Kanada

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

14 Sep 2020, 18:43

Mi smo isli u kolovozu, od 9. do 23. I stvarno imali fino vrijeme vecinom. Ove godine zbog korone nije bilo medunarodnih turista pa recimo u Banffu, u kojem treba mjesecima ranije rezervirati smjestaj, smo naisli na natpis Vacancy svako malo, slobodnih mjesta u hotelima i innovima i to na najtopliji vikend usred ljeta. Necuveno.
Jedino je Jasper bio malo problematican sa smjestajem, to je puno manje mjesto i tu smo jedva uspjeli rezervirati nocenja nekih mjesec i pol prije puta.

Cesto ljudi pitaju Jasper ili Banff, za mene to dolazi u paketu a cesta koja vodi od jednog do drugog je highlight. Ali ako bi morala usporediti, sto se tice zivotinja, njih smo uglavnom vidjeli u parku Jasper. Koncentracija ljudi je manja u parku Jasper, a i samo mjesto Jasper je manje, mirno, dok je grad Banff veci, razvijeniji, vise restorana, zivlji, a onda i puno vise guzve, puno vise ljudi i naravno cijela lutrija oko posjete najpoznatijim jezerima. Meni je to ipak bio prvi godisnji u dvije godine i htjela sam odmoriti, najvise od ljudi i uzivati u prirodi, i u tom smislu bilo nam je ljepse u parku Jasper ali opet velim sve to dolazi u paketu. Pa onda su tu jos i Yoho park, tu smo stali na Emerald lake i Kooteney park koji je manje vise bio u radovima.

Ima i kampinga po parkovima naravno, ali i to ode mjesecima ranije.

U parkovima inace svako malo ima picnic area, day use area, wc, pullouts, viewpoints, i sve je fino oznaceno.


User avatar
J.Poljak fan club
Posts: 317
Joined: 22 Feb 2017, 13:26
Been thanked: 1 time

14 Sep 2020, 18:47

Daria mozes malo o cijenama cisto da se moze neki okvirni budget napravit za cca 10 dana road tripa. Okvirno smjestaj, jer povoljnije rentat kamper ako vas je vise, ulaznice za parkove i sl....

Cisto dok stignes ako ti nije tlaka

Edit: A sad vidim gore post di si pisala cijene. Sorry
During the war...
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

14 Sep 2020, 19:21

Ovo su otprilike cijene za 14 dana, 13 noci, ukupno 3000 km od Vancouvera pa nazad.
Auto rental plus osiguranje cca 1000 (uzeli SUV u Avisu ali ceste su dobre pa bi i obicna peglica to odvozila)
Benzin 300 (skuplji u Britanskoj Kolumbiji oko 1.3 dolara po litri, u Alberti oko 90 centi)
Nocenje otprilike 120 dolara soba s ukljucenima taksama, ukupno cca 1560
Obiteljska karta za parkove 140
Kanu 60
Hrana 400
Ostali troskovi 100
Ukupno 3560, dijeljeno na dvije osobe 1780 kanadskih dolara. Nisam sigurna kakav je tocno tecaj u ovom trenutku ali to bi bilo oko 9000 kuna po osobi za dva tjedna. Bez avionske karte.

Mi smo najvise ustedjeli na hrani, stvarno mi se ne ostavlja pedeset do sto dolara u restoranu za kedno jelo. Na cijenu ide taksa, pa posebna taksa za alkohol pa 15 posto napojnica.
Nekad smo sami kuhali, nelad uzeli take out, uglavnom sushi, u prosjeku 5-7 dolara za 6-8 piece roll, uzeli 3 rolla i to nam dovoljno, ukupno s taksama oko 25 dolara za dvoje.
U supermarketima isto su cijene bez taksi pa si uvijek moras ostaviti ekstra prostora u budzetu.

Za cijene RV-a ne znam, to nam se cinila gnjavaza za nas dvoje, a treba i rezervirati kamping mjesta unaprijed a i zbog korone su bila ogranicenja. Lakse auto i motel. Za vecu familiju trebalo bi brojke staviti na papir.

Nas budzet za 14 dana je bio 2000 dolara ali nismo ga probili, dapace.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

14 Sep 2020, 19:44

Ne znam jel isto kao u USA, jer se tamo kod kampera uz cijenu najma placa jos i dodatak po prijedjenoj milji.
Svojedobno kad sam gledao, s kamperom je bilo skuplje nego auti i hoteli.
User avatar
J.Poljak fan club
Posts: 317
Joined: 22 Feb 2017, 13:26
Been thanked: 1 time

14 Sep 2020, 21:02

Da zadnjih godina su ti kampovi ili kamperi postali skuplji nego uzet stan/ apartman.

Ali ajd dala bi se ta Kanada iskombinirat. Samo steta sto na listi prioriteta imam dosta zemalja za obic prije Kanade

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

During the war...
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

14 Sep 2020, 21:31

Ja ako ce biti moguce putovat sljedece godine se definitivno vracam na tih nekih 2 tjedna i bas taj isti dio proci, ovaj put u ljeti a ne u zimi ko zadnji put 😭
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

14 Sep 2020, 21:43

Nije ni meni Kanada bila na listi prioriteta (bar sto se tice putovanja) :D ali ovo sto sam dosad vidjela, a to je samo komadic, je stvarno lijepo i gust je putovati, samo nista bez auta. I sto vise putujem to imam vise zelje dalje otkrivati, sto starija to mi vise pase biti sto dalje od ljudi i sto blize medvjedima. :D A ovdje krasne prirode na izvoz, i toliko razlicite prirode, od pustinjske klime do predivnih zelenih lisnatih kisnih suma, jezera, planina, naprosto covjeku to ne moze dosaditi.
Ovisno o situaciji s putovanjima, koronom i ostalim, ako ne mozemo van Kanade, sljedece ljeto planiramo road trip na sjever Britanske Kolumbije i jug provincije Yukon.

Inace ne znam koji je kiki ljudima ovdje, prije godinu dana netko je prerezao kabel na zicari Sea to Sky gondola ovdje nedaleko Vancouvera (ima ovdje slika na topicu) i nakon pola godine reparacije i potrosenih milijuna, zicara pocela ponovo raditi i evo danas opet prerezan kabel, sve kabine popadale i opet zatvoreno. Inace zgodna atrakcija s dobrim vidikovcima i dosta hajkova u okolici.
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

14 Sep 2020, 21:44

Niko wrote:
14 Sep 2020, 21:31
Ja ako ce biti moguce putovat sljedece godine se definitivno vracam na tih nekih 2 tjedna i bas taj isti dio proci, ovaj put u ljeti a ne u zimi ko zadnji put 😭
Moras Niko, imam puno preporuka i tipsa pa kad bude trebalo tu sam.
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

14 Sep 2020, 21:58

Dosel bi ja i sad da nema virusa. Imam hrpu godisnjega a nigdje za iskoristit ga 😭
Sad je bas ono “najgore” doba na Islandu. Ljeto zavrsilo a prava zima jos nije tu. I nit gore nit dole. Dosta kise, nije ti vise do ppaninarenja i sad samo cekas da zima dojde. Jedva cekam snijeg pa da se pocnem zabavljat sa skijanjem. Ovak trosim dane na nista
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

15 Sep 2020, 07:28

Jao, sad vidim da i Kanada, kao i USA ima isto sranje s porezima i napojnicama.

To su mi dvije najgore stvari. Uvijek zaboravim na taj porez, i kad dođem u USA me prvo šokira to što ništa ne košta onoliko koliko piše, nego je uvijek cca 10% viša cijena radi poreza.
A najgore je u restoranima. Ona cijena koja piše u jelovniku je cca 2/3 stvarne cijene, tu je još tip i porez.

I kad shvatiš da kad god dobiješ neku uslugu, uvijek moraš za to dati napojnicu. Ne samo konobaru, nego čistačici u hotelu, ako si u luksuznijem, onda i onom koji ti odnese prtljagu u sobu, ponekad i vrataru, ako je valet parking, svaki put kad ti dovezu auto...
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

15 Sep 2020, 17:27

Jep. Uzas. Pa daj stavi cijenu koja je a ne da moram racunat cijelo vrijeme. I s tim napojnicama. Gluposti. Samo se stvaraju neke neugodne situacije
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

21 Sep 2020, 09:21

Daria, palac gore koji sam stisnuo ma zadnji upis, vrijedi u stvari za sve. :top:
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

24 Sep 2020, 15:22

daria wrote:
13 Sep 2020, 07:07
U nastavku slike iz Jaspera. Prije Jaspera prosli smo kroz Mt Robson provincijski park u Britanskoj Kolumbiji:
Image

Suuuuper fotke...samo pitanje i provjera, ovo na slici je to što se u Kanadi zove autoput?
nasmijanonebo
Posts: 720
Joined: 08 Apr 2019, 20:31
Been thanked: 10 times

24 Sep 2020, 19:51

Ovisnost o autu u nekoj drzavi mi je ogroman minus :flop:
Tajmer
Posts: 177
Joined: 13 Jun 2017, 14:35
Been thanked: 1 time

24 Sep 2020, 19:58

Nukac wrote:Jao, sad vidim da i Kanada, kao i USA ima isto sranje s porezima i napojnicama.

To su mi dvije najgore stvari. Uvijek zaboravim na taj porez, i kad dođem u USA me prvo šokira to što ništa ne košta onoliko koliko piše, nego je uvijek cca 10% viša cijena radi poreza.
A najgore je u restoranima. Ona cijena koja piše u jelovniku je cca 2/3 stvarne cijene, tu je još tip i porez.

I kad shvatiš da kad god dobiješ neku uslugu, uvijek moraš za to dati napojnicu. Ne samo konobaru, nego čistačici u hotelu, ako si u luksuznijem, onda i onom koji ti odnese prtljagu u sobu, ponekad i vrataru, ako je valet parking, svaki put kad ti dovezu auto...
Zar nije tips opcionalno? Nije da si obvezan dati ?
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

24 Sep 2020, 21:18

U Americi je tip obavezan. Odnosno, nitko te ne tjera da ga das, no stvar kulture je da ostavis tip.
Posto osoblje dobiva nikakvu placu i zaradjuje od napojnice.
Ne ostavit tip se smatra teskom uvredom za osoblje, cak i ako nisi zadovoljan uslugom moras ostaviti tip.
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

25 Sep 2020, 00:42

marko_31 wrote:
24 Sep 2020, 15:22
Suuuuper fotke...samo pitanje i provjera, ovo na slici je to što se u Kanadi zove autoput?
Njima je sve highway. Pa ne znam kak bi to prevela a da nije autoput. Neki highwayi imaju 2 ili 3 trake, neki samo jednu. Highway izmedu Jaspera i Banffa je uglavnom jedna traka, cesto puna linija bez mogucnosti preticanja, ogranicenje 90 km na sat ali ljudi uglavnom voze sporije u slucaju da vide neku zivotinju plus uzivaju u panoramskoj voznji. Mi smo samo na tom autoputu tri puta zaustavljali auto da gledamo medvjede.
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

25 Sep 2020, 01:17

nasmijanonebo wrote:
24 Sep 2020, 19:51
Ovisnost o autu u nekoj drzavi mi je ogroman minus :flop:
S obzirom koliko je Kanada velika i divlja, to je jedini nacin.
Ako je vjerovati internetu, Britanska Kolumbija je 17 puta veca od Hrvatske, a to je samo jedna pokrajina u zemlji. Vozis 24 sata na sjever od Vancouvera i jedva si dosao do granice s drugom pokrajinom Yukon.
Dobro da su izgradili ceste koje imaju, a i vlakom je povezana zemlja od istocne do zapadne obale, vise ne moze covjek ni ocekivati. Zemlja je ogromna, velika vecina teritorija je potpuno nedostupna a samo 30 milijuna stanovnika.
Sam grad Vancouver ima izrazito dobar javni prijevoz, busevi, metro, i trajekt. Ali izvan grada jedino auto, po mogucnosti 4 wheel drive da se mozes vozikati offroad po planinama ili recimo da bi uopce dosao do planinarske staze. Ako rijesim svoj status, nadam se do ljeta, prvo sto cu napraviti je poloziti vozacki i kupiti neki jeftini automatik :D Od ponedjeljka do petka u gradu, vikend gore u planini u autu ili satoru, vatrica, pivce, medvjedi i ja. Kanadski san. :top:
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

25 Sep 2020, 01:47

Tajmer wrote:
24 Sep 2020, 19:58
Zar nije tips opcionalno? Nije da si obvezan dati ?
Tip je u Kanadi opcionalan, ali se ocekuje da ga ostavis jer od toga front staff u restoranu zivi (konobari, nosaci hrane, hostesa...svaki restoran ima svoj model kako rasporeduje napojnice). U Britanskoj Kolumbiji konobar u restoranu koji posluzuje alkohol ima placu nizu od pokrajinskog minimalca, ugostiteljstvo ima nizi minimalac od ostalih zanimanja. Ocekuje se da ces od gosta koji placa jelo i pice (a na koje se placa jos i dodatna taksa ako je alkoholno) dobiti napojnicu. S redovnom "placom" si dupe mozes obrisati, nije dovoljno da si rentu pokrijes a kamoli zivis ko covjek.
Standardna napojnica je 15 posto, ako si jako zadovoljan uslugom 18 ili 20 posto. Ima onih koji ostavljaju 10 posto i manje, recimo stranci koji nisu upoznati sa sustavom ili gosti koji su jednostavno pizde. Naime, neovisno o tome sto mi mislimo o takvom sustavu placanja, jel to fer ili nije, tako je kako je, i osoblje zivi od toga. Ovisis prakticki o dobroj volji gostiju i racunas na nepisano drustveno pravilo. Ja sam radila u restoranu i najgore je kad ti se dogodi da se bavis vecom grupom ljudi i cijelu vecer pleses oko njih i onda ti ostave neku mizeriju od 20 dolara. To mi za salamu i kruh. Zato neki restorani imaju obavezan tip koji se ukljucuje u cijenu u slucaju vece grupe, uglavnom 8 ljudi i vise, ponekad 6. U tom slucaju ti na racunu uz cijenu jela i pica dolazi i obavezan gratuity.
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

25 Sep 2020, 03:18

Meni je to sa tipsevima smijurija... cura koja je radila sa menom u meksickom restoranu u Canmoru je zivela bez frke samo od tipseva. A onu osnovnu placu je mogla bacat u stednju. Vise nije dovoljno 10% sad je vec 20 neki normal.. dosli smo do toga da ja kad bi isel jest van moram davat napojnicu nekome ko zapravo zaraduje vise od mene, sam smisao se izgubio. Neko ko radi u kuhinji dobiva nekih 5-10% od tih napojnica i osnovna placa je malo visa. Tu razliku konobar ubije u jednom vikendu. Bezveze. I samo se dovode ljudi u neugodne situacije dal je ostavil dovoljno tipsa ili ne.

Blagajnica u ducanu se mora smijati isto cijeli dan, isto radi tesko i muci se i niko joj ne ostavi napojnicu. Perac suda, pomocni kuhar... Za dobru uslugu cijelo osoblje je zasluzno. Neki poslovi se omalozavaju, rade se nepotrebne razlike.. Nikad to nebum kuzil
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

25 Sep 2020, 03:49

Ne znam kako je u Alberti s minimalnim placama pa samo mogu pricati o BK, 15 posto tip je opceprihvacen standard. A ostalo ovisi i o restoranu, u spanjolskom u kojem sam odradila par smjena napojnice su se dijelile 50/50 s kuhinjom na kraju dana.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Sep 2020, 14:17

Otvorite temu o napojnicama i sličnim običajima, ne bi bilo loše znati što je pristojno ponašanje, a što ne.
Potpisi su za budale.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

02 Oct 2020, 17:24

Joj, ove fotke iz Kanade. Plače mi se. 😭😭😭
Daria, zavidim.
Bude li kakav zajednički road trip dogodine, javite. :D
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

14 Aug 2021, 04:15

Evo, dugo nije bilo slika iz Kanade pa je vrijeme da vas podsjetim kako je predivna i raznovrsna ova zemlja. Nakon lokalnih izleta po Britanskoj Kolumbiji zazelili smo se malo promjene pa smo ovo ljeto izabrali provinciju Albertu za road trip. Ukupno 12 dana, oko 2000+ kilometara.

Prvo mali uvod u pricu...
daria wrote:
25 Sep 2020, 01:17
Ako rijesim svoj status, nadam se do ljeta, prvo sto cu napraviti je poloziti vozacki :D
Nakon ukupno 4 godine, hrpe novaca, iscekivanja i stresa, stigao je kanadski permanent residence. Sad sam skoro pa gradanin prvog reda. :D
I kako sam bila odlucila prosle godine, bukirala sam prvi slobodni termin za vozacki ispit.

Za one koji ne znaju, u Kanadi postoji trofazni sistem dobivanja vozacke dozvole.

Prva faza je test znanja, 50 pitanja, a b c d odgovori i pregled vida i to je to. Ako si rijesio dobro test, dobivas svoju prvu vozacku dozvolu, Learners. I mozes na cestu uz nekoliko uvjeta: na auto moras nakeljiti crveni L sticker, uz tebe mora biti supervizor (osoba starija od 25 godina koja ima punu vozacku dozvolu, mama, tata, brat, sestra, partner, diler, loaklni mafijozo, manje bitno tko, glavno da ima vozacku dozvolu) jer se pretpostavlja da ce te ta osoba uciti voziti (kao sto te starci uce voziti bicikl npr.). Isto tako ne smijes imati vise od jednog putnika u autu i ne smijes voziti izmedu ponoci i 5 ujutro, i ne smijes koristiti gps ili mobitel vec te druga osoba mora navoditi. Nakon sto se tako vozikas godinu dana s drugim ljudima i vjezbas na cesti, ides polagati prvi ispit. Autoskole postoje ali su jako skupe i manje vise ljudi ih koriste prije izlaska na ispit, uzmu dva tri sata s intruktorom da ih pripremi za polaganje ispita i to je to.

Nakon sto polozis prvi vozacki ispit, dobivas novu vozacku, ovaj put na dvije godine, Novice. I dobivas zeleni N sticker za auto. Sad smijes voziti sam u autu i smijes voziti po noci ali i dalje ne smijes koristiti gps ili mobitel sto je jako nezgodno kad ne znas kuda ides. Ako nisi nista zajebo u te dvije godine mozes na drugi ispit. Ako si napravio prekrsaj, vrijeme ti se resetira i dvije N godine pocinju ispocetka. I tako kad napokon prodes drugi ispit, dobivas punu vozacku dozvolu bez ogranicenja (nakon 3 godine ili vise).

Rijesila sam test, dobila svoj crveni L sticker, prvi put sjela u auto s frendom, malo vjezbala po parkiralistu i koji tjedan kasnije odvezla vise od 1000 kilometara po bespucima Alberte. Automatik, ravne dugacke prazne ceste, stari rock na radiju, san snova :cerek:
I tako smo u zadnji cas promijenili plan, sad s dva vozaca, krug po Alberti se pretvorio u puno veci krug po Alberti i Britanskoj Kolumbiji (opet natrag u BK! :D).

Ono kad ne pustas volan. Plavo - planirana ruta, crveno - odvozena ruta.

Image
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

14 Aug 2021, 05:09

Letjeli smo iz Vancouvera za Calgary i na aerodromu smo rentali auto. Sve smo hotele unaprijed rezervirali po relativno pristojnim cijenama iako skuplje nego prosle godine. Najavljivali su uskoro plan otvaranja u vijestima i smanjenje mjera protiv korone preko ljeta pa sam pozurila i napravila rezervacije. Dan kasnije Alberta je sluzbeno objavila plan ljetnog otvaranja i cijene hotela i rent-a-cara su odmah skocile.

Na putovanje smo krenuli u jeku povijesnog toplinskog vala u Kanadi, preko 45 stupnjeva, i to taman kad se val premjestao iz Britanske Kolumbije u Albertu. :facepalm: (To smo si objasnili tako da, ako se vec dogada nesto povijesno, zelimo biti dio toga, pa lovimo val. :rofl: )

U Calgariju smo ostali dva dana. Grad na mene nije ostavio neki utisak, centar tvori nekih tridesetak visokih staklenih nebodera, okolo su rezidencijalne cetvrti s kucama, jedan lijep oveci park i setaliste uz rijeku, jedna ulica s restoranima, nesto kao hrvatska spica, ali osim toga malo ljudi na cestama jer Calgary je grad za aute a ne za pjesake. Mozemo slobodno reci da je dosadan. No s obzirom da su nekretnine puno jeftinije nego recimo u Vancouveru, to je grad za mlade profesionalce i mlade obitelji kojima pase kuca-poso-povremeni vikend u planinama stil zivota, s obzirom da je Stjenjak relativno blizu, na sat - sat i pol vremena voznje od grada.

Image

Image

Image
Post Reply