Tesla i eurokovanice

Koljite se i gložite!

Podržavate li odluku da će se Teslin lik nalaziti na eurokovanicama od 50, 20 i 10 centi?

Da.
0
No votes
Ne.
1
50%
Nije me briga.
1
50%
 
Total votes: 2
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

24 Jul 2021, 09:42

Što mislite o ovom cirkusu vezanom uz Nikolu Teslu?

Za (malobrojne) neupućene, hrvatski premijer Andrej Plenković najavio je da će se Teslin lik nalaziti na nacionalnim eurokovanicama od 50, 20 i 10 centi, i to kada Hrvatska postane članicom eurozone. Narodna banka Srbije (NBS) priopćila je na to da bi stavljanje lika Nikole Tesle na hrvatsku stranu kovanice eura predstavljalo "prisvajanje kulturnog i znanstvenog naslijeđa srpskog naroda" te najavila stegovne mjere. Kakve, ne zna se.

Uglavnom, digla se velika graja i prašina - sasvim nepotrebno. Imamo Ivana Vukića, koji je izumio torpedo. Imamo Fausta Vrančića, koji je izmislio padobran. Imamo Slavoljuba Penkalu, zaslužnog za cijelo čudo stvari - automatsku mehaničku olovku, nalivpero, knipsu, anodne baterije, lijek protiv reume, prašak za pranje rublja, plavilo, sredstvo za uništavanje gamadi, tekući preparat za impregnaciju željezničkih pragova, tlakomjer ili manometar, dinamometar, vagonske kočnice, sastav tračnica, mjerilo protoka... Mogli smo staviti bilo koga umjesto da svjesno provociramo Srbe. :o


Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

24 Jul 2021, 11:41

Šta mislim?
Mislim da se bez veze prave blesavi. Šta, etnički Hrvat ne može biti nacionalni Srbin? Dobro, kod njih postoji distinkcija između Srba i Srbijanaca ali to nije razlog da idu đonom. Ili jeste? :zubo:

A kad im spomeneš to da je Nidžo nadasve bio Jugoslovenčina tek tad popizde... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

24 Jul 2021, 12:00

Kako piše na hrvatskoj Wikipediji, Ljubica Štefan našla je navodno Teslin dnevnik u kojemu stoji: "Drago mi je što me i Hrvati smatraju svojim jer su moji preci hrvatski koljenovići Draganići iz Zadra. Kao hrvatski plemići u 16. stoljeću došli su u Liku i tu ostali. U Liku su moji prepreci došli preko Novog Vinodola. Preci moje majke, Kalinići, također su hrvatski plemići iz Novog Vinodola. Moj pradjed stjecajem okolnosti morao je otići u Bosansku krajinu (turska Hrvatska) i tamo se oženio pravoslavnom djevojkom i prešao na pravoslavlje. On je imao isturene prednje zube pa ga je narod prozvao Tesla prema alatki kojom se obrađuje drvo i otud i moje sadašnje prezime Tesla. To je zapravo nadimak. Moj djed je bio časnik u ličkoj regimenti, a moj otac pravoslavni prota!"
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

24 Jul 2021, 12:43

Ne vidim problem da se isti lik nalazi na novcu iz dvije ili više država. Pripadnost jednoj ne isključuje pripadnost drugoj.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

24 Jul 2021, 12:50

To je istina. No nastradat će nam reputacija. Ispast ćemo sitni klošari koji namjerno, iz čiste obijesti, potpaljuju politički požar. Jer to jest politika, ne govorimo o primanju u Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti. Time smo donekle obezvrijedili velikane o kojima je također trebalo razmišljati - Boškovića, Mohorovičića, nobelovce Ružičku i Preloga...
Potpisi su za budale.
User avatar
Wikiceha
Gremlin
Posts: 321
Joined: 27 Jul 2019, 13:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

24 Jul 2021, 15:05

Mislim da neće, nema razloga forsirati "bil bum sa svim dobar priču".

Iako ja ne bih stavljao Teslu na cente.
Više bi mi bilo fora staviti neki simbol, tipa Vučedolska golubica ili stari grad Dubrovnik, nešto po čemu smo poznati u svijetu.
Kravata bi mi isto bila dobra :D

Ljudi su mi više meh.
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... egUIARDFAQ
S time da simboli moraju biti prepoznatljivi.
Rađe bi stavio licitarsko srce nego nekog čovjeka.
Što će prosječni stranac znati o nekom našem liku?
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

24 Jul 2021, 16:52

Wikiceha wrote:
24 Jul 2021, 15:05
Mislim da neće, nema razloga forsirati "bil bum sa svim dobar priču".

Iako ja ne bih stavljao Teslu na cente.
Više bi mi bilo fora staviti neki simbol, tipa Vučedolska golubica ili stari grad Dubrovnik, nešto po čemu smo poznati u svijetu.
Kravata bi mi isto bila dobra :D

Ljudi su mi više meh.
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... egUIARDFAQ
S time da simboli moraju biti prepoznatljivi.
Rađe bi stavio licitarsko srce nego nekog čovjeka.
Što će prosječni stranac znati o nekom našem liku?
Nadasve filantropski... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Wikiceha
Gremlin
Posts: 321
Joined: 27 Jul 2019, 13:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

24 Jul 2021, 17:03

Šabović Adis wrote:
24 Jul 2021, 16:52
Nadasve filantropski... :rofl:
Ljudi pripadaju čovječanstvu, a ne simbolici pojedinih nacija :D
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

24 Jul 2021, 17:25

Ako je važno koristiti simbol naše države, onda se slažem da je Tesla loša ideja. Ako je dozvoljeno koristiti simbole koji su multinacionalni, multikulturalni ili na nki drugi način simboliziraju povezivanje naroda u zajednicu poput EU, onda je Tesla sjajna ideja i dobro bi bilo da je bar na nečijem novčiću. Neka ga stave Crnogorci, ako se Hrvati i Srbi ne mogu dogovoriti tko će :five:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

24 Jul 2021, 17:27

Wikiceha wrote:
24 Jul 2021, 17:03
Ljudi pripadaju čovječanstvu, a ne simbolici pojedinih nacija :D
To se odnosi na sve osim na Teslu. On je naš ili njihov. Ostale možemo dijeliti s čitavim planetom, ali njega ne. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Wikiceha
Gremlin
Posts: 321
Joined: 27 Jul 2019, 13:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

24 Jul 2021, 18:12

Stitch wrote:
24 Jul 2021, 17:27
To se odnosi na sve osim na Teslu. On je naš ili njihov. Ostale možemo dijeliti s čitavim planetom, ali njega ne. :D
Veliš komotno im damo Andrića za Teslu? :zubo:

Iskreno, sa Srbima imamo sređene granice (uz onih par ada na Dunavu, što bi se trebalo riješiti), ok eventualno se nekaj u BiH još može zakuhat, članica smo EU i NATOa...
U većini stvari možemo komotno proć kao siromašne Švedska i Norveška :zubo:

Trebamo se više okrenuti nama samima i kavko društvo želimo biti.

A za eurozonu...
To je tulum pred kraj fajrunt, kako je rekao Niall Ferguson :zubo:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

24 Jul 2021, 19:00

Wikiceha wrote:
24 Jul 2021, 18:12
Veliš komotno im damo Andrića za Teslu? :zubo:
Andrić se ionako izjašnjavao kao Srbin, mila mu je bila diplomatska karijera i povlastice koje je dobivao. Prva su mu djela, lirika i pjesme u prozi, napisana na hrvatskome jeziku i objavljena 1914. godine u Hrvatskoj mladoj lirici, ali to nije ono po čemu je poznat.

Načelno vjerujem u samoodređenje, samoidentifikaciju - Hrvat si ako se smatraš Hrvatom i dijeliš s ovim narodom kulturu, jezik, vjeru, povijest... - pa one koji se javno deklariraju suprotno od toga uopće ne uzimam u razmatranje. To je, mislim, pošteno. Napokon, nepristojno je i agresivno nekomu tko se preziva Babich objašnjavati da je Hrvat ako se on naziva Amerikancem, Talijanom ili Slovencem.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

25 Jul 2021, 04:45

Wikiceha wrote:
24 Jul 2021, 17:03
Ljudi pripadaju čovječanstvu, a ne simbolici pojedinih nacija :D
E, s ovim se slažem: nacija nikad nije bila dostojna čovjeka. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Wikiceha
Gremlin
Posts: 321
Joined: 27 Jul 2019, 13:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

25 Jul 2021, 09:07

Stitch wrote:
24 Jul 2021, 19:00
Andrić se ionako izjašnjavao kao Srbin, mila mu je bila diplomatska karijera i povlastice koje je dobivao. Prva su mu djela, lirika i pjesme u prozi, napisana na hrvatskome jeziku i objavljena 1914. godine u Hrvatskoj mladoj lirici, ali to nije ono po čemu je poznat.

Načelno vjerujem u samoodređenje, samoidentifikaciju - Hrvat si ako se smatraš Hrvatom i dijeliš s ovim narodom kulturu, jezik, vjeru, povijest... - pa one koji se javno deklariraju suprotno od toga uopće ne uzimam u razmatranje. To je, mislim, pošteno. Napokon, nepristojno je i agresivno nekomu tko se preziva Babich objašnjavati da je Hrvat ako se on naziva Amerikancem, Talijanom ili Slovencem.
Andrić nije Hrvat.
On je više oportunist, nudio se i Ustašama, nema tu neke kompaktne ideologije, osim vlastitog samoprobitka, no nebitno.
Osoba koja se odriče nacije za večeru, više nije član te nacije.
A i nobelova koju ke dobio je trebala ići Krleži za Balade, a ne njemu za ćupriju.

Kod Tesle se ne forsira nacija (barem nisam tog dojma), nego državljanstvo.
U Hrvatskoj ne žive samo Hrvati.
Po meni je Tesla dio hrvatske povijesti, etnik nebitan, ali loš primjer za postaviti na kovanice.

Ne radi etnika, ne radi susjeda, to su sporedne stvari.
Jednostavno čovjek, bez obzira na sva njegova postignuća, nije simbol Hrvatske u svijetu.
A i, da bi uspio, je morao otići na drugi kraj svijeta, kakvu to poruku odašilje?
Da Hrvatska nikad nije bila zemlja u kojoj se može ostvariti vizija ili osigurati budućnost?
Da je budućnost hrvatskih emigranata da umru sami u nekom zaboravljenom hotelu, na granici gladi, bez obzira koliko su zadužili svijet?

Kravata je bolja, ne treba se zezati sa samopostavljenim omčama :D
User avatar
Wikiceha
Gremlin
Posts: 321
Joined: 27 Jul 2019, 13:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

25 Jul 2021, 09:12

Šabović Adis wrote:
25 Jul 2021, 04:45
E, s ovim se slažem: nacija nikad nije bila dostojna čovjeka. :D
Ako netko nije čovjek, nema nacije koja će to promijeniti.

Ok je neki ponos na zajedničke pretke, samo tu uvijek vrijedi ograda da isto vrijedi za svaku naciju.
Malo egoizam, no jbg :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Jul 2021, 14:35

Wikiceha wrote:
25 Jul 2021, 09:07
Kod Tesle se ne forsira nacija (barem nisam tog dojma), nego državljanstvo.
U Hrvatskoj ne žive samo Hrvati.
Po meni je Tesla dio hrvatske povijesti, etnik nebitan, ali loš primjer za postaviti na kovanice.

Ne radi etnika, ne radi susjeda, to su sporedne stvari.
Jednostavno čovjek, bez obzira na sva njegova postignuća, nije simbol Hrvatske u svijetu.
A i, da bi uspio, je morao otići na drugi kraj svijeta, kakvu to poruku odašilje?
Da Hrvatska nikad nije bila zemlja u kojoj se može ostvariti vizija ili osigurati budućnost?
Da je budućnost hrvatskih emigranata da umru sami u nekom zaboravljenom hotelu, na granici gladi, bez obzira koliko su zadužili svijet?
S tim se slažem, ali u obzir uzimam i nešto što malo analitičara razmatra. Što misliš da će Srbija, na čijim se sveučilištima dubrovačka književnost od devedesetih godina sustavno proučava i tumači kao srpska, učiniti nakon ovoga hrvatskog prijedloga? Vjeruješ li da će uime političke mudrosti i dobrosusjedskih odnosa zatomiti velikosrpske težnje, koje jesu prisutne u nekim krugovima, ali nisu u svima? Ili će pak pomisliti "kad mogu Hrvati, možemo i mi"?

Otvorili smo Pandorinu kutiju, toga trebamo biti svjesni.
Potpisi su za budale.
User avatar
Wikiceha
Gremlin
Posts: 321
Joined: 27 Jul 2019, 13:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

25 Jul 2021, 19:03

Stitch wrote:
25 Jul 2021, 14:35
S tim se slažem, ali u obzir uzimam i nešto što malo analitičara razmatra. Što misliš da će Srbija, na čijim se sveučilištima dubrovačka književnost od devedesetih godina sustavno proučava i tumači kao srpska, učiniti nakon ovoga hrvatskog prijedloga? Vjeruješ li da će uime političke mudrosti i dobrosusjedskih odnosa zatomiti velikosrpske težnje, koje jesu prisutne u nekim krugovima, ali nisu u svima? Ili će pak pomisliti "kad mogu Hrvati, možemo i mi"?

Otvorili smo Pandorinu kutiju, toga trebamo biti svjesni.
To bi radili i ovako i onako.
Mi smo trenutno u boljem položaju od njih.
Ne bi trebali glumiti Slovence (to je gnjusno kaj su oni radili), no prednosti su očite.
Nek se bahate, mi svoje stvari moramo dovesti u red radi nas samih, ne Srba.

Pričali smo na povijesti o narječjima, a i svima je jasno da se nažalost nešto u BiH kuha. Suradnja je bolja od konflikta.
Ali nažalost, na Balkanu se popuštanje smatra obilježjem slabosti.
Meni se čini da ćemo se morati malo agresivnije postaviti oko gomile stvari.

Iako u konačnici ne znam. Sadašnja srpska vlast mi se ne čini kao netko s kime se može previše surađivati.
Dok je opet suradnja s lokalnim političarima poput Dodika (blokirao je najave muslimanske blokade Pelješca, što Hrvati nisu mogli, jer su preglasani), iako je isti mitoman na drugim poljima...
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

25 Jul 2021, 19:57

Image

Ahiret Express :rofl: :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Jul 2021, 20:05

Šabović Adis wrote:
25 Jul 2021, 19:57
Ahiret Express :rofl: :rofl:
Nije precizirao koji je dio ahireta posrijedi, dženet ili džehenem. Pretpostavljam da je ovo drugo. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

25 Jul 2021, 20:07

Stitch wrote:
25 Jul 2021, 20:05
Nije precizirao koji je dio ahireta posrijedi, dženet ili džehenem. Pretpostavljam da je ovo drugo. :D
Ajbogati, spojene posude su to... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Jul 2021, 06:30

Putovnica koju je Kraljevska hrvatsko-slavonsko-dalmatinska zemaljska vlada izdala Nikoli Tesli.

Image
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Jul 2021, 12:25

Satirični portali uživaju. :rofl:
Gromoglasne reakcije Srbije na planove Hrvatske da na kovanice eura stavi Nikolu Teslu nastavile su se u ponedjeljak ujutro. Danas je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić izjavio kako će Srbija, kao recipročnu mjeru kada bude uvodila euro, staviti lik bana Josipa Jelačića. Vučić se pozvao na to da je ban Jelačić, koji je po nacionalnosti bio Hrvat, rođen u Petrovaradinu u Srbiji.
- Ako Hrvati mogu na euro staviti Srbina samo zato što je rođen u Hrvatskoj, možemo i mi staviti Hrvata koji je rođen u Srbiji. Za mene tu nema nikakve razlike – izjavio je Vučić.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

26 Jul 2021, 13:52

Nikolaus?! :eek:
Švabo, dibidus! :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Jul 2021, 14:10

Bolje su mi onomastičke napomene vezane uz ime Nikola.
♦ m. os. ime (svetačkoga podrijetla; Sv. Nikola štuje se kao zaštitnik pomoraca); isto: Mȉkula; hip.: Kóla zast., Kȍlja (← rus.), Níke, Níko, Nȉkša, Níno, Nìnoslav, Níša (pravosl.); ž. os. imena: Nikolèta (← tal.), Nikolína
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

26 Jul 2021, 14:23

A ne znam, vala, i to s "prevođenjem" vlastitih imenica...čas vako - čas nako. Kad ga ufate natezat ne znaš više jel ime il je vokacija, bi li ga s malim il s velikim početnim slovom pisao. :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Post Reply