Ovaj puta možeš se kladit u to. :E
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Dec 2018, 22:42

haram wrote:
06 Dec 2018, 22:25
Ovaj puta možeš se kladit u to. :E
Koliki je 'jack-pot'? :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Dec 2018, 23:17

To ne znam, ali vidim da je po Haramu koeficijent 1,0000000001. :rofl:

Ne bi mnogo zaradila sa zicerom na listiću. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Mar 2020, 12:02

Drugoga ožujka 1982. godine umro je genijalni Philip K. Dick, pisac sa službenom medicinskom dijagnozom. Lud kao puška, ali uma koji je išao daleko, daleko... Svi znate za filmove Blade Runner, Total Recall, Minority Report..., ali Čovjek u visokom dvorcu, roman koji nisu ekranizirali (u tom formatu, znam za Amazonovu seriju iz 2015.), mnogo bolje predstavlja njegove strahove i dvojbe. Philip K. Dick pisao je o nama, za nas. Čak i kada je njegova mašta dala osnovu za Terminatora (novele Second Variety i Jon's World).
Potpisi su za budale.
Post Reply