Koronavirus

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

23 Oct 2020, 23:11

Sto kazete na eksalaciju zaraze u RH a bome i u Europi?
Da li su se nasi experti pogubili? Slijedili nam drugi lockdown?


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Oct 2020, 23:30

A što bismo rekli? Ako se tako nastavi, bolnicama slijedi kolaps, a onda smo u teškoj banani. Proći ćemo kao Talijani.

Očito nam treba gomila mrtvih da dođemo pameti. Jebiga.
Potpisi su za budale.
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

24 Oct 2020, 09:45

Talijani su pogriješili jer su covid pacijente miješali s ne-covid pacijentima. U smislu, svaka bolnica je primala oboljele pa se zaraza ubrzo proširila na sve odjele - otuda i velika stopa smrtnosti.
Čini se da naši, unatoč drugačijoj - i boljoj organizaciji u prvom valu- sada slijede primjer Talijana, pa osim Zarazne i Dubrave, covidaše primaju i po ostalim gradskim bolnicama što već sad ima za posljedicu značajan broj zaraženih - ili u izolaciju stavljenih- sestara i liječnika.
Vrlo vjerojatno ćemo za koji tjedan i mi razmišljati da vratimo na posao sav covid- pozitivan a donekle asimptomatski kadar
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

24 Oct 2020, 10:03

Stitch wrote:A što bismo rekli? Ako se tako nastavi, bolnicama slijedi kolaps, a onda smo u teškoj banani. Proći ćemo kao Talijani.

Očito nam treba gomila mrtvih da dođemo pameti. Jebiga.
Interesantno, ljude baš ne dira kotona koja je tu....sveprisutna, ali se zato svi žele cijepiti protiv gripe no cjepiva nema :lux:

Moram priznati da me pomalo čudi razina ne-razmišljanja, da ne kažem-zatucanosti, dočim se nitko nije zapitao kako bi uopće i dobio gripu uz silnu dezinfekciju i nošenje maski. Ako se sjetite ranijih sezona gripe, nitko ali baš nitko- uz izuzetak zdravstvenih djelatnika- nije provodio mjere samozaštite, pa broj oboljelih- unatoč ne-malom broju onih na respiratoru- nije tako rapidno rastao iz dana u dan.

No, izgleda da je našim ljudima baš ta gripa (koju neće dobit) najveća prijetnja; s druge strane od korone se štite recikliranim prljavim maskama koje - u najboljem slučaju- nose po tjedan dana :facepalm:

Naravno da situaciju dodatno zakuhavaju hrabri kritičari nošenja maski pozivajuć se na katastrofalnu epidemiološku sliku sad kad ih SVI!!! imamo, dakako zanemarujuć onaj dio jednokratnog nošenja kakav izgleda malo tko danas razumije.

Da zaključim, prema iskustvima kolega sa južne polutke, gripa će proći nezapaženo, a ako nastavimo biti ovako neodgovorni u koroni - najebasmo ko žuti
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Oct 2020, 14:09

Pismo liječnice iz KB-a Dubrava: Nismo imali kisik za pacijenticu, bio je potrošen
U RC ne postoji adekvatna količina lijekova. Istaknut ću inhibitore protonske pumpe kao profilaksu ordiniranih kortikosteroida. Ne postoje adekvatni analgetici te je bolesnici s metastatskim karcinom u kosti radi bolova ordiniran Lupocet u dozi 500 mg koji je u tom trenutku bio jedini dostupni analgetik za kojeg smatram da nije adekvatan te ne može kupirati takve bolove. Svakodnevno sam izložena napadima bolesnika i obitelji radi nedostatka terapije, a nemam niti odgovor tko je odgovoran da se bolesnicima vrate njihovi lijekovi koji su donijeli od kuće budući da liječnici obiteljske medicine nisu dužni propisivati bolesnicima lijekove dok se nalazu u bolničkoj skrbi.
Vjerujem da je sve napisano istinito. Dubrava je smijurija, a ne bolnica. Majka mi je tamo bila prošlo ljeto, na operaciji srca. Prije operacije, dok je čekala obradu, zarazila se rotavirusom pa je sve trajalo dulje nego što su planirali. A nakon operacije koja je trajala nekoliko sati smjestili su je na odjel intenzivne njege, gdje je doslovce bila u životnoj opasnosti, ne od kardiogenoga šoka koji je prebrodila nego od goleme količine prašine koju su podigli radnici obnavljajući susjedni odjel. I ona i "cimerica" joj bile su prekrivene njome. Kad je suprug te žene vidio u kakvom su stanju, zvao je policiju. Radovi su prestali kad je patrola stigla, radnici su pobjegli. O tome postoji zapisnik, a postoje i snimke mobitelom. Za takvo što u normalnoj državi išlo bi se u zatvor.
Potpisi su za budale.
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

26 Oct 2020, 15:06

Ne znam što reći, bez teksta sam.
U nekim 'normalnim' zemljama - kakva naša nije - ravnatelji bolnica nisu liječnici, već ekonomisti, eventualno pravnici.
Također, u tim normalnim zemljama - kakva naša nikako nije - postoje referentni centri, a ne pun kurac 'satelit' klinika, svaka sa svojim - po političkoj liniji postavljenim - doktorom ravnateljčićem.
Također, umjesto jedne - poput one u Mlaki zamišljene - nove bolnice, novac je najlakše 'prati' kroz silne nadogradnje, reparacije i rekonstrukcijske zahvate na postojećoj starudiji; stoga ne čude silni dugovi bolnica, a kao posljedica toga i novonastala nestašica lijekova.

No, da budem potpuno iskrena, ne vjerujem da se onkološki pacijenti liječe lupocetom, kao ni u famoznu nestašicu bašbaš svih lijekova jer, koliko znam, za sada je samo Medika prekinula opskrbu bolnicama, ali zato ostale veledrogerije pojačano isporučuju. Dokle? Baš me zanima.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

29 Mar 2021, 09:41

Ima li netko službenu informaciju kako se sada računa izolacija? Ne samoizolacija (za zdrave) nego ona za bolesne. Mi smo covid pozitivni. Pazite situaciju.

Djeca su bila u kontaktu sa zaraženim učenicima u razredu pretprošli tjedan. Javili su nam da ostanemo u kućnoj samoizolaciji. Mi smo zaista bili u samoizolaciji, da bi par dana kasnije počeli osjećati prve simptome. Testirani, pozitivni. Meni je liječnik odredio izolaciju 10 dana od prvih simptoma. Supruga je kod drugog liječnika. Ona je svog liječnika obavijestila u petak, i taman smo zakasnili da se testiramo. Testirana je u subotu ujutro, nalaz na mail smo odmah dobili. Njen liječnik dobiva nalaz tek danas (ponedjeljak). Liječnik određuje izolaciju 10 dana od kad je on dobio nalaz, dakle nekih tjedan dana dulje nego kod mene. Zvali smo i provjeravali, i jedan tvrdi jedno, drugi tvrdi drugo. Za zaključiti je, ili ću ja iz izolacije izaći tjedan dana prije nego smijem i izazvati novi skok broja zaraženih, ili će supruga bez ikakvog opravdanja biti u kućnom pritvoru tjedan dana dulje nego je potrebno.

Tražio sam službenije informacije na stranicama Zavoda, ali ne nalazim. Konkretno, oni pišu "ako osoba koja je u samoizolaciji osjeti simtome, ostaje u izolaciji". Je, ok, koliko dugo? Od kada? Po ovome, i jedan dan bi bio dovoljan. Kako je moguće da ti za par dana dođe kontrola, i ne zatekne te u izolaciji, pa piše kaznu, ako ništa nemamo pismeno i službeno? Tko kaže da sam ja svog liječnika na tel. dobro razumio? Majko mila, koji cirkus.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Mar 2021, 15:21

drug mile wrote:
29 Mar 2021, 09:41
Ima li netko službenu informaciju kako se sada računa izolacija? Ne samoizolacija (za zdrave) nego ona za bolesne.
Žao mi je što ste bolesni.

Izolacija traje minimalno deset dana od zadnjega kontakta sa zaraženom osobom, a u težim slučajevima može trajati i dulje, od 14 do 20 dana.
Potpisi su za budale.
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

29 Mar 2021, 17:50

Stitch wrote:Žao mi je što ste bolesni.

Izolacija traje minimalno deset dana od zadnjega kontakta sa zaraženom osobom, a u težim slučajevima može trajati i dulje, od 14 do 20 dana.
Tako je, 10 dana od kontakta sa zaraženom osobom za one koji u međuvremenu nisu razvili simptome.
Za one koji su pak 'fasovali' covid, računa se (u pravilu) 10 dana od nastanka simptoma.
Kad će LOM dobiti rezultate testiranja ne igra nikakvu ulogu jer mjeru izolacije izriče i u centralni repozitorij unosi epidemiolog u Zavodu gdje je testiranje obavljeno.

Želim vam svima brz oporavak.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

30 Mar 2021, 00:29

scarletlemur wrote: mjeru izolacije izriče i u centralni repozitorij unosi epidemiolog u Zavodu gdje je testiranje obavljeno.
Hvala! I što nam je sad činiti? Nemamo nikakav kontakt sa epidemiologom sa Zavoda.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2021, 06:56

Pa rekli su vam da morate u izolaciju, zar ne? Odradite je.

Što će vam kontakt s epidemiologom dok to ne napravite? Zavod možete poslije nazvati.
Potpisi su za budale.
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

30 Mar 2021, 07:34

drug mile wrote:Hvala! I što nam je sad činiti? Nemamo nikakav kontakt sa epidemiologom sa Zavoda.
Pričekajte da istekne tih 10 dana, najprvo tebi pa supruzi. Po isteku predviđenog trajanja izolacije, više nećete biti zapisani u sustavu, iako, povremeno se potkrade i neka greška.
Za provjeru da li vam je mjera izolacije ukinuta ili je još na snazi, možete nazvati svog LOM-a ili ljekarnu gdje podižete lijekove i zamoliti ih da vam provjere. Mislim, to je svakako brže nego doći do epidemiologa.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

30 Mar 2021, 12:07

Stitch wrote:
30 Mar 2021, 06:56
Pa rekli su vam da morate u izolaciju, zar ne? Odradite je.

Što će vam kontakt s epidemiologom dok to ne napravite? Zavod možete poslije nazvati.
Radi se o ozbiljnom prekršaju i veoma opasnom ponašanju ako izađemo iz izolacije ranije nego je to propisano. Znači, ne može meni neki dečko (zvuči kao student medicine koji asistira LOM) preko telefona javiti do kad mi traje izolacija. Ja tog dečka ne poznajem, prvi put ga čujem. Možda se pacijent u domu zdravlja javio na telefon. Ovako kaže:

Ja: "Zovem još jednom da provjerim do kad smo u izolaciji. Jedan liječnik nam govori 10 dana od prvih simptoma, a vi od kad ste primili nalaz"

Dečko: "Računa se od kad smo primili nalaz"

Ja: "Jeste sigurni?"

Dečko: "Siguran sam"

Ja: "Ok, nama je to jako važno, možete li provjeriti?"

Dečko: "Nema potrebe, računa se od kad smo primili nalaz"

Ja: "Ali mi smo nalaz primili na mail još u subotu, a vi tek u ponedjeljak!?"

Dečko: "Ajde, staviti ću onda od subote"

Evo, u tome je problem, a ne u tome hoćemo li mi biti u izolaciji ili ne. Mi u kući imamo i dvoje staraca kojima treba svakodnevna pomoć, a ne viđamo ih već 12 dana prvo zbog samoizolacije, pa onda zbog izolacije. Pa nije svakome posve svejedno ostati dodatnih tjedan dana u nepotrebnoj izolaciji zato što liječnik nema vremena i razgovore sa pacijentima je uvalio nekom studentu.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

30 Mar 2021, 15:12

scarletlemur wrote:
30 Mar 2021, 07:34
Pričekajte da istekne tih 10 dana, najprvo tebi pa supruzi. Po isteku predviđenog trajanja izolacije, više nećete biti zapisani u sustavu, iako, povremeno se potkrade i neka greška.
Za provjeru da li vam je mjera izolacije ukinuta ili je još na snazi, možete nazvati svog LOM-a ili ljekarnu gdje podižete lijekove i zamoliti ih da vam provjere. Mislim, to je svakako brže nego doći do epidemiologa.
Hvala!

Čuo sam se sada sa epidemiologom, jednom strašno ljubaznom djevojkom, čista petica za rad s ljudima! Poslao sam im mail, i malo kasnije me nazvala.

Ono što nisam znao, a upravo sam saznao, je da oni ionako nazivaju ljude i razgovaraju s njima, ali su u zaostatku pa prođe par dana otkad primiš rezultat testa dok ne dobiješ poziv. Sve sam s njom raščistio, i potvrdila mi je da izolacija traje od prvih simptoma.

Eto, sve super, sad još da to odbolujemo i da nam ne ostanu neke trajnije posljedice.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

30 Mar 2021, 15:22

Puno srece.
Savjet od oboljelog: dok traje temperatura, makar minimalna strogo lezati.
Iako se osjecas ok. I nakon sto ode temperatura, jos tjedan dana sparanja, ako ne dobijes bolovanje uzmi godisnji.
Zna biti varljivo, cini ti se da si dobro, a onda za par sati ti se stanje pogorsa.
I svi savjetuju odmah poceti s aspirinom 100 i piti ga 3 mjeseca.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2021, 16:40

drug mile wrote:
30 Mar 2021, 15:12
Eto, sve super, sad još da to odbolujemo i da nam ne ostanu neke trajnije posljedice.
Drago mi je da si raščistio dvojbe. Držite se. :fige:
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

30 Mar 2021, 17:14

Nukac wrote:I svi savjetuju odmah poceti s aspirinom 100 i piti ga 3 mjeseca.
Hvala, a koji je učinak aspirina? Nisam ga nikad koristio, jel to za temperaturu, bolove, ili? Najviše me brinu neke trajnije posljedice, je li aspirin prevencija za to?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2021, 17:25

Problem su krvni ugrušci. Aspirin služi da ih razbije.
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

30 Mar 2021, 18:05

Upravo tako.
Jedino ako imas problema sa zgrusavanjem krvi onda se aspirin ne preporuca.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

30 Mar 2021, 19:47

Oke, imati ću na umu. A šta kažeš, koliko smo dugo sad kolko-tolko imuni? Meni su rekli, sljedećih 6 mjeseci se mogu i lizati sa zaraženima i ne moram u samoizolaciju (doduše njihove riječi su zvučale malo stručnije). Razmišljam da nakon izolacije izvadim antitijela, pa možda još jednom nakon par mjeseci.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

30 Mar 2021, 20:49

Za sad se pretostavlja da si imun 6 mj. Ali mozda i dulje.
Standardno ti vade IgG antitijela, ali ne i IgM. Ako nemas IgG ne znaci da nisi imun.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2021, 00:26

Maske u Zagrebu obavezne na otvorenom, i to u svim situacijama, piše T-portal, koji donosi i upute kako treba piti kavu. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2021, 01:09

Hm, izgleda da je to poništeno, nisam pratio sve medije. Naknadno sam vidio Index. Ako doista jest tako, podržavam ukidanje. Izgledi za zarazu na otvorenom doista su mizerni premda treba računati i na okupljanja na tramvajskim stajalištima i slične situacije, kada oni rastu.
Potpisi su za budale.
Post Reply