Južna Amerika

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

01 Feb 2019, 19:02

Jel mogu ja s tobom?
Eto, nakon 3 godine pocela mi falit Latinska Amerika...al ono...u putnickom smislu...ne radnom :S
Za Kolumbiju se necu ponavljat, to vec i vrapci znaju...vidim da mozda imas La Guajiru u planu ovisno o situaciji preko grane. Po onome sto sam cula od putnika, La Guajira se najvise isplati ako ces u Punta Gallinas sa dzipom i satorom ak uspijes okupit ekipu, ali meni je i Cabo de la Vela bio zanimljivo iskustvo :D (nisam dalje stigla, low season).
Barichara je picture perfect, Salento i Valle de Cocora klasika.
Kaj se plaza tice, ako i ne uspijes u Tayronu ili Santa Martu (nis posebno), ne brigaj, Panama ima puno bolje plaze (karipska strana). Kaj se tice prelaska u Panamu, eto, od svih stvari koje sam propustila dolje to mi je apsolutno najzalije, jer kad sam krenula po Srednjoj Americi sletila sam u Panamu, a vec bila 3 puta u Kolumbiji pa di cu sad vamo tamo preko otoka pa sam isla samo na dvodnevni izlet. I dan danas mi zal da nisam isla na sailing. Iako cujem (a i po iskustvu) more moze biti zajebano i rigoleto tamo dok si na otvorenom, al kad se dodje medu otoke bude lakse, slicni su a opet razliciti, ko onaj stari wallpaper u Windowsima, pjescani otok i tri palme u sredini.
Ako bas budes letio a htio bi malo bijelog pijeska za jeftinije pare, onda mozes na drugi panamski arhipelag na zapadu zemlje Bocas del Toro ali ne preporucam odsjesti u Bocas Town nego na nekom drugom od otoka arhipelaga. Od tamo mozes preci u Kostariku.
Od ostalog i ja sam mislila za Gvatemalu odvojiti najvise vremena, na kraju je bilo razocaranje, vjerujem zbog hajpa i velikih ocekivanja, pogotovo jezero Atitlan. Nes ti prljavog jezera i stozastog vulkana u pozadini. A trebala sam znat bolje, ipak sam ja to usporedivala s Patagonijom, my bad, my bad :bonk: Vratila se u Meksiko, mislim da Meksiko nudi najvisu vrijednost za novac. Cijeli Yucatan i Quintana Roo su predivni.


User avatar
J.Poljak fan club
Posts: 317
Joined: 22 Feb 2017, 13:26
Been thanked: 1 time

01 Feb 2019, 19:16

Hvala daria! Nadao sam se tvom postu i osvrtu jer znam da si prosla taj dio.
Da jos se dvoumim oko San Blas otoka pa cu odlucit tamo.
I ocito cu morat vise vremena onda ostavit za meksicki dio...

I naravno da mozes sa mnom. Po tvojim crticama imamo slican stil putovanja a nije za bacit ni tvoj spanjolski.


Sent from my SM-G930F using Tapatalk

During the war...
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Feb 2019, 20:26

daria wrote:
01 Feb 2019, 19:02
Eto, nakon 3 godine pocela mi falit Latinska Amerika...al ono...u putnickom smislu...ne radnom :S
Koliko si to država obišla, sve? :D
Potpisi su za budale.
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

04 Feb 2019, 19:38

Stitch wrote:
01 Feb 2019, 20:26


Koliko si to država obišla, sve? :D
Joj, ma di sve?
I kaj to znaci obisla? Ja bih rekla kratko posjetila 7 zemalja (2-3 tjedna) a malo bolje upoznala dvije. Ne usudim se reci ni proputovala, ali u usporedbi s ostalima sam puno vise toga vidjela.
Meksiko, Gvatemala, Belize (ok, nije tehnicki Latinska Amerika ali je Srednja :D), Panama, Kolumbija, Peru, Bolivija, Argentina, Cile.

@Poljak
Sretan put! Slijeces u Bogotu?
Ako ides na sailing Kolumbija-Panama, vecina ljudi koje sam upoznala/backpackera koristila je ovu agenciju, a evo u 3. mjesecu je i snizena cijena, 399:
https://sanblasadventures.com/calendar/

Ne znam jesi li ljubitelj muzeja, muzej Botera u Bogoti je jako simpatican, ako ides na brdo Monserrate mozes kombinirati gondolu i uspinjacu, gore jednim putem, dolje drugim. Kad si u gradu, probaj ajiaco (tip juhe). Tam di jedu lokalci.
I ako ides u neki od rudnika u okolici, odi u Nemocon (fora a manje turisticki i duplo jeftiniji od Zipaquire). Iako su relativno blizu ne znam moze li se u jednom danu obici oba jer ici lokalnim busevima i presjedanja i sve laganini, je pravi pain in the ass (vjerojatno moze ako krenes dosta rano).
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 Feb 2019, 20:35

daria wrote:
04 Feb 2019, 19:38
Joj, ma di sve?
I kaj to znaci obisla? Ja bih rekla kratko posjetila 7 zemalja (2-3 tjedna) a malo bolje upoznala dvije. Ne usudim se reci ni proputovala, ali u usporedbi s ostalima sam puno vise toga vidjela.
Meksiko, Gvatemala, Belize (ok, nije tehnicki Latinska Amerika ali je Srednja :D), Panama, Kolumbija, Peru, Bolivija, Argentina, Cile.
Kad si bila u Belizeu, jesi li vidjela majanske hramove? Ne znam gdje se točno nalazi Chichen Itza, Yucatan je podijeljen između Meksika, Belizea i Gvatemale, ali Belize se redovito spominje kao majanska postojbina pa zaključujem da je tamo. :D Znam i za Altun Ha, a zanima me i Meksiko, zbog astečke i toltečke civilizacije. Općenito su mi te stare kulture fascinantne, ali ne znam bih li se usudio verati npr. po Peruu, zbog Inka. Poginuo bih na onim stubama Machu Picchua. :zubo:
Potpisi su za budale.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

05 Feb 2019, 16:01

Da potvrdim Museo Botero. Ima u njemu i Dalija i Max Ernsta itd., ali glavne su ipak Boterove stvari:

Image

Image

Image

Image

Za one koji se prvi put susreću s njim - da, lako ga se prepozna. :D

Na žalost, možda i najpoznatija njegova slika, ona koja prikazuje Pabla Escobara, nije tu nego u muzeju u Medellinu.

(Ova sa zadnje fotke se zove "Lopov"/"El Ladron" i pomalo joj je slična.)
Stitch wrote:
04 Feb 2019, 20:35
.... , ali ne znam bih li se usudio verati npr. po Peruu, zbog Inka. Poginuo bih na onim stubama Machu Picchua. :zubo:
Huh??? :misli:

Ne kužim zakaj se ne bi "usudio" verat po MP?

Akrofobija? :ne zna:

Ili eventualno srčana mana, pa da ne pogineš od napora? :misli:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

05 Feb 2019, 16:51

nvnk wrote:
05 Feb 2019, 16:01
Huh??? :misli:

Ne kužim zakaj se ne bi "usudio" verat po MP?

Akrofobija? :ne zna:

Ili eventualno srčana mana, pa da ne pogineš od napora? :misli:
Ništa od toga. Teško hodam. Oštećenjem mozga uzrokovana spastična parapareza. Sjebali me liječnici. Uspjeli su mi i centar za ravnotežu upropastiti.

Mislim, razmjerno normalno funkcioniram; vozim auto, igram nogomet i košarku - pod uvjetom da nitko ne nasrće na mene nego na loptu. U grubljem kontaktu padam. Na ledu također. Stubišta mi nisu problem ako imaju rukohvat. Ako ga nemaju, treba mi zid. Neka ploha na koju ću se osloniti.
Potpisi su za budale.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

05 Feb 2019, 18:01

Auff. :(

Da, onda MP i nije za tebe.
User avatar
J.Poljak fan club
Posts: 317
Joined: 22 Feb 2017, 13:26
Been thanked: 1 time

06 Feb 2019, 11:56

Hvala Daria, nvnk!

Slijecem u Bogotu. Da imam u planu Botera svakako. I muzej u Bogoti i skulpture u Medellinu.

Kakav je museo del oro? Isplati li se?
Malo mislim prodjirat mozda free walking tour pa malo street art...
Madam se i Monserrate

Vidim da me mamis za San Blas. Popustit cu izgleda

Pozdrav svima iz Neptuno loungea Madrid

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

During the war...
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

06 Feb 2019, 16:47

Stitch wrote:
04 Feb 2019, 20:35
Kad si bila u Belizeu, jesi li vidjela majanske hramove? Ne znam gdje se točno nalazi Chichen Itza, Yucatan je podijeljen između Meksika, Belizea i Gvatemale, ali Belize se redovito spominje kao majanska postojbina pa zaključujem da je tamo. :D Znam i za Altun Ha, a zanima me i Meksiko, zbog astečke i toltečke civilizacije. Općenito su mi te stare kulture fascinantne, ali ne znam bih li se usudio verati npr. po Peruu, zbog Inka. Poginuo bih na onim stubama Machu Picchua. :zubo:
Chichen Itza ti je u Meksiku. Fora je, ali meni je još draži bio Uxmal, pogotovo jer tamo ne bude toliko ljudi, čak smo ulovili i period da smo bili sami, a i na neke piramide se smiješ penjati. U Chichen Itzi je zabranjeno penjanje na piramidu.
collect moments, not things
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Feb 2019, 17:49

Hvala, Prolaznice. Ti također proučavaš stare civilizacije? :)
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

06 Feb 2019, 19:10

Trenutno je neki error fare za Meksiko. Ali iz Spanjolske.

Error Fare flights from Vigo, Madrid or Seville, Spain to Mexico City or Veracruz, Mexico from only €187 roundtrip with Iberia.

Appears to be a self-dump.

Routes:
Vigo – Mexico City: €187
Madrid – Veracruz: €208
Seville – Veracruz: €219
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

07 Feb 2019, 02:06

Nukac wrote:
06 Feb 2019, 19:10
Trenutno je neki error fare za Meksiko. Ali iz Spanjolske.
Netko se zajebao, ha? Koliko će im trebati da uoče pogrešku i istaknu prave cijene?

Dotad kupljene karte, pretpostavljam, vrijede? Kako to uopće funkcionira?
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

07 Feb 2019, 06:43

Sve ovisi. Nekad error traje sat/dva, nekad cijeli dan.

Uglavnom nastaje radi neke greške u konverziji valuta, ili je tzv. fuel dumping, kad iz nekog razloga ne računa neku taksu.

Jednom kad je karta izdana, aviokompanija je više ne može i ne smije povući.
No nekad se i to zna dogodit. Pogotovo kad im pobjegne biznis klasa po cijeni nižoj od 100 eur.
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

07 Feb 2019, 07:31

J.Poljak fan club wrote:
06 Feb 2019, 11:56
Hvala Daria, nvnk!

Slijecem u Bogotu. Da imam u planu Botera svakako. I muzej u Bogoti i skulpture u Medellinu.

Kakav je museo del oro? Isplati li se?
Malo mislim prodjirat mozda free walking tour pa malo street art...
Madam se i Monserrate
Monserrate je jako dostupan, do brda tj do uspinjace se lako dodje. Sto se tice muzeja, to je stvar osobne preference, meni Museo de oro nije bio nista posebno, nekoliko lijepih zlatnih predmeta i tak. (Vise su mi se svidjeli kraljevski dragulji u Kopenhagenu u dvorcu Rosenborg, al dobro, to je druga kategorija :D)
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

07 Feb 2019, 07:40

Prolaznica wrote:
06 Feb 2019, 16:47
Chichen Itza ti je u Meksiku. Fora je, ali meni je još draži bio Uxmal, pogotovo jer tamo ne bude toliko ljudi, čak smo ulovili i period da smo bili sami, a i na neke piramide se smiješ penjati. U Chichen Itzi je zabranjeno penjanje na piramidu.
Uxmal je ok, iguane lete (doslovce skacu s hramova) sa svih strana ali je uzasno skup. Meni je od svih majanskih nalazista najbolji bio Palenque, jer ima onaj Indiana Jones feeling, potok, male slapove, skrivene ostatke...Tikal u Gvatemali mi nije bio tako lijep u smislu okolisa/terena ali zato penjanje na najvisu piramidu i pogled na dzunglu i samo dzunglu i nista osim zelene dzungle ispod tebe, tu je bio onaj wow efekt. Ali i dalje mi je Paleque najdrazi i drago mi je da sam ga zadnjeg vidjela, nakon Tikala. :)
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

07 Feb 2019, 07:40

Daria, jesi ti jos uvijek u Kanadi?
Ne objavljujes vise slike. :(
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

07 Feb 2019, 18:46

daria wrote:
07 Feb 2019, 07:40
Uxmal je ok, iguane lete (doslovce skacu s hramova) sa svih strana ali je uzasno skup. Meni je od svih majanskih nalazista najbolji bio Palenque, jer ima onaj Indiana Jones feeling, potok, male slapove, skrivene ostatke...Tikal u Gvatemali mi nije bio tako lijep u smislu okolisa/terena ali zato penjanje na najvisu piramidu i pogled na dzunglu i samo dzunglu i nista osim zelene dzungle ispod tebe, tu je bio onaj wow efekt. Ali i dalje mi je Paleque najdrazi i drago mi je da sam ga zadnjeg vidjela, nakon Tikala. :)
Potražit ću sve to na internetu. Nije isto, ali barem dojma radi.

Lijep osvrt. :cerek:
Potpisi su za budale.
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

07 Feb 2019, 18:59

Nukac wrote:
07 Feb 2019, 07:40
Daria, jesi ti jos uvijek u Kanadi?
Ne objavljujes vise slike. :(
Haha sad samo biznis, prosla ona pocetna faza slikanja :)
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

07 Feb 2019, 23:15

Niko wrote:
07 Feb 2019, 18:59


Haha sad samo biznis, prosla ona pocetna faza slikanja :)
Ma ja uvijek volim naslikavati samo sad prek zime i nema kaj, u Vancouveru palo 3 milimetra snijega i bilo minus 8 neki dan. Skandal! :D

Ma sad kad Niko dodje u posjetu bumo malo salabajzali po okolici pa bu slika.
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

08 Feb 2019, 01:01

daria wrote:
07 Feb 2019, 23:15
Ma ja uvijek volim naslikavati samo sad prek zime i nema kaj, u Vancouveru palo 3 milimetra snijega i bilo minus 8 neki dan. Skandal! :D

Ma sad kad Niko dodje u posjetu bumo malo salabajzali po okolici pa bu slika.
:top:
User avatar
J.Poljak fan club
Posts: 317
Joined: 22 Feb 2017, 13:26
Been thanked: 1 time

16 Feb 2019, 15:43

Gile wrote:Pozdrav sa Malte.
Poljak do kada si u Kolumbiji? Možda ću tamo za mjesec dana.
Jos jedno 2-3 tjedna pa idem za Panamu.

Koji su ti planovi za Kolumbiju?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
During the war...
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

17 Feb 2019, 08:28

J.Poljak fan club wrote:
16 Feb 2019, 15:43
Jos jedno 2-3 tjedna pa idem za Panamu.

Koji su ti planovi za Kolumbiju?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Nisam još krenuo u planiranje rute, nisam još ni karte kupio, moram vidjeti sljedeći tjedan da li ću ići uopće. Kada krenem raditi rutu pitat ću tebe. :) Okvirno najvjerovatnije bi bilo 10-14 dana Kolombije pa Panama pa eventualno Kostarika i natrag. Javit ću ti ako krenem u to. Do tada tebi sretan put i uživaj.
User avatar
J.Poljak fan club
Posts: 317
Joined: 22 Feb 2017, 13:26
Been thanked: 1 time

17 Feb 2019, 08:48

Gile wrote:Nisam još krenuo u planiranje rute, nisam još ni karte kupio, moram vidjeti sljedeći tjedan da li ću ići uopće. Kada krenem raditi rutu pitat ću tebe. :) Okvirno najvjerovatnije bi bilo 10-14 dana Kolombije pa Panama pa eventualno Kostarika i natrag. Javit ću ti ako krenem u to. Do tada tebi sretan put i uživaj.
Hvala. Kolumbija je sjajna zasad. Samo treba biti pametan i sve je ok. Evo upravo se vratio iz izlaska u Medellinu. Klubovi su krcati i bas mom travel buddyu njemcu ukralo mobitel iz prednjeg dzepa. Inace su super ljubazni ali samo treba biti oprezan.

Ja za koji dan idem obici Jardin i regiju kave Salento pa onda na karipsku obalu. Svakako mislim u Mincu, oko Palomina pa mozda karneval u Baranquilli. Pa.dalje vidim kako ide.
Tako da dok odlucis bit ce mi drago ako mogu pomoci.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
During the war...
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

17 Feb 2019, 09:32

Hvala Poljak. Može javim se ja ako krenem u planiranje rute.
Post Reply