Južna Amerika

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

17 Feb 2019, 11:02

Za Panamu i Kostariku mislim, za Panamu sigurno, morate imati proof of onward travel. Znaci kod ulaska u drzavu morate vec imati kartu za izlazak. Mene su pitali da pokazem kad sam radila check in za Panamu, imala sam kupljenu autobusnu kartu (prek neta kupila) za Kostariku (karta nikad iskoristena).

Poljak, za Mincu...ok, ne znam kak je sad u drugom mjesecu...ja sam bila u dvanaestom i musice su me zive izjele...ne komarci, nego mini musice....toliko su nas napadale da se jedan par vratio isti dan u Santa Martu. Neizdrzivo. Dobro, i komarci su bili uzasni, ali na sta su tek licili ljudi koji su se vracali s trekkinga u Ciudad Perdida... Repelent pod obavezno.

Ides u Palomino? Garant se sve promijenilo tamo, zivo me zanima....kad sam ja bila, prvi hostel se tek otvorio...Palomino je bio hidden gem, low profile i to. Edit, sad pogledala na Hostelworldu, vise od petnaestak hostela danas. Izgleda da vise nije toliko hidden anymore.

Tako mi je drago da sam bila onda. Iako i tada, u razmaku od godine dana izmedu prvog i drugog posjeta betonizacija vec pocela gadno nagrdivati neke dijelove.


User avatar
J.Poljak fan club
Posts: 317
Joined: 22 Feb 2017, 13:26
Been thanked: 1 time

18 Feb 2019, 17:50

Daria, ima i sad musica koliko cujem. Vidio slike nogu od ekipe koja je bila tamo. Dosta uboda. Vidjet cu kak ce to izgledat.

Sto se tice dokaza za onward kartu mene to trazili vec na aerodromu u Madridu za Bogotu ( Avianca). Srecom uzeo preko onewayfly kartu za 19 eura koja vrijedi 14 dana pa ju storniraju.
Vjerojatno cu isto napravit za Panamu ako necu znati kad prelazim u Kostariku. Ili cu uzet bus kartu ovisno kaj bude jeftinije

Bas cekam bus za Jardin. Ova 4 dana Medellina su bila iscrpljujuca. Taman bio za vikend pa se izlazilo dosta.
Naletio i na hrvatski restoran bas nedavno otvoren kod parka Lleras pa ko se zazeli sarme ili cevapa... ja se jos nisam tako da sam samo popricao s gazdom.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
During the war...
User avatar
J.Poljak fan club
Posts: 317
Joined: 22 Feb 2017, 13:26
Been thanked: 1 time

20 Feb 2019, 22:55

Lagani osvrt na prva dva tjedna puta. Kolumbija je fenomenalna! Gustam u svakoj minuti puta. Obisao dosad Bogotu, San Gil, Barrichara, Medellin, Guatape i sad se nalazim u Jardinu.
Jardin je bas ono za zaljubit se. Nema puno turista pa je bas ona prava Kolumbija. Uz to da je gradic prekrasan i okolica je sjajna za trekkinge. Puno spilja, vodopada, plantaza kave, banana. Ma.bas sjajno.
Medellin me isto odusevio a bogami i sve ostalo. Sutra picim dalje za Salento pa u pon na karipski dio.
Cijene su odlicne. Piva u prosjeku oko 8kn, nocenja su mi izmedju 40 i 80kn. Jedino mi San Gil poremetio budget jer ima puno aktivnosti za radit. Rafting, paragliding, bungee i svasta jos.
I Kolumbijci su stvarno super friendly. Zasad nisam osjetio nesigurnost ( kuc kuc ). Trojici prijatelja su ukrali mobitele u Medellinu ali inace sve ok. Dvojica su po noci setala po krivom djelu pa ih orobilo, a s jednim frendom sam bio skupa u klubu di je bila turbo guzva pa mu popalilo iz dzepa. Malo opreza i sve ok.
Cheers!!



Sent from my SM-G930F using Tapatalk

During the war...
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

21 Feb 2019, 11:45

J.Poljak fan club wrote:
17 Feb 2019, 08:48
Ja za koji dan idem obici Jardin i regiju kave Salento pa onda na karipsku obalu. Svakako mislim u Mincu, oko Palomina pa mozda karneval u Baranquilli. Pa.dalje vidim kako ide.
Tako da dok odlucis bit ce mi drago ako mogu pomoci.
Za Jardin kažu da je lijep, Salento također. :cerek: I ja bih tamo samo ne znam koliko ću stići, to je ujedno i problem, trebao bih krenuti već sljedeći mjesec a teško da mogu više od 3 tjedna u komadu uzeti. A volio bih otići u Panamu kad sam već tamo a onda bih i u Kostariku jer mi je to želja oduvijek. :D Puno toga u malo vremena.
daria wrote:
17 Feb 2019, 11:02
Za Panamu i Kostariku mislim, za Panamu sigurno, morate imati proof of onward travel. Znaci kod ulaska u drzavu morate vec imati kartu za izlazak. Mene su pitali da pokazem kad sam radila check in za Panamu, imala sam kupljenu autobusnu kartu (prek neta kupila) za Kostariku (karta nikad iskoristena).
Znam da traže proof of onward travel za Panamu, mislio sam kupiti bus za Kostariku, u biti tako bih i išao u CR. Da li im je dovoljno pokazati autobusnu kartu? Jer negdje sam čitao da nije no to je bio naki komentar par godina star. :ne zna:
J.Poljak fan club wrote:
18 Feb 2019, 17:50
Sto se tice dokaza za onward kartu mene to trazili vec na aerodromu u Madridu za Bogotu ( Avianca). Srecom uzeo preko onewayfly kartu za 19 eura koja vrijedi 14 dana pa ju storniraju.
Vjerojatno cu isto napravit za Panamu ako necu znati kad prelazim u Kostariku. Ili cu uzet bus kartu ovisno kaj bude jeftinije
A nisam znao da i Kolumbija traži proof of onward travel :angeleye: Da li im je onda dovoljna karta za ovaj turistički brod u Panamu preko San Blasa? Mi smo tako mislili u Panamu. :cerek:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

21 Feb 2019, 14:01

PLZ, nemojte mi više o Južnoj Americi pisati na temi Pozdravi s putovanja. :gaah:

Morao sam prebacivat postove, a to mi je tlaka. :rofl:

Bar malo reda da imamo. :)
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

02 Mar 2019, 20:55

Poljak jel se moze pratiti negdje tvoj put? Neki blog ili stranica?
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

03 Mar 2019, 07:45

Ima fejs, ali bas i ne objavljuje previse.
Vec par dana nista.
User avatar
J.Poljak fan club
Posts: 317
Joined: 22 Feb 2017, 13:26
Been thanked: 1 time

04 Mar 2019, 22:55

Haha eto me. Leteci sam dosta ovih dana pa i ne stignem bas postat. Upravo u busu za Riohachu direkt iz Tayrona koja je stvarno lijepa. Sutra bi trebao na turu po La Guajiri do najsjevernije tocke juzne Amerike- Punta Galinas.

Tak da nemam blog. Objavljujem slike na FB pa koga zanima moze poslat pm.

Ak nekoga zanimaju detalji rado cu odgovoriti i pomocu ko planira.

I dalje je sjajna Kolumbija. Sutra ce biti mjesec dana kako sam tu. Produzio jos cca 10 dana. Jebiga

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

During the war...
User avatar
J.Poljak fan club
Posts: 317
Joined: 22 Feb 2017, 13:26
Been thanked: 1 time

21 Mar 2019, 00:22

Pozdrav iz Bocas del Tora! Eto vrijeme leti pa jos koji dan i krizam i drugu zemlju. Sljedeca je Kostarika.
Panamu nisam nesto puno istrazivao, ali pokazala se zanimljiva. Popeo se na Baru vulkan, proucio panamski kanal i brda Panama citya i sad lagano chillanje.
Skuplje je definitivno od Kolumbije. Bar sto se tice jela, transporta... hosteli se mogu naci za 10-15$ tako da je to ok.
Iako su boli do 1903g cini mi se jedna drzava ipak mi se Panama cini drugacija od Kolumbije. Ljudi se cine malo zatvoreniji i nema bas muzike i plesa na svakom koraku kao u Kolumbiji.
Tako da i dalje Kolumbija na 1 mjestu



Sent from my SM-G930F using Tapatalk

During the war...
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

15 Jan 2020, 11:48

Par pitanja vezana uz Panamu. Znam da nije baš Južna Amerika, već srednja, ali da ne otvaram novu temu.

Imam nekih 10-tak dana za Panamu. Mislio sam ostati 3 dana u Panama City, i onda od tamo do Bocas del Toro.
Jel se isplati ići do Baru Vulkana?
I kako je najbolje, jel ima recimo izleta iz Bocas del toro, ili treba baš spavati ili u Davidu ili u Boquete?

Za Bocas del Toro sam gledao autobus, jel treba prije kupit kartu, ili se par dana prije kupi na nekoj autobusnoj stanici?
Za nazad sam kupio avionsku kartu iz Davida do Paname, ne da mi se cijeli put opet drndat busom. Iako sam vidio da ima direktno iz Bocas del Toro do Paname, ali mi nekako Air Panama koja leti prastarim Fokkerima baš i ne ulijeva povjerenje.
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

15 Jan 2020, 23:26

Ako imas koji dolar extra, San Blas je raj na zemlji. Za Bocas del Toro sam davno napisala da bih izbjegla nocenje u samom gradu Bocas, nema uopce plaze i poprilicno je glasan. Ja sam uzela brodic (1 dolar) za susjedni otok Isla Carenero i onda je bilo 2 party backapcker hostela, ne znam kako je danas, vjerojatno jos gore. Izleti na plaze i snorkel iz Bocas Towna su bili ok. Na Baru nisam isla. U Boquete je padala kisa kakve nema, dobar hajk u blizini. Pacificka obala za surf, karpiska za kupanje. San Blas je jedno od rijetkih mjesta za koje mi zal da nisam uzela jos jedan dan dulje makar je skupo. Al ko bi se sad vracao. Bus Panama city - Bocas je oko 12 sati u totalu, uzela nocni bus par dana ranije kupila kartu.
Ovisi sigurno i od sezone, kad putujes?
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

16 Jan 2020, 06:45

Putujem krajem travnja i početkom svibnja. Mislim da nije tad sezona.

Jel iz Bocas del Toro ima izleta na Baru, ili moram ići u Boquete?

Uf, sad si mi s tim San Blasem zadala velike muke. Mjesto izgleda čarobno. Mislim da će otpasti Boquete.
Jesi išla organiziranom turom? OK, nije baš jeftino, ali koliko mi se čini, nije baš jednostavno za doći do tamo. :)
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

16 Jan 2020, 10:12

Isla sam turom s kompanijom SanBlasAdventures. Ako se sjecam bilo je 100 dolara po danu s tim da jednom kad si vec tamo moglo se produziti za 60 dolara po danu, ne znam jel to jos uvijek funkcionira tako.
Evo sad vidim da je cijena manje vise ista, 2 dana 215 dolara.
https://sanblasadventures.com/san-blas- ... ound-trip/
Oni inace organiziraju i put od Paname do Kolumbije i vice versa, 4 dana jedrenje.
Ovo dvodnedno je bilo iz Panama Citya, krenuli oko 5 ujutro dzipom, voznja s pacificke na karispku stranu po nekom off roadu, dolazak u malo ribarsko selo i od tamo prema otociciam arhipelaga, kasno popodne dosli na otok na kojem smo prespavali. Otok velicine nogometnog igralista, 20 ljudi na njemu u nekoliko spavaonica i mali restoran koji je organizirao dorucak i veceru (ukljuceno u cijenu paketa ak se dobro sjecam, jedino si svoju cugu morao nositi s kopna ako me sjecanje sluzi). Smjestaj vrlo rustikalan, koliba od bambusa i krevet s madracem, nema pitke vode ili tusa na otocicu. Mrak pada oko 6 popodne pa navecer nemas nist za raditi osim druzit se s ljudima i pit :D
Sljedece jutro probudila se u zoru i napravila krug oko otoka za 10 minuta. Pa jos jedan. Pa jos malo. Pa se bucnula u more. Pa u 9 ujutro krecu izleti, svi u brodic i onda na island hopping, mi smo posjetili 3 otoka u blizini i to je trajalo od 9 am do 3 pm, snacks i rum i pripiti kapetan ukljuceni :D i nakon toga prebacili nas na kopno, opet dzipom natrag za Panama City.
E sad, to jest skupo i bilo je ljudi koji su komentirali da nije value for money, da ima i drugih otoka i ljepsih i jeftinijih i sigurno ima, pa eto i Havaji mogu biti jeftiniji po pitanju nocenja, al mislim si ja, nisam na Havajima, tu sam, i ne bum se vise vrnula pa ono, meni je lepo bilo biti na jednom takvom mini otoku koji izgleda kao slika s Windowsovog desktopa. Ljudi na mojem otoku su bas uzivali u jednostavnosti bez signala za mobitel, bez interneta i s minimumom moderne udobnosti. E sad, tako nesto sigurno mozes dobiti i drugdje i za jeftinije pare al eto, mozda ne izgleda ko Windowsov desktop. :zubo:
Vibra je bila totalno drugacija od recimo Bocas del Toro partijanerstva. E sad, ne znam jel se ista promijenilo, ovo je bilo pred 4 godine. Na San Blas se onda (a vjerojatno ni sad) nije moglo samostalno nego preko agencije u suradnji s lokalnim domorodackim stanovnistvom. Al svakako potrazi novija iskustva i reviewove. Meni se frendica vratila pred mjesec dana iz Kolumbije i kako se ta zemlja promijenila od kad sam ja bila tamo, to nije normalno, meni su njene price bile horor. Ono sto je nekad bila low key plaza sad je backpackerska party zona. I ona pobjegla od tamo u neko drugo mjesto koje ce za dve godine isto vjerojatno postati isto sranje.

Za Baru ti ne znam nista.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

16 Jan 2020, 11:30

Našao sam ovu turu na San Blas. Ima još vremena za odluku.
https://www.sanblasdreams.com/chichime-island.html

Još ću razmislit. Jako lijepo izgleda na slikama.
User avatar
J.Poljak fan club
Posts: 317
Joined: 22 Feb 2017, 13:26
Been thanked: 1 time

16 Jan 2020, 20:38

Meni je sam Bouquete jako lijep i v4ijedan posjeta. Imas par trekinga do vodopada. Vulkan Baru je obicno nocni pohod da dodjes na sunrise. Uspon nije tezak, ali je dugacak. Nekih 13km u jednom smjeru. U biti hodas po makadam cesti koja ide skoro skroz do vrha. I poprilcno je hladno na vrhu zbog vjetra
San Blas je i meni ostao u zraku. Bio sam u Bocasu na svim otocima, ali iako nisam bio mislim da su San Blas puuuuno dojmljiviji.

I ja sam planirao od Kolumbije do Paname sa SanBlas adventures, ali na kraju ipak letio. Bilo puno jeftinije, a posto sam imao jos par mjeseci tamo morao malo pazit na budget. Ali svi koji su bili kazu da je raj.
Za Panama city imam par tipsa pa se javi za pivu

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

During the war...
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

20 Jan 2020, 14:41

Uf, mislim da ću preskočit vulkan. To je 26 km, malo mi to previše.

Javim se za pivo. :)
Post Reply