London i Engleska

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

06 Feb 2020, 09:12

Ok, nisam znao da slijeće na Heathrow, nekako su mi uvijek Stansted/Gatwick/Luton na pameti....
Onda jedino stara dobra, često prolazna fora...zaboravio/la sam kartu za vlak u hotelu, popuniš voucher, lijepo zamoliš i ako prođe prođe...


User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

06 Feb 2020, 10:44

Nema potrebe za tim.
Mislim da se jos uvijek mogu kupit dnevne karte za metro na zeljeznickim stanicama. A kod takve karte vrijedi i 2 za 1 popust. Ali samo za dan valjanosti karte.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

06 Feb 2020, 11:15

Da, samo uz važnu napomenu kako si i rekao, samo na željezničkim stanicama

To qualify for the 2 for 1 deals, you need to buy a ‘paper’ Travelcard from a train station in London.
Travelcards from underground station ticket machines, TfL Visitor Centres or Travelcards loaded onto Oyster cards are not valid for the 2 for 1 offer. The ticket must have the National Rail logo on it to qualify.
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

06 Feb 2020, 12:43

To se sjećam još od prije. Mora Travelcard imati onaj znak od željeznice. Polako se prisjećam informacija koje sam nekada znala :) Npr. jel još uvijek ono vrijedi da je bus sve jedna zona, da iz izlaska iz metroa moraš obavezno validirati kartu jer ti inače naplati više... Iako kad sam bila prošli put mislim da sam imala ili tjedni Oyster ili onaj na koji sam stavila 20 i nešto funti i to mi je za 4 dana prijevoza po prvoj zoni bilo dosta kad se uzimala cijena dnevne karte za toliko dana.
jel i sada tako ako plaćam prijevoz sa beskontaktnom maestro karticom da samo klikam po aparatima na ulazku i izlasku, a on će sam naplatiti max cijenu dnevne karte ako sam toliko vožnji napravila da im cijena prelazi cijenu dbevne karte?
I ta beskontaktna kartica vrijedi li samo za jednu osobu ili mogu s njom plaćati i za sebe i za dijete (12 godina)?
Ili da djetetu uzmem Oyster?
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

06 Feb 2020, 13:23

https://www.visitlondon.com/traveller-i ... yster-card

Children aged 11 to 15
Children aged 11 to 15 years can travel free on buses and trams and at child rate on Tube, DLR and London Overground services, provided they have an 11-15 Zip Oyster photocard. Find out more about the 11-15 Zip Oyster photocard on the Transport for London website.

If you're visiting London and don't have a photocard, ask for the Young Visitor discount to be set up on an Oyster card. This allows a child aged 11 to 15 to travel at half adult fare for 14 days

Ja koristim oyster i provjeravam potrošnju na aparatima ili aplikaciji...koliko čitam ljudi najnormalnije koriste beskontaktnu i sve se korektno obračunava...naravno treba paziti ako imaš dvije kartice da se ne dogodi "sukob" kartica...
Uvijek napraviti touch out čak i kada je rampa otvorena

Two people can't use the same contactless or Oyster card for a journey.

Da, bus je jedna zona:
Hopper fare
Pay as you go at adult rate on buses and trams and our Hopper fare gives you unlimited journeys for £1.50, made within one hour of touching in. Hopper fare also applies to discounted rate travel.
Touch in using the same card or device on all journeys and you get our Hopper fare automatically.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

06 Feb 2020, 14:31

Da, ja koristim beskontaktnu karticu. Uvijek je bolje izvadit je iz novcanika.
Naplacuje samo dnevni cap, a ako se vozis samo busevima onda naplati dnevnu kartu za bus, mislim da je 4,5 ili 5 funti.
Dobro se registrirat na stranici tfl s karticom, i ima aplikacija na kojoj pratis potrosnju. Tamo mozes reklamirati ako ti se slucajno desi da na izlazu kartica ne ulovi ili zaboravis se odcekirati. Nakon sto provjere, vrate ti pare ako po potrosnji vide da nisi izasla izvan dozvoljenih zona.
I jos jedan must see je Emiratesova zicara. Za nju vrijedi Oyster ili beskontaktna kartica, oko 3 funte je a pruza fenomenalan pogled na Docklands i Greenwich.
Skygarden je potrebno lovit karte. Rezervacije se otvaraju 3 tjedna prije. Tamo negdje 4 tjedna prije pocni provjeravati jer karte nestaju vrlo brzo. Ako ne uspijes, meni bolji pogled je s 10 kata aneksa Tate Modern. Besplatno je i ne treba nista rezervirati.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

06 Feb 2020, 14:39

ne znam jel smo pisali ovdje o ovome, isto relativno novi vidikovac, ne treba rezervirati i besplatan je

https://londonist.com/london/great-outd ... den-at-120
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

06 Feb 2020, 16:02

Hvala, Emiratesova zicara je već uplanirana za dan kada idemo na Greenwich i na nulti meridijan i zvjezdarnicu, nazad hodanje ispod Themze i onda vožnja DLR-om i idemo na Tower of London. Posjet Tower of London planiram svaki put koji sam do sada bila u Londonu i nikada još nisam bila jer mi uvijek bilo skupo ili gužva. Mislim da ću sada za to kupiti online kartu tak da ne propustim :)
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

07 Feb 2020, 00:37

Tower of London, ma koliko skup, ma koliko nekoga ne zanima povijest, dvorci, krune i slično, je mjesto koje se mora posjetiti...Tower je London.
Nažalost zbog marketinga i ljudske površnosti puno drugih atrakcija je u prvom planu u Londonu. A što se cijene tiče, dovoljno je drugih super muzeja besplatno, negdje moraju nešto i zaraditi...uglavnom preporuke za Tower...

A da ponovimo za one koji žele znati više, tu je i Ceremony of the keys....za koji se na ulaznice čeka i preko godinu dana i na žalost ljubitelja društvenih mreža zabranjeno je fotografiranje
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

07 Feb 2020, 09:24

Podržavam Tower, najbolja londonska atrakcija među onima koje se plaćaju i razvikane su. Svakih pol vure je vođena tura koju fura jedan od beefeatera. Bez dodatnog plaćanja, tj. u okviru ulaznice.
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

09 Feb 2020, 14:42

Radim plan za moj put u London i imam pitanja vezana uz izlet u Oxford. :)
Naime Oxford sam odabrala za posjet van Londona i ono što me najviše znima je da li da taj dan kad idem tamo ne planiram ništa drugo, tj. je li za Oxford trebam cijeli dan ili je dovoljno pola? Znam da se sigurno može tamo provesti jedan dan laganini i da se sigurno ima što za vidjeti i raditi cijeli dan, ali nama bi cilj bio prošetati centrom, popiti kavu negdje, neki lagani ručak i prominglati kroz neko sveučilište. Ne trebamo čak niti ulaziti u zgrade sveučilišta, možda je dovoljno samo dvorište, atrij i to (osim ako ne kažete da je nešto baš must see). Ili uzeti tamo neku walking tour? Jel tko uzimao?
Tamo bi išli u subotu i još se dvoumim da li s busom ili vlakom. Za bus je jeftinije, ali upozoravaju da bi mogla biti gužva. Vlakom se dođe za oko sat vremena koliko vidim. za bus još nema karata u prodaji (magabus), ali gledam da je karta 5 funti po smjeru i ako bi vlak bio puno više onda bi bus odabrala. Iako sklonija sam putovanju vlakom zbog kasnijeg 2for1 (vrijedi li to za slijedećih par dana?, nadam se).
Brine me što mi se čini da ako uzimam povratnu kartu moram odmah uzeti termin povratka i zato trebam neke savjete da dobim osjećaj jel bi se vraćala oko 16 sati ili ranije ili kasnije? Iskustva?
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

09 Feb 2020, 15:27

2za1 ti vrijedi samo za datum koji putujes vlakom. Ako se dobro sjecam.
Za Oxford ti treba 4-5 sati laganimi setnjice.
Vlakom je bolje, brze dodjes. Busom je sat i pol ili tako nekako. Ako ranije kupis kartu za vlak zna bit jeftina.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

10 Feb 2020, 09:15

Za Oxford je topla preporuka cijeli dan. Mjesto, iako kompaktno, ne preveliko, je puno sitnih zanimljivosti i ne zaslužuje da se proleti kroz njega (meni osobno ljepši od Cambridgea).
Što se dolaska tiče, svakako je preporuka vlak, cca 15 funti je povratna, sa Paddingtona (bus-National express, vozi znatno sporije i rjeđe).
https://www.oxfordtube.com/ - gledam i ove, isto 15 funti, ali 2 sata je put, duplo duže od vlaka

Što se fakulteta tiče ( barem kada sam ja bio, dosta već davno), uglavnom ih se baš ne može obilaziti osim proviriti u ulazni dio (tako je za vrijeme dok su predavanja, ljeti su neki otvoreni za posjete).
Šteta je propustiti Bodleian knjižnicu i Ashmolean muzej (mislim da su oboje besplatni, jedino se neke extra izložbe ili prostorije nadoplaćuju ili nadoplata za audio tour ). Još kad ubacite kavu i ručak, ode dan (zato ja obično ne ručam, nego negdje s nogu nešto pojedem; ali vidjet ćete koliko ćete vremena imati ). Pogledajte za ručak Zizzi restoran, znaju imati neke akcije.

Eventualno tu je i Hop on-hop of bus, razne walking ture, boat -cruise ture, razni mali dućani -uglavnom proletit će vam dan :top:

Što se 2 za 1 popusta tiče, nemojte biti toliko preplašeni :D ...najgore što vam se može dogoditi je da vam kaže da nemate pravo na popust (u gornjem slučaju bi popust vrijedio samo taj dan). Tako da popunite voucher i hrabro tražite popust a recite da vam je karta od vlaka ostala u hotelu (ili npr pokažite samo ovu za povratni dio Oxford-London), snađite se :mig: ...
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

10 Feb 2020, 09:40

Ako misliš London Eye, za 2-1 ne trebaš računati.
The lastminute.com London Eye
Exclusions: 6 - 22 January, 4 – 19 April, 18, 19, 25 and 26 July, 1, 2, 8 and 9 August, 25 - 31 December

I kaže: Off-Peak Single and Off-Peak Day (Single and Return) tickets must be used on the date shown on the ticket.
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

10 Feb 2020, 18:21

Mislila sam 2za1 za Zoo. ma nema veze... ionak sam se već pripremila da ću ovog puta bankrotirat pa 30 funti više-manje tak svejedno :rofl:

London Eye ću probat preskočit jer sam već bila, a ići ćemo na žičaru i možda na onaj garden na krovu i Tate Modern ako stignemo... tak da mislim da Eye mogu odignorirati. Ali morat ću ići na voštane figure i u Sea Life :zubo:
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

13 Feb 2020, 13:30

Na nulti meridijan se više ne može free? Kad sam bila 2009. godine moglo se besplatno.
Koju kartu onda kupujem? Je li to ova za Royal Observatory?
https://tickets.rmg.co.uk/webstore/shop ... 1581596680
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

13 Feb 2020, 13:43

Nije već dugo besplatno.
Ja sam bio dok je još bilo besplatno.

I iskreno - ne znam jel se isplati davati 14 funti za to. Muzej je ok, ali po meni ne vrijedi te pare.

Inače moj prijedlog ti je da prođeš i pješačkim tunelom ispod temze. https://en.wikipedia.org/wiki/Greenwich_foot_tunnel
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

13 Feb 2020, 13:50

Znam da ne vrijedi, ali kćer to jako zanima.
Za tunel zna, to sam išla već kad sam bila i vjerojatno ćemo opet.

Za Emirates žičaru kako dođem iz centra grada do tam? Na kojoj stanici siđem? To je ovo jel
https://www.emiratesairline.co.uk/tickets-information/
Kartu kupim Oysterom ili contactless karticom?
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

13 Feb 2020, 15:39

sandra555 wrote:
13 Feb 2020, 13:50
Znam da ne vrijedi, ali kćer to jako zanima.
Za tunel zna, to sam išla već kad sam bila i vjerojatno ćemo opet.

Za Emirates žičaru kako dođem iz centra grada do tam? Na kojoj stanici siđem? To je ovo jel
https://www.emiratesairline.co.uk/tickets-information/
Kartu kupim Oysterom ili contactless karticom?
-stanica North Greenwich -Jubilee line ( bolje i brže nego DLR stanica Royal victoria)
-prima se Oyster

Možda nekome bude zanimljivo:
https://www.ottsworld.com/blogs/how-to- ... -for-free/
https://londonist.com/london/secret/no- ... -in-london
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

13 Feb 2020, 18:12

Ja obicno idem na Royal Victoria, jer nikad nema guzve. Mozes do Stratforda s Jubilee line.
Tamo je i veliki Westfield ako te zanima shopping. Kako je Royal Victoria u zoni 3, onda ce ti uzet malo vise para.
Ali sa Stratforda do Royal Victorie se moze i busom, a onda ostajes u zoni 2.
Meni je tako bolje jer to onda iskombiniras s Greenwichem, odes zicarom do North Greenwich pa tamo na Jubilee do canary Warf i onda na DLR do Island Gardens i kroz pjesacki tunel do Greenwicha.
Za zicaru mozes i Oyster i beskontaktnu karticu. S Greenwicha do grada je onda najbrze vlakom za koji isto vrijede i Oyster i beskontaktna. Ali je puno ljepse s DLR jer prolazi kroz Docklands, jednu od najljepsih rezidencijskih cetvrti Londona.
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

20 Feb 2020, 10:21

Ako bi u istom danu išla na Greenwich+Opservatorij i isti dan Tower of London, što mislite što je od toga bolje prije?
Je li Greenwich bolji pogled od podne na dalje ili ujutro?

Taj dan bi išla i na Emirates žičaru (prije ili poslije Greenwicha?), a htjela bi i Skygarden ubaciti kad sam već kod Towera, ali za Skygarden moram piknuti vrijeme dolaska pa me isto zanima je li pogled bolji u jutarnjim ili popodnevnim satima?
I bilo bi super kada bi u taj dan uspjela ubaciti Muzej grada Londona.

Uglavnom kako bi vi organizirali dan, kojim redoslijedom, ako bi htjeli stići vidjeti:
Tower of London - tura - ujutro ili popodne?
Skygarden - ujutro ili popodne?
Emirates žičara - da li prije ili poslije Greenwicha?
Greenwich i Opservatorij - ujutro ili popodne?
Museum of London - stigne li se s obzirom na radno vrijeme od 10 do 18 sati

I gdje bi ručali na tom potezu?
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

20 Feb 2020, 10:50

Dakle, neću reći da je nemoguće, sve je moguće ako se čovjek potrudi, ali ovo je previše...
Previše za iole kvalitetno razgledavanje.
Sudim po sudi, ne znam navike drugoga, ali ovo bi bilo čisto protrčavanje.

Dakle, najbolje bi bilo, ujutro obaviti žičaru (možete i obratno ali dobit ćete na vremenu je žičara radi već od 7-8 sati), zatim otići na nulti meridijan i malo po Greenwichu (cutty sark, maritime museum). Ručak (opet predlažem klasiku : Zizzi- na Greeenwichu ili 2 restorana kod tower of London). Zatim Tower of London (a sigurno ćete malo prošetati i poslikati se kod Tower Bridga) i to je sve do 18h.
Rezervirati skygarden za neki termin od 19h pa nadalje, tako da vidite i lagani zalazak sunca i London po noći.
Sve ovo je uz prijevoz, eventualne gužve i ako je vikend u pitanju sasvim, sasvim dovoljno... (Museum of London je minimalno 2-3 sata; opet kažem sudim po sebi).
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

20 Feb 2020, 11:56

maritime museum nećemo sigurno. Ja sam bila, a maloj ću prešututi :)
cutty sark ću još vidjeti hoćemo li ili samo malo izvana najvjerojatnije
Za greenwich mi je bitno malo po parku prošetati, posjetiti oservatorij i poslikati se na nultom meridijanu i ja bi rado čim prije zbrisala do Tower of London jer meni je to najdraži dio Londona i tamo bi htjela malo sjediti na klupici i uživati.
Za Muzej Londona sam pitala eto tak jel se stigne jer i ja mislim da se ne stigne.

Hvala!
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

26 Feb 2020, 08:12

marko_31 wrote:
25 Feb 2020, 23:16
...malo je nezgodan povratak u 7,15h ali mislim da cijelu noć vozi NE bus sa Victorie prema Lutonu ...
Imaš i vlak cijelu noć sa St. Pancrasa do Luton Parkwaya. Za to, naravno, bi morao imati tamo (na Kings Crossu) i smještaj. Doduše, mislim da isti vlak ima i još par drugih stanica po gradu (London Bridge npr.), pa možeš i tamo uzet smještaj.

Čestitam na kompletiranju puta! :top:
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

26 Feb 2020, 08:46

nvnk wrote:
26 Feb 2020, 08:12
Imaš i vlak cijelu noć sa St. Pancrasa do Luton Parkwaya. Za to, naravno, bi morao imati tamo (na Kings Crossu) i smještaj. Doduše, mislim da isti vlak ima i još par drugih stanica po gradu (London Bridge npr.), pa možeš i tamo uzet smještaj.

Čestitam na kompletiranju puta! :top:
Fala fala...još hotel riješiti...
Kako (opet) idem obiteljski moram zbog ranog povrataka biti ili na trasi busa ili vlaka...
Za sada prednost busu, gledam hotel oko Belsize parka, nekih 15 min pješice do Finchley road na trasi busa. Ipak su hoteli poskupili u tom periodu. Na ruti vlaka (london bridge, faringdon, st pancras) je sve dosta skuplje.
U svakom slučaju opet piva negdje u gradu, večer prije tekme? Čujemo se...
Post Reply