Cipar

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

02 Jan 2020, 12:17

Koliko vidim nema teme o Cipru, pa rekoh zašto ne otvoriti istu.

Dakle, molim preporuke za smještaj - najbolje neko mjesto uz more, radilo bi se samo o 3 noćenja, imali bi auto. Slijećemo u Larnaku.
Auto za 3 dana je nekih 50 eur (nekakav drive Cyprus sa premium cover) ...let wizz iz Beča za 40 eur po osobi.
Osim smještaja, neka preporuka za atrakcije, zanimljivosti, ma za bilo kaj...išli bi krajem ožujka.
Fala!


User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

03 Jan 2020, 08:48

Larnaka je pomalo dosadnjikav grad, barem meni. Ako nisi tip od izležavanja na plaži (a vjerujem da ne ideš s tim motivom u 3.mjesecu) i razmišljanja o smislu života nemaš što raditi tamo. :D Odi do Nikozije, zanimljiva je zbog te sulude granice kroz grad. Prijeđi u turski dio i promatraj razliku.

Meni su bile lijepe što zbog prirode što zbog manastira i Troodos planine, sad ne znam želiš li se penjati u brda u ta 3 dana. Mi smo spavali 2 noći u Paphosu pa 2 noći u Nikoziji, smještaji čisto zadovoljavajući, ništa posebno za preporuku.
User avatar
chillout23
Posts: 585
Joined: 22 Feb 2017, 08:48
Been thanked: 2 times

03 Jan 2020, 08:58

U Larnaci ti je sasvim dobra Kastella plaža. Svako jutro sam oko 8:30-9:00 bio tamo na nekih sat vremena...more je vrh. Čistoća i temperatura. Tada na plaži ima 5-6 ljudi i stvarno je za poželjeti :) nakon sat vremena počinje vjetar polako i lagano valovi, ljudi se počnu skupljati...ali za jutarnji kupanac - svaka preporuka.
Imaš prema istoku onda Ayia Napa mjesto...Tamo imaš Nissi beach...onaj dio oko Love bridge-a je predivan i možeš se kupat tamo...i imaš Konnos beach koji hvale :) na Konnos i Nissi nisam išao...pogledao sam Nissi, vidio košnicu i ajmo dalje :) a na Konnos nisam išao zbog sljedeće rečenice...
Rental sam bicikl i nadobudno mislil obići bajkom dosta toga, ali je bilo tako pakleno (prva trećina 10. mjeseca - 32°)...hlada nigdi, prži luna na najjače i sve okolo skureno od sunca...riknul sam :D
Ali rent a carom imate puno mogućnosti...i vidim sad da je ožujak poprilično friškiji od listopada i da more nije baš toplo :) ali isto tako, za listopad je na netu manja temp nego kaj stvarno je...najbolje ti je 2-3 dana prije puta pogledat prognozu, da znaš kaj uzet od odjeće i obuće.
Osobno sam bio 6 dana u japankama i kratkome, spavanje u boksericama i kratkoj majci...
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav

Ljudi se povremeno spotaknu o istinu, ali većina njih brzo ustane i otrči dalje, kao da se ništa nije dogodilo.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

07 Jan 2020, 10:14

Fala dečki... ma trenutno ne pada mi na pamet u ožujku kupanje u moru (npr. Paphos gledam: temp. 19 stupnjeva, more 17 stupnjeva - tako da sumnjam da će biti kupanja) , ali gledamo naći hotel (ili air bnb -kuću, apartman) sa bazenom...
Nikozija je svakako u planu...nisam još previše istraživao...ta "granica" se normalno prelazi, nema dodatne dokumentacije, čitaj "vize" za turski dio?
U svakom slučaju lagana tri dana odmora...nikakve planine...samo vozikanje...šetnje po plažama...pojest i popit :klopa: :zivili:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

07 Jan 2020, 10:24

Bazeni najčešće nisu grijani, tako da ne računaj baš na kupanje u bazenu. ;)
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

07 Jan 2020, 12:52

Nukac wrote:
07 Jan 2020, 10:24
Bazeni najčešće nisu grijani, tako da ne računaj baš na kupanje u bazenu. ;)
Da da, znam, grije ih uglavnom zubato sunce :top: ...zato gledam i hotele sa unutarnjim bazenom...i čitam komentare ljudi o bazenima u tom periodu.. neki ih u proljeće i obnavljaju...nije lako sve želje uskladiti i sve analizirati, ali i to je gušt putovanja :kokice:
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

08 Jan 2020, 10:03

marko_31 wrote:
07 Jan 2020, 10:14
Nikozija je svakako u planu...nisam još previše istraživao...ta "granica" se normalno prelazi, nema dodatne dokumentacije, čitaj "vize" za turski dio?
Ne treba ti ništa, mislim da je jedino problem ako npr dođeš na sjeverni Cipar pa onda probaš uću u grčki dio, obrnuto nije problem. Koliko se sjećam mi smo išli sa osobnom kao bilo gdje u EU, mislim da nismo putovnicu pokazivali. Problem je ako želiš ići rent a carom jer osiguranje koje imaš u grčkom dijelu ne vrijedi u turskom, mora se doplatiti nekih 20€ na granici ali ne bih ti to proporučio, ako ne misliš ići dalje od Nikozije odi pješke.
Imaš prijelaz u glavnoj ulici, granica je nasred ulice, sa turske strane imaš fake robe možeš i shoping obaviti. :D
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

08 Jan 2020, 10:11

Gile wrote:
08 Jan 2020, 10:03
Koliko se sjećam mi smo išli sa osobnom kao bilo gdje u EU, mislim da nismo putovnicu pokazivali.
Problem je ako želiš ići rent a carom jer osiguranje koje imaš u grčkom dijelu ne vrijedi u turskom
E, ovo je važan info za rent a car! Jer baš sam gledao neki smještaj na turskom dijelu otoka...hvala!
Još ću te uvjete rent a cara provjeriti...
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

08 Jan 2020, 11:47

Bojim se da većina rent a car kuća ne dozvoljava prelazak na tursku stranu otoka, barem ne na papiru a prešutno možda pristaju na to dok se ne dogodi neko s*anje sa autom, onda će prati ruke na sitna slova. Obično turisti iznajme jedan auto sa grčke strane a drugi sa turske što bih i tebi predložio ako misliš ići dublje u tursku stranu otoka. Mi smo auto ostavili na grčkoj strani i prešli pješke.
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

08 Jan 2020, 13:09

Gile wrote:
08 Jan 2020, 11:47
Bojim se da većina rent a car kuća ne dozvoljava prelazak na tursku stranu otoka, barem ne na papiru a prešutno možda pristaju na to dok se ne dogodi neko s*anje sa autom, onda će prati ruke na sitna slova. Obično turisti iznajme jedan auto sa grčke strane a drugi sa turske što bih i tebi predložio ako misliš ići dublje u tursku stranu otoka. Mi smo auto ostavili na grčkoj strani i prešli pješke.
Da, to se uglavnom odvija prešutno.
Sranje se dogodilo nama (pukao je remen motora), pa smo morali samo platiti šlep do granice, a tamo nas je čekao zamjenski auto.
collect moments, not things
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

24 Jul 2021, 16:58

U turski se dio može samo s testom. Ni potvrda o cijepljenju ne pali - samo test.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

25 Jul 2021, 20:06

Antički teatar na arheološkom nalazištu Kourion kraj Limasola, te još par motiva iz samog Limasola. Cipar me za sada i nije baš oduševio, pa ni fotke nisu neš posebne.

Image

Image

Image

Image

Poslano sa mog EML-L29 koristeći Tapatalk
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Jul 2021, 20:19

Ma daj, molim te. Fotke su odlične. Mural mi se sviđa, a teatar ima neobičnu perspektivu. Obično ljudi odu u središte pa hvataju tribine, a ti si pokazao kako izgleda pogled odozgo. :top:

Rekla mi je svojedobno profesorica scenske umjetnosti da antički teatri imaju fascinantnu akustiku. Kad u centru odmotaš bombon, šuštanje papira svuda se čuje, i to jednako. Gledatelji u zadnjem redu nisu zakinuti, mogu pratiti predstavu kao i oni u prvome. Bila točna ili ne, divna priča. Pokazuje demokratičnost, brigu za dramu i publiku. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

26 Jul 2021, 14:34

Jesi rentao auto? Kod koga i za koliko?
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

26 Jul 2021, 21:56

Da, rentam auto, 180 eura za 6 dana, Budget.
Ne znam koliko je na Cipru bilo prije, ali onak' odokativno, rekao bih da se i tu kuži onaj efekt porasta cijena o kojem su neki već pisali.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

26 Jul 2021, 22:09

Stari Grci i Rimljani su baš voljeli okretati te teatre prema moru, pa sam i ja to učinio s objektivom. Očito se nisu plašili da će more odvlačiti pažnju gledaocima s predstava.
Da, istina je ovo o akustici. Često prisustvujem raznim pokušajima dokazivanja toga pljeskanjem (jučer), vikanjem itd., a najimpresivnija je bila jedna Ruskinja koja je u Ohridu akapela otpjevala jednu ariju. Na samom vrhu teatra sam bio i savršeno ju čuo.
nasmijanonebo1
Posts: 34
Joined: 11 May 2021, 09:05
Been thanked: 5 times

27 Jul 2021, 23:06

U Epidauru sam bila skroz na vrhu amfiteatra. Dole na tocci u sredini nam je govorio jedan nas, sad pokojni, glumac i citirao je A.B Simica. Savrseno dobro sam ga cula iako mi je bio jako udaljen. Nigdje drugdje (osim antickih arena ala pulska, taorminska itd., zato su mi najdrazi koncerti u arenama) nisam dozivjela bolju akustiku. Znali su Grci znanje.
Ima jos takvih akustickih fora, npr. u Dugoj Resi. Mislim na ovo: https://kaportal.net.hr/zupanija/duga-r ... na-zrcala/

I to sam testirala i fakat sljaka. Jedna osoba sapce u prsten ispred zrcala (okrenuta prema jednom zrcalu), a druga osoba prisloni uho na drugi prsten ispred drugog zrcala i savrseno jasno cuje sve.

I Korcula ima zgodan primjer odlicne akustike: engleska pjaceta..to je kamena amfiteatralna klupa (poprilicno dugacka) i osoba sapce na jedan kraj klupe da bi ga druga osoba na drugom kraju klupe odlicno cula itd..
Ove danasnje dvorane i digitalne fore su bullshit naspram sveg ovog.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Jul 2021, 23:55

Zvučna zrcala djeluju zanimljivo, morat ću to iskušati kad me put nanese u Dugu Resu. :)
Potpisi su za budale.
Post Reply