Crkva u Hrvata – vijesti, izjave, komentari

Monoteistički i mnogobožački sustavi vjerovanja
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

25 Sep 2011, 20:58

Još jedna tema sa zapaljivim sadržajem, da. :D

Daklem, čitam danas? jučer? da su hrvatski biskupi strašno zabrinuti jer se, navodno, u nekim srednjim školama učenike prisiljava da slušaju etiku namjesto vjeronauka. Jednako tako navodno, uzrok je tome – manjak polaznika nastave etike. Iako je zapravo uobičajena praksa da se, ako nema dovoljno polaznika za neki izborni predmet, on ukida. Koliko me sjećanje služi, propisano je da je potrebno pet učenika da bi se organizirao konfesionalni vjeronauk; prilično sam siguran da se, ako je učenika zainteresiranih za etiku jednako malo, njih gura na vjeronauk, a ne obratno; a pet je pak učenika opet vjerojatno i više nego dovoljno da se organizira nastava etike.

Ima li tko preciznija saznanja o svemu? Je li sve još jedan spin jadne, izmučene i potlačene katoličke većine u ovoj vatikanskoj provinciji, ili se ipak krše vjerska prava mladih katolika?


User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

25 Sep 2011, 21:04

Čuj, katolički nauk je ipak nekakav nauk. Draže mi da dijete bez nekih želja za dubljom spoznajem usvoji okvirni katolički moral, nego da ode, recimo u nekakav New Age, ili razvije ateističko-korporativni moral (sic!) s osobnim lifecoachem.

Dakle - vjeronauk odmah van, ako mi date neku bolju opciju.

A biskupi seru, to je jedino što znaju, te stare babe, vječito ugrožene u svojim dvorima, sve teško uzdišući nad sudbinom puka.
Last edited by schmokljan on 25 Sep 2011, 21:05, edited 1 time in total.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

25 Sep 2011, 21:05

I meni je ta tvrdnja potpuno nevjerojatna.

Ali, to je sjajan primjer stanja novinarstva u Hrvata: ne razumijem da baš nijedan novinar nije navalio tražiti koji to konkretni primjeri stoje iza opće formulacije.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

25 Sep 2011, 21:13

Mislim da je bila izjava da dotični ne žele spomenuti škole jer 'nije bitno za činjenice', ako se dobro sjećam članka.
Oh žalim ih jadne i neshvaćene.

Što se broja tiče, neka ženska je spomenula da joj ravnatelj ne da za 12 učenika izbornu nastavu predmeta, a da je kopala i mislim da je broj bio 10, s time da vjeronauk ne ulazi u taj broj, već se za njega nastava održava.

Ovdje je druga strana priče
http://impious.wordpress.com/2011/09/10 ... nja-mozga/

PS, sajt ima fora skupljenih podataka. Kućno istraživačko novinarstvo, koliko je to jel, moguće iz kuće :mig:
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

25 Sep 2011, 21:34

schmokljan » wrote:Čuj, katolički nauk je ipak nekakav nauk. Draže mi da dijete bez nekih želja za dubljom spoznajem usvoji okvirni katolički moral, nego da ode, recimo u nekakav New Age, ili razvije ateističko-korporativni moral (sic!) s osobnim lifecoachem.

Dakle - vjeronauk odmah van, ako mi date neku bolju opciju.
Pa, ovdje je riječ o izboru između srednjoškolskog vjeronauka i jednako srednjoškolske etike.
Veze s usvajanjem morala imaju podjednako, s malom prednošću etici jer se u njenom slučaju ne događa da se na školskom izletu vjeroučitelj koji zagovara apstinenciju naočigled drpa sa svojom djevojkom (primjer iz moje gimnazije).
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

25 Sep 2011, 21:54

To što si ti imao pohotnog teologa ništa ne dokazuje. Imao sam ja frenda vegetarijanca koji bi, kad se napije, potamanio pola šunke, pa to ne znači da su svi vegetarijanci prikriveni šunkoljupci.
Last edited by schmokljan on 25 Sep 2011, 21:54, edited 1 time in total.
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

25 Sep 2011, 21:54

Nas je prije deset plus godina bilo više od pet za etiku, nekih desetak, ali su rekli da nema prostora (mala je škola bila, to je istina) za dva odvojena sata u isto vrijeme, i nagurali nas na vjeronauk. Možda to sad čine ovim siromasima koji bi vjeroučili. Ako im čine, nek im čine. Nek plate moje muke i uče umjesto da nose svete sličice i naljepnice na majku požju na nastavu :o
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

25 Sep 2011, 21:56

jevgenija » wrote:Nas je prije deset plus godina bilo više od pet za etiku, nekih desetak, ali su rekli da nema prostora (mala je škola bila, to je istina) za dva odvojena sata u isto vrijeme, i nagurali nas na vjeronauk. Možda to sad čine ovim siromasima koji bi vjeroučili. Ako im čine, nek im čine. Nek plate moje muke i uče umjesto da nose svete sličice i naljepnice na majku požju na nastavu :o
A evo i osvetoljubivog ženskog čeljadeta, kao da je jučer iz Biblije izašlo. I onda kažu da nema boga?!
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

25 Sep 2011, 21:56

nisam sigurna da postoji pravilo, ali vjerujem da ovisi od škole do škole( to jest ravnatelja).
isto tako znam za škole gdje se ne prisiljava djecu na vjeronauk, nitko ih zato ne tlači niti se vjeroučitelji snebivaju.
uzet ću u obzir kvalitetu hrvatskog novinarstva pa ću ovu vijest stavit pod upitnik.
no, s druge strane, svjesna sam koliko su svećenici ovih danas zaposleni, jer ih vidim svaki put kad kosor baci lopatu morta u neku jamu, oni plješću sa strane.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

25 Sep 2011, 22:03

schmokljan » wrote:To što si ti imao pohotnog teologa ništa ne dokazuje. Imao sam ja frenda vegetarijanca koji bi, kad se napije, potamanio pola šunke, pa to ne znači da su svi vegetarijanci prikriveni šunkoljupci.
Ja sam se s vjeronauka bio ispisao još u osnovnoj. :kava:

No nisam ničime ni implicirao da su svi vjeroučitelji bilo kakvi. Samo da se predavaču etike teže događaju takve sitne nedosljednosti. :zubo:
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

25 Sep 2011, 22:14

Lastan » wrote: Ja sam se s vjeronauka bio ispisao još u osnovnoj. :kava:

No nisam ničime ni implicirao da su svi vjeroučitelji bilo kakvi. Samo da se predavaču etike teže događaju takve sitne nedosljednosti. :zubo:
Čime si upravo potvrdio moju tezu da srednjoškolska etika, za razliku od katoličkog nauka, nema jasan moral, a samim time joj i nedostaje odgojna komponenta, a samim time je neadekvatna kao predmet u jednoj odgojno-obrazovnoj ustanovi. :zubo:
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

25 Sep 2011, 22:38

schmokljan » wrote:Čime si upravo potvrdio moju tezu da srednjoškolska etika, za razliku od katoličkog nauka, nema jasan moral, a samim time joj i nedostaje odgojna komponenta, a samim time je neadekvatna kao predmet u jednoj odgojno-obrazovnoj ustanovi. :zubo:
Zanimljivo. Dakle, ako nešto lakše izbjegava licemjerje jer nema imbecilnih pravila već propituje i prirodu i etiku i moral, samim time nema odgojnu komponentu?

Zanimljiv pogled na odgoj. :kava:
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

25 Sep 2011, 22:51

Lastan » wrote: Zanimljivo. Dakle, ako nešto lakše izbjegava licemjerje jer nema imbecilnih pravila već propituje i prirodu i etiku i moral, samim time nema odgojnu komponentu?

Zanimljiv pogled na odgoj. :kava:
Ovom svijetu je dosta propitivanja. Trebaju nam osnovne upute za ponašanje. Katolički nauk je zaokružena misao. Vodi te od početka od kraja. To je nešto. Kad nam se ponudi nešto bolje - uzet ćemo.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

25 Sep 2011, 23:17

U osnovnoj nismo mogli birati između vjeronauka ili etike. Ili si išao na vjeronauk, ili si čekao pred razredom da sat završi. Iz svog razreda sam jedina čekala.

U srednjoj je nekih 75% ljudi išlo na etiku, ostatak na vjeronauk.
Happy Easter!
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

25 Sep 2011, 23:25

schmokljan » wrote:Ovom svijetu je dosta propitivanja. Trebaju nam osnovne upute za ponašanje. Katolički nauk je zaokružena misao. Vodi te od početka od kraja. To je nešto. Kad nam se ponudi nešto bolje - uzet ćemo.
Ovo me podsjeća na glupave aktiviste. I plenumaše s FFZG-a.
Logika “nešto moramo učiniti; ovo je nešto; moramo to učiniti” siguran je put u imbecilnost.
aisling wrote:U osnovnoj nismo mogli birati između vjeronauka ili etike. Ili si išao na vjeronauk, ili si čekao pred razredom da sat završi. Iz svog razreda sam jedina čekala.
Kad sam se ispisao s vjeronauka u osnovnoj, bilo je to najzakon ikad. Postao sam četvrti za belu; kartali smo u garderobi, a bogme i u potaji.
Dobro mi je došlo to znanje kad smo u srednjoj dobili iznimno dosadnu profesoricu etike. Onda smo kartali pod satom. :zubo:
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

25 Sep 2011, 23:31

u osnovnoj nije bilo e od etike :nn zna:
u srednjoj je bilo talijanski ili vjeronauk. trazili smo etiku, no nije je bilo. izabrala sam vjeronauk. trebala mi je ociena za fax :raspa:
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

25 Sep 2011, 23:35

Gle dragi moj Lastane, ja ništa ne moram, čak ni primati k srcu tvoje uvrede, katolički nauk je nešto što postoji i opstoji, a etika je bilo i bit će ih. Ja ne moram ništa poduzimati - Sveta katolička i apostolska crkva će se pobrinuti za odgoj moje djece i moje uznesenje u raj. Meni dovoljno. Dok vi, zapitani pitaoci, nagriženi sumnjom i zemaljskim očajem, tužno budete kročili u zimu svojih života, bez utješne topline koju pruža matera crkva i njene nebeske grudi.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

25 Sep 2011, 23:43

Lastan » wrote: Kad sam se ispisao s vjeronauka u osnovnoj, bilo je to najzakon ikad. Postao sam četvrti za belu; kartali smo u garderobi, a bogme i u potaji.
Dobro mi je došlo to znanje kad smo u srednjoj dobili iznimno dosadnu profesoricu etike. Onda smo kartali pod satom. :zubo:
Mene nisu nikad ni upisali.

Jednom sam pitala svećenika da li mogu unutra da vidim o čemu pričaju. Bilo mi je dosadno samoj na hodniku i zanimalo me. Pustio me unutra. Nakon što su izmolili ono na početku, počela je propovijed. Uglavnom, ocrnio me pred cijelim razredom, bio je i poetski raspoložen pa me nazvao suhom granom na zelenom drvetu. Poslije više nisam pitala da li mogu ući.
Happy Easter!
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

25 Sep 2011, 23:46

mi smo imali fantasticnog djakona. mladog. simpaticnog. sa smislom za humor. nikakav brejnvošing. na kraju mi je bilo jako drago sto idem na vjeronauk i u srednjoj.
a mozda i zbog toga imam ovako malo liberarniji pogled na sve :misli:
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

25 Sep 2011, 23:54

schmokljan » wrote:Gle dragi moj Lastane, ja ništa ne moram, čak ni primati k srcu tvoje uvrede, katolički nauk je nešto što postoji i opstoji, a etika je bilo i bit će ih.
Srećom je katolički nauk jedan, vječan i nepromjenjiv. :rofl:
Ja ne moram ništa poduzimati - Sveta katolička i apostolska crkva će se pobrinuti za odgoj moje djece i moje uznesenje u raj. Meni dovoljno. Dok vi, zapitani pitaoci, nagriženi sumnjom i zemaljskim očajem, tužno budete kročili u zimu svojih života, bez utješne topline koju pruža matera crkva i njene nebeske grudi.
Štono reče stari cinik Shaw, to što je vjernik sretniji od skeptika nije ništa značajnije od toga da je pijan čovjek sretniji od trijezna. :kava:
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

25 Sep 2011, 23:55

u razredu mog malog svi su na etici. a kaj u srednjoj još imaju s vjeronaukom? pripremat se za ženidbu? ako popovi žele vjeronauk u srednjoj, neka pomaknu granicu za krizmu :cerek:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

25 Sep 2011, 23:56

Lastan » wrote: Srećom je katolički nauk jedan, vječan i nepromjenjiv. :rofl:

Štono reče stari cinik Shaw, to što je vjernik sretniji od skeptika nije ništa značajnije od toga da je pijan čovjek sretniji od trijezna. :kava:
Dakle - ti svjesno biraš biti nesretan?
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

25 Sep 2011, 23:57

blaze » wrote:u razredu mog malog svi su na etici. a kaj u srednjoj još imaju s vjeronaukom? pripremat se za ženidbu? ako popovi žele vjeronauk u srednjoj, neka pomaknu granicu za krizmu :cerek:
vise je filozofsko-debatno orijentirana nastava. bar bila prije xy godina.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

26 Sep 2011, 00:06

ali u školi imaju i debatnu grupu. tema prezentacije rada grupe bila je "legalizirati prostituciju - da ili ne"
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

26 Sep 2011, 00:09

na etici bi mogli imati "vjeronauk u školi - da ili ne" :D
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
Post Reply