Francuska kolonijalna politika

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 Jul 2021, 05:05

Francuska bi, kaže članak koji je svojedobno objavio francuski Mediapart, doslovce propala bez 14 afričkih zemalja iz kojih godišnje izvuče 500 milijardi dolara. Pročitajte ga, na engleskom je. Preveo ga je Net.hr, a iz nešto skraćenoga teksta izdvajam izjave nekadašnjih državnih čelnika.
Francuska se očajnički i žestoko, bez obzira na cijenu, borila da zadrži svoje afričke kolonije. U ožujku 2008. godine bivši francuski predsjednik Jacques Chirac izjavio je: "Bez Afrike Francuska bi dospjela u društvo zemalja Trećeg svijeta." Njegov prethodnik François Mitterrand još je 1957. proročanski ustvrdio: "Bez Afrike Francuska neće imati budućnosti u 21. stoljeću."
Što mislite o društvenim i ekonomskim implikacijama takve politike? Nekadašnja velika kolonijalna sila Španjolska sada je razmjerno siromašna jer nije bila te sreće da se dočepa golema plijena poput Francuza iako je opljačkala i popalila čitavu Srednju i Južnu Ameriku. :vidiga:


Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

04 Jul 2021, 15:54

Pa ne moraju ići tako daleko na istok i jug da bi se dočepali sirovina, na Balkanu ih ima u izobilju. Sve sirovina do sirovine. :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 Jul 2021, 21:14

To je istina, ali pitanje je može li Balkan zadovoljiti njihove potrebe. Milijardu dolara Francuzi zarade prodajom oružja Afrikancima, a gdje su još uran, nafta, drvo, egzotično voće i povrće... Domaće sirovine jesu posebne, ali takvih nemamo. :D

K tomu, deset milijardi eura iznose afričke zlatne rezerve deponirane u središnjoj francuskoj banci. Bilo je pokušaja da se izračuna ukupna korist od tog neokolonijalnog aranžmana, ali nisu potpuni zbog nedostupnih podataka. No čini mi se da čitav naš poluotok možeš kupiti tim novcem. :o
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

04 Jul 2021, 21:41

Ouf, al zato inventivni Francuz nafata ovih domaćih sirovina, preradi ih i pod francuskom ih zastavom, kao eksport modele, šibne na istok da u njegovo ime namaknu koji barel nafte, neku voćku od egzotike i rezbariju. Sirovini je vazda čast bilo da se pred nekim tako uzvišenim ko što je Francuz iskaže i pokaže dostojnim njegovog prisustva. I bude mu vječito zahvalan ter opravda tako vlastitu egzistenciju uopšte. Nešto. :o
Ja zapravo ne znam šta pišem, jaran mi ovo sve šapće na uho... :rofl: :top:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

05 Jul 2021, 01:36

Lijepo ti je sve opisao, nema što. Ali nije samo njihova lukavost posrijedi. Treba spomenuti i domaću glupost. Nepojmljivu žurbu u dogovaranju i pregovaranju. Ako francuska tvrtka dođe u Afriku zahvaljujući državnom sporazumu Francuske s domaćinom koji joj jamči apsolutni monopol i pravo na iskorištavanje svih bogatstava sljedećih stotinu godina, a Afrikance usput obvezuje da kupe ono što je zapravo njihovo, to nije poduzetništvo. To je krađa pod krinkom poslovnog odnosa. I s druge strane izdaja nacionalnih interesa. A posebnu draž svemu tome daje činjenica da se domaće tvrtke smiju pojaviti tek kad Francuzi izrijekom kažu da nisu zainteresirani za neki oblik proizvodnje ili eksploatacije. Pa koliki tudum moraš biti da takvo što potpišeš?! :bonk:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

05 Jul 2021, 04:39

A neam pojma, Stiče moj dragi. Možda je do Frojda, ko zna. Ono, pada mi napamet drolja: popuši kurčinu od pola metra - i misli da je kul?! Ok, shvatam ja to, pola metra nije mala stvar, ne može to svako...al daj jebemu...deep-throating?! And proud? Really? :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

05 Jul 2021, 06:55

Fulao si podforum, seks je malo iznad. :D

A što se ovih tiče, jedino je razumno objašnjenje logika da će se tako riješiti Francuza, a njima će nakon tih stotinu godina zemlja ostati zauvijek. To je načelno točno, ali pitanje je što će kolonizator iza sebe ostaviti. Iscrpljene rudnike i ležišta nafte? Uništenu prirodu, posječene šume i istrijebljenu faunu? :facepalm:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

05 Jul 2021, 18:08

Ko fulo podforum? Tako ti prema Frojdu, je li? Sram te bilo! :rofl:

Al ne, nakon "oslobođenja" imaš onda ne samo razrušenu faunu nego i par generacija koje su se rađale, živjele i umirale u okupaciji - koje nisu bile ni svjesne. Koje i ne znaju drugačije! Tako da nakon što se eksploatator povuče imaš one koji će time biti šokirani, ono, šta sad jebate? Ovo neki mini smak svijeta, štaeovo? :eek: :rofl:
Ostaje podanički mentalitet kao remanentna (i permanentna!) neprofesionalna deformacija. Ko zna, možda nakon stogodišnjeg izvoženja rezane građe iz vlastite zemlje pređu na izvoz nekih drugih sirovina. Na primjer onih dvonožnih i dvoručnih. Baš kao mi.
O, fak, odoh popit nešta... ufatila me meza. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

05 Jul 2021, 19:25

Načelno se slažem, ali tu vidim problem koji se dijelom i nas tiče. Da bi danas bio konkurentan, trebaš biti vrhunski obrazovan. Ako nisi obrazovan, onda trebaš biti zdrav, u formi. Na tržištu rada Afrikanci će prije biti za manualne poslove nego za intelektualne. To nije sramota, čovjek treba raditi. Tako smo i mi počeli, uostalom. Na Zapad najprije je išao manualni radnik, onaj koji obavlja teže fizičke poslove, a potom su na red došli inženjeri i intelektualci. No kad oni nagrnu u Europu, mi ćemo postati preskupi, neisplativi. Takvi već jesmo zbog istoka Europe i Azije, ali ipak prolazimo na račun znanja i tradicije. No ako ne poboljšamo škole i fakultete, crno nam se piše.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

05 Jul 2021, 21:05

A ja mislio da kad si suveren onda i ne trebaš nešto posebno biti konkurentan, tj. da te sâm suverenitet stavlja van svake konkurencije. Ono, nedodirljivost. :zubo:

P.S.
Napisao sam bio jedan poduži post, ali sam ga kao po običaju bio zasrao...tako da sam stavio ovo gore umjesto toga. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

07 Jul 2021, 01:36

Šabović Adis wrote:
05 Jul 2021, 21:05
Napisao sam bio jedan poduži post, ali sam ga kao po običaju bio zasrao...tako da sam stavio ovo gore umjesto toga. :rofl:
Drugi put ništa ne briši, treba mi malo zabave. Otpočetka ozbiljno pišem, stavljam linkove, iznosim argumente nadajući se suvisloj raspravi, a ti tako. Mogu se onda i ja zajebavati, zašto bi ti bio iznimka? :p
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

07 Jul 2021, 08:25

Stitch wrote:
07 Jul 2021, 01:36
Drugi put ništa ne briši, treba mi malo zabave. Otpočetka ozbiljno pišem, stavljam linkove, iznosim argumente nadajući se suvisloj raspravi, a ti tako. Mogu se onda i ja zajebavati, zašto bi ti bio iznimka? :p
Ma nisi ništa ni propustio, svodi se na to da sam sretan što nisam Francuz pa i nemam nekih problema s kolonijama. I tako... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Post Reply