Kamo idu naši dijalekti?

Od kunilingvistike do pravopižđenja
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

29 Dec 2018, 01:21

MmeTipfeler wrote:
19 Dec 2018, 19:33
Ne razumijem u čemu je problem. Što zapravo muči autora? :ne zna:
Mislim da autora ništa ne muči, samo neke wannabe čistunce.


what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

29 Dec 2018, 07:39

haram wrote:
29 Dec 2018, 01:21
Mislim da autora ništa ne muči, samo neke wannabe čistunce.
A tebi se ne čini besmislenim nabrajati riječi koje su odavno ušle u hrvatski i isticati njihovo porijeklo? Da je "samo" polovica hrvatskih riječi "zbilja" hrvatska?

Svojevremeno je netko spomenuo, a lako se može provjeriti u rječniku, kako u hrvatskome od hrvatskih, pa ni slavenskih riječi, nema nijedne koja bi počinjala na A - osim veznika. :cerek:

Provjeri pa nam javi. :mig:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

30 Dec 2018, 12:45

MmeTipfeler wrote:
29 Dec 2018, 07:39
A tebi se ne čini besmislenim nabrajati riječi koje su odavno ušle u hrvatski i isticati njihovo porijeklo? Da je "samo" polovica hrvatskih riječi "zbilja" hrvatska?
Iskreno, u masi toga čime se lingvistika bavi ja ne vidim puno smisla. Slično kao baviti se sa Windows XP nakon što su na tržište izbačene novije varijante. Možda postoji neka vrijednost za antropološke studije, u krajnju ruku.
MmeTipfeler wrote:
29 Dec 2018, 07:39
Svojevremeno je netko spomenuo, a lako se može provjeriti u rječniku, kako u hrvatskome od hrvatskih, pa ni slavenskih riječi, nema nijedne koja bi počinjala na A - osim veznika. :cerek:

Provjeri pa nam javi. :mig:
A šta imam provjeravat, a?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Dec 2018, 13:40

haram wrote:
30 Dec 2018, 12:45
Iskreno, u masi toga čime se lingvistika bavi ja ne vidim puno smisla. Slično kao baviti se sa Windows XP nakon što su na tržište izbačene novije varijante. Možda postoji neka vrijednost za antropološke studije, u krajnju ruku.
Lingvistika se, pojednostavnjeno, bavi opisivanjem jezika, proučavanjem općih zakonitosti u jeziku. Što konkretno smatraš besmislenim?
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

30 Dec 2018, 13:59

Stitch wrote:
30 Dec 2018, 13:40
Lingvistika se, pojednostavnjeno, bavi opisivanjem jezika, proučavanjem općih zakonitosti u jeziku. Što konkretno smatraš besmislenim?
Pa evo proučavanje općih zakonitosti koje u praksi više ne vrijede (dobro, ajmo reći strašno su varijabilne). Mislim, nije lingvistika ta koja oblikuje društvo, nego obratno (za razliku od legislative npr.).
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

31 Dec 2018, 15:09

Lingvistika ne oblikuje društvo, ali oblikuje ga jezik. Zato je vrijedan proučavanja. I na sinkronijskoj razini, što znači trenutačno, i na dijakronijskoj, što znači povijesno. Kako ćeš valjano objasniti zašto neka zakonitost vrijedi sada ako ne znaš što se događalo u prošlosti? Jezik se stalno mijenja, i te su mijene povezane. Poredbena lingvistika primjerice prilično precizno rekonstruira riječi upravo zato što zna kako se tijekom vremena ponaša određeni samoglasnik ili suglasnik. Pače, može predvidjeti izgled leksema u bližoj i daljoj budućnosti. Govorim o razdobljima od nekoliko stotina godina, ne mislim na ono što će se dogoditi sutra. :D
Potpisi su za budale.
Post Reply