Kršćanske vrijednosti u hrvatskom društvu – opća tema

Monoteistički i mnogobožački sustavi vjerovanja
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

30 Nov 2011, 11:51

Palo mi na pamet da bih mogao otvoriti temu ovakva sadržaja jerbo sam naletio danas na upravo genijalno priopćenje fašistoidne strančice s ruba desnice (HČSP, ako ikoga baš zanima; mislim da je desniji od njih samo Mladen Schwartz) kojim se bore protiv erotskog sajma Eros4U.

Na stranu što se razbacuju velikim riječima (sajam sotonizma, nemorala i perverzije; javne orgije; poganske manifestacije; žene koje dovode kao roblje); pozivaju se, među inim, na kršćanske vrijednosti “koje ovo društvo njeguje u postotku od 90 posto” (brought to you by the Department of Redundancy Department).

Jasno je meni da se svi koji se ovako razbacuju tim postotkom zapravo pozivaju na 90-ak posto vjernika što su se na prošlom popisu stanovništva izjasnili kao katolici. No budući da, među inim, živimo u zemlji s razmjerno visokom stopom razvoda (u svakom slučaju višom nego što je udio nekatolika u populaciji), u kojoj se radi i nedjeljom, u kojoj Crkva doduše agitira za zabranu pobačaja no nitko se ne usuđuje ni predložiti referendum o tome… zanima me koje su zapravo konkretne kršćanske vrijednosti koje živimo, dijelimo i njegujemo. U bilo kojem postotku.


User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

30 Nov 2011, 11:54

Mene više zanima kako to sajam erotike višestruko krši Ustav i zakone RH. :misli: :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

30 Nov 2011, 12:07

Prvo bi se morali složiti oko kršćanskih vrijednosti da bismo uopće imali polaznu točku. Kako je to nemoguće teško će nam biti odrediti i okvirna odstupanja, a o postotku je iluzorno govoriti.

A to da se svaka budala poziva na kršćanske vrijednosti nije ništa novo. Budale se, općenito, uvijek na nešto pozivaju.

I nije HČSP druga najdesnija, vjeruj mi - stranka-pasmina naziva Hrvatska autohtona stranka prava je svakako desnija od HČSP-a, jerbo se njihov tjedni ritual sastoji od obrednog paljenja Samostalno srpskog tjednika Novosti, no kako im je njuh oslabio, najčešće tjednik zapale ispred zgrade Srpskog kulturnog društva "Prosvjeta".
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

30 Nov 2011, 12:47

schmokljan » wrote:Prvo bi se morali složiti oko kršćanskih vrijednosti da bismo uopće imali polaznu točku. Kako je to nemoguće teško će nam biti odrediti i okvirna odstupanja, a o postotku je iluzorno govoriti.
Pa ti predloži neke kršćanske vrijednosti, nije to problem.
Konzervativna bi procjena kršćanskih vrijednosti bila “ono oko čega se sve kršćanske denominacije mogu složiti” :E, ali prihvatit ću i nešto opsežnije varijante. :D
I nije HČSP druga najdesnija, vjeruj mi - stranka-pasmina naziva Hrvatska autohtona stranka prava je svakako desnija od HČSP-a, jerbo se njihov tjedni ritual sastoji od obrednog paljenja Samostalno srpskog tjednika Novosti, no kako im je njuh oslabio, najčešće tjednik zapale ispred zgrade Srpskog kulturnog društva "Prosvjeta".
Ček, koja je to već po redu stranka prava? Ja sam dosad znao za HSP, HČSP, HSP 1861, HSP dr. Ante Starčević… ovo je sad neki peti H*SP?

Jebote, tri Hrvata, četiri HSP-a…
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

30 Nov 2011, 12:59

Lastan » wrote: Ček, koja je to već po redu stranka prava? Ja sam dosad znao za HSP, HČSP, HSP 1861, HSP dr. Ante Starčević… ovo je sad neki peti H*SP?

Jebote, tri Hrvata, četiri HSP-a…
Sram te bilo, kako se možeš rugati oboljelima od PTHSP-a?
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

30 Nov 2011, 13:10

Ja se ne mogu sjetiti nijedne kršćanske vrijednosti koja je općeprihvaćena u hrvatskom društvu.
Ali se mogu sjetiti nekih sotonističkih, uglavnom onih manje civiliziranih, poput oko za oko mentaliteta.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

30 Nov 2011, 14:02

vrrrlet » wrote:
Sram te bilo, kako se možeš rugati oboljelima od PTHSP-a?
:rofl: To, to.
JPK wrote:Ja se ne mogu sjetiti nijedne kršćanske vrijednosti koja je općeprihvaćena u hrvatskom društvu.
Ali se mogu sjetiti nekih sotonističkih, uglavnom onih manje civiliziranih, poput oko za oko mentaliteta.
Baš tako.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

30 Nov 2011, 14:14

Lastan » wrote: Pa ti predloži neke kršćanske vrijednosti, nije to problem.
Konzervativna bi procjena kršćanskih vrijednosti bila “ono oko čega se sve kršćanske denominacije mogu složiti” :E, ali prihvatit ću i nešto opsežnije varijante. :D
A ne, ne, neću ja ništa predlagati pa da ti onda počneš lupati po mojim prijedlozima kao Maksim po diviziji. Takvu smo igru već jednom igrali. :zubo:

Ti predloži. :E
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

30 Nov 2011, 14:23

Pa te jadne i dobre ljude iz HČSP-a grubo potiču na nasilje nad ženama. Oni ovdje zapravo apeliraju na pomoć da ne siluju nekoga.
User avatar
lucca
Posts: 297
Joined: 10 Nov 2011, 09:31
Location: grid.

30 Nov 2011, 15:48

JPK » wrote:Ja se ne mogu sjetiti nijedne kršćanske vrijednosti koja je općeprihvaćena u hrvatskom društvu.
Ali se mogu sjetiti nekih sotonističkih, uglavnom onih manje civiliziranih, poput oko za oko mentaliteta.
-----> :mar:
Song to the Siren
User avatar
lucca
Posts: 297
Joined: 10 Nov 2011, 09:31
Location: grid.

30 Nov 2011, 15:51

al glavno da su jebeno svima puna usta kojekakvih visina i upravo etericno lijepih vrijednosti :xd:

sacuvaj me boŽe (sic!) takvih proklamacija.
Song to the Siren
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

30 Nov 2011, 18:05

pretpostavljam da osobama iz te višeslovne stranke koju ne znam izgovoriti u skraćenici sex izgleda kao nasilje i kao sotonizam i što ste sve naveli čim nije unutra van u standardnom jedinom položaju (zna se)
i onda, kad su ludi, odu i plate nekoj(m) za malo sotonizma.
žao mi je jer ovako ispada da su kršćani i katolici i vjernici glupi. no, ustav ne brani korištenje vokabulara pa svatko može govoriti, mislim da se to u svijetu zove sloboda govora.
šta ćeš..i oni su ljudi.
ja bih rekla da je ova cijela predstava napravljena taman pred izbore.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

30 Nov 2011, 22:24

Pješčana » wrote: žao mi je jer ovako ispada da su kršćani i katolici i vjernici glupi.
Mila Majko Božja Bistrička! Zašto bi itko, za ime Isusovo, zbog ovih HČSP-ovskih nebuloza zaključio da su vjernici kršćani katolici glupi?
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

30 Nov 2011, 22:39

Nikolajevna » wrote:
Mila Majko Božja Bistrička! Zašto bi itko, za ime Isusovo, zbog ovih HČSP-ovskih nebuloza zaključio da su vjernici kršćani katolici glupi?
Jer se nigdje ne javljaju da kažu "mi smo vjernici kršćani katolici i ovi govore gluposti".
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

30 Nov 2011, 22:50

ElliQuinn » wrote: Jer se nigdje ne javljaju da kažu "mi smo vjernici kršćani katolici i ovi govore gluposti".
A tko šuti, čini se da se slaže.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

30 Nov 2011, 22:53

Eli, reci mi da se šališ. Katolici bi trebali reagirati na gluposti drugih katolika i ograđivati se od njih? Ti to želiš reći? Po kojoj logici - nije to stranka. Čovjek bi trebao pratiti usranu politiku da vidi poziva li se neko u svojoj gluposti i zarad politike na katoličanstvo i onda se ograđivati od tih imbecila? Gdje? Kako? Svašta!
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

30 Nov 2011, 23:15

A zašto ne? Ako se odlučiš biti dio zajednice onda budi na neki način spreman da te predstavljaju i svi istupi njezinih članova, pogotovo dok poglavarstvo isto tako šuti.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

30 Nov 2011, 23:29

schmokljan » wrote:Eli, reci mi da se šališ. Katolici bi trebali reagirati na gluposti drugih katolika i ograđivati se od njih? Ti to želiš reći? Po kojoj logici - nije to stranka. Čovjek bi trebao pratiti usranu politiku da vidi poziva li se neko u svojoj gluposti i zarad politike na katoličanstvo i onda se ograđivati od tih imbecila? Gdje? Kako? Svašta!
Nisam aktivan član ni jedne vjerske zajednice, pa ne znam točno kako bi to funkcioniralo. No, bilo bi lijepo kad bi se netko povremeno pobunio i rekao da, ne znam, biti katolikom nije isto što i biti Hrvatom. I obratno.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

01 Dec 2011, 00:41

Čudno, od pripadnika kojih još organizacija imate ista ta očekivanja? Po vama bi izgleda katolici trebali živjeti u stanju stalne pripravnosti, te vikati obdžekšn kada god netko izvali glupost pozivajući se na katoličanstvo. Bolesna ideja. A tko šuti možda ignorira, možda nije upoznat, a možda prezire. Šutnja može svašta implicirati, jedino je to jasno i ništa više.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

01 Dec 2011, 00:50

schmokljan » wrote:Čudno, od pripadnika kojih još organizacija imate ista ta očekivanja? Po vama bi izgleda katolici trebali živjeti u stanju stalne pripravnosti, te vikati obdžekšn kada god netko izvali glupost pozivajući se na katoličanstvo. Bolesna ideja. A tko šuti možda ignorira, možda nije upoznat, a možda prezire. Šutnja može svašta implicirati, jedino je to jasno i ništa više.
Ne moraju urbi et orbi. Mogli bi to reći svome župniku, koji bi, eto možda mogao pisati Glasu koncila. Mogao bi netko reagirati na nešto, u nekom razgovoru, nekad.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

01 Dec 2011, 01:57

Pa da moram biti u stanju stalne pripravnosti za prigovaranje pripadnicima neke zajednice kojoj pripadam oko toga što su rekli, kad tad bi mi se rodila ideja u glavi da očito ne dijelim previše toga s ostalim članovima.
Neću ulaziti u tuđe odabire, ali da vjerujem u katolički nauk, a za rad sam nedjeljom ne bih se pronašla u zajednici :bicedobro: Crkva i udaljila bih se iz nje. Ili se borila da svi zauzmu moj stav. Ili izazvala raskol :D .

Biti član iste knjižnice, planinarskog društva ili religijske zajednice s neistomišljenicima nije isto. Povezni element je bitan, a ovdje je riječ o članovima religijske zajednice, a religije zadiru u sve pore egzistencije. Boli me džon šta netko s iskaznicom kgz- a misli o abortusu.

Iako u ovom slučaju ne vidim problem, čudno bi mi bilo da crkva odobrava seks velesajam, ali načelno ako priča kao patka, hoda kao patka i ima relikvije kao patka, onda je meni to patka i bit će mi patka dokle god ostatak pataka kao i patak predsjednik i podpredsjenik ne kažu da takve patke nisu poželjne ni zastupaju istinska pačja mišljenja.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

01 Dec 2011, 07:38

ElliQuinn » wrote: No, bilo bi lijepo kad bi se netko povremeno pobunio i rekao da, ne znam, biti katolikom nije isto što i biti Hrvatom. I obratno.
Mnogokoji vjernik se "povremeno pobuni", ali "privatno". Ako te dobro razumijem, ti bi da se netko "povremeno pobuni", da tako kažem, "javno" - ne znam koliko je za to primjeren izraz "aktivizam, ali čini mi se da bi se radilo o nečemu takvom.

Meni se čini da je sasvim dovoljno da vjernik živi svoju vjeru, a eventualnu zaštitu te vjere od iskrivljenih tumačenja i upotrebe u kojekakve (među ostalim, predizborne) svrhe bi trebala provoditi Crkva.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

01 Dec 2011, 08:39

ElliQuinn » wrote: Ne moraju urbi et orbi. Mogli bi to reći svome župniku, koji bi, eto možda mogao pisati Glasu koncila. Mogao bi netko reagirati na nešto, u nekom razgovoru, nekad.
kužim što hoćeš reći, samo mali osvrt:
Glas koncila nije mjerilo ičeg.
Ni katolicima Glas koncila nije mjerilo. Glas koncila je samo sebi mjerilo nečega
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
lucca
Posts: 297
Joined: 10 Nov 2011, 09:31
Location: grid.

01 Dec 2011, 11:00

Lord Byron » wrote: Mnogokoji vjernik se "povremeno pobuni", ali "privatno". Ako te dobro razumijem, ti bi da se netko "povremeno pobuni", da tako kažem, "javno" - ne znam koliko je za to primjeren izraz "aktivizam, ali čini mi se da bi se radilo o nečemu takvom.

Meni se čini da je sasvim dovoljno da vjernik živi svoju vjeru, a eventualnu zaštitu te vjere od iskrivljenih tumačenja i upotrebe u kojekakve (među ostalim, predizborne) svrhe bi trebala provoditi Crkva.
koja Crkva? crkva koja ta ista iskrivljena tumacenja i uporabe zivi i potice? jel ta crkva?
Song to the Siren
User avatar
lucca
Posts: 297
Joined: 10 Nov 2011, 09:31
Location: grid.

01 Dec 2011, 11:10

inace, divno mi je ovo kako se Šmok zgrazava nad tak jednom idejom :xd:

koja je po meni posve legitimna u ovom cumezu u kojem zivimo i gdje je upravo crkva ta koja potice bolesno drustvo, prebrojavanja i 'oko za oko' manire

fali upravo cestitih, casnih i neokaljanih ljudi ih te kaste koji bi bili neki, heh, ..recimo korektiv ovoj slici koju crkva i crkveno odasilju sveudilj na ovim nasim jadnim prostorima
mislim da crkva nikad nije bila na jadnijem nivou u rvata no sto je to danas

jednako tako gugi i mi neki smo znali zazivati cestite, casne, neokaljane kolumniste koji bi barem, ako nista drugo, mogli odrzavat neku dostojanstvenu crtu i ukazivat na vrijednosti koje su ocito zaboravljene
ukazivanja na blato vise nikuda ne vode bojim se
fali casnih i jednostavnih ljudi. kronicno.
Last edited by lucca on 01 Dec 2011, 11:39, edited 5 times in total.
Song to the Siren
Post Reply