Dan antifašističke borbe

Dobre želje i pozdravi
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Jun 2019, 13:12

Znam da to mnogima ne ide u glavu, ali Hrvatsku su stvorili Tito i partizani, a ne Tuđman. Da njih nije bilo, Lijepa Naša bila bi Lijepa Svačija - talijanska, mađarska, govnarska. Pod tim mislim ustaška. Veći dio Dalmacije, Gorskoga kotara i Hrvatskog primorja Pavelić je Rimskim ugovorima prepustio Italiji, dočim je Mađarskoj, u dogovoru s Nijemcima, dao Međimurje i Baranju. Tog izroda ne treba ni spominjati, a kamoli mise mu zadušnice plaćati. Usto, pravni okvir za odcjepljenje Socijalističke Republike Hrvatske od Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije bio je ustav iz 1974. godine, Titov ustav.

Zato, sretan vam Dan antifašističke borbe! :cerek:


Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

22 Jun 2019, 13:51

Pridružujem se. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Lutka
Posts: 11
Joined: 04 Jun 2019, 22:26

22 Jun 2019, 14:33

Pridruzujem se!
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

22 Jun 2019, 15:36

U, što volim kad mi se Lutka pridruži. :cerek:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Jun 2019, 15:47

Dan antifašističke borbe ništa ne znači bez komada! ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

22 Jun 2019, 20:46

Stitch wrote:
22 Jun 2019, 13:12
Usto, pravni okvir za odcjepljenje Socijalističke Republike Hrvatske od Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije bio je ustav iz 1974. godine, Titov ustav.

Zato, sretan vam Dan antifašističke borbe! :cerek:
Sretan! Image

Ipak, što se tiče naziva "Titov ustav", taj je ustav Titov samo zato što je donesen za njegova života i uz njegov pristanak. Rekla bih, nevoljki. Treba se malo podsjetiti kako je do njegova osmišljavanja i donošenja došlo, kao i na sve što je tomu prethodilo. Nisu se hrvatski proljećari, za koje se danas tvrdi da bi odveli Hrvatsku u propast, badava suprotstavili jugoslavenskom unitarizmu te za to snosili posljedice. Nije ni odjek svjetske 1968. prošao nezapaženo. Pobogu, Titu je bilo 74 godine kad se odlučio riješiti Rankovića, velikosrpskoga vjenčanog kuma, a više od 80. kad je Ustav službeno proglašen. U toj dobi, a i ranije, čovjek ili totalno popizdi, kao što se desilo sa Staljinom - a i s Tuđikom, da budemo iskreni, ili postane popustljiviji jer mu drugo ne preostaje, jer mu postaje sve jasnije da više nema onu snagu koju daju mlađe godine, da više ne može sve sam voditi, sve držati u svojim rukama, a i svjestan je da ne može vječno živjeti. Pa što? Après moi, le déluge. :D A to se i dogodilo. Možemo misliti o Đuriću što god hoćemo, ali bio je u pravu kad je rekao da će iz toga proizići niz međusobno suprotstavljenih nacionalnih država. I sad smo tu gdje jesmo: svi smo, mislim, sve jugoslavenske republike, pridonijeli Ustavu iz 1974. pa sad kusamo kašu koju smo onda zakuhali.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

22 Jun 2019, 21:11

MmeTipfeler wrote:
22 Jun 2019, 20:46
Sretan! Image

Ipak, što se tiče naziva "Titov ustav", taj je ustav Titov samo zato što je donesen za njegova života i uz njegov pristanak. Rekla bih, nevoljki. Treba se malo podsjetiti kako je do njegova osmišljavanja i donošenja došlo, kao i na sve što je tomu prethodilo. Nisu se hrvatski proljećari, za koje se danas tvrdi da bi odveli Hrvatsku u propast, badava suprotstavili jugoslavenskom unitarizmu te za to snosili posljedice. Nije ni odjek svjetske 1968. prošao nezapaženo. Pobogu, Titu je bilo 74 godine kad se odlučio riješiti Rankovića, velikosrpskoga vjenčanog kuma, a više od 80. kad je Ustav službeno proglašen. U toj dobi, a i ranije, čovjek ili totalno popizdi, kao što se desilo sa Staljinom - a i s Tuđikom, da budemo iskreni, ili postane popustljiviji jer mu drugo ne preostaje, jer mu postaje sve jasnije da više nema onu snagu koju daju mlađe godine, da više ne može sve sam voditi, sve držati u svojim rukama, a i svjestan je da ne može vječno živjeti. Pa što? Après moi, le déluge. :D A to se i dogodilo. Možemo misliti o Đuriću što god hoćemo, ali bio je u pravu kad je rekao da će iz toga proizići niz međusobno suprotstavljenih nacionalnih država. I sad smo tu gdje jesmo: svi smo, mislim, sve jugoslavenske republike, pridonijeli Ustavu iz 1974. pa sad kusamo kašu koju smo onda zakuhali.
Veliš, Ustav SFRJ je još uvijek na snazi i kusamo baš tu, ustavnu, kašu sada? Ono, u kontinuitetu, od '74. pa sve do dana današnjeg? :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

22 Jun 2019, 21:16

Šabović Adis wrote:
22 Jun 2019, 21:11
Veliš, Ustav SFRJ je još uvijek na snazi i kusamo baš tu, ustavnu, kašu sada? Ono, u kontinuitetu, od '74. pa sve do dana današnjeg? :zubo:
Pa nije baš da je formalno na snazi, ali u praksi kao da i jest. Fol smo se osamostalili kao države, a ne znamo što bismo sami sa sobom. Možda dođe jednom neki novi Atila pa sve to stavi na hrpu i pod korbač. Jednostavno ne mogu vjerovati koliko smo svi blesavi. :(
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

22 Jun 2019, 21:39

MmeTipfeler wrote:
22 Jun 2019, 21:16
Pa nije baš da je formalno na snazi, ali u praksi kao da i jest. Fol smo se osamostalili kao države, a ne znamo što bismo sami sa sobom.
Hajde ovako da kažem, i nadam se da me se neće shvatiti pogrešno:
Za donošenje takvog jednog pravnog akta kakav je Ustav potrebna je saglasnost svih onih na koje se taj Ustav i odnosi - jednoglasno. Unisono. Bez uloženog veta.
E sad, misliš li da je za ukidanje potrebno išta manje? :zubo:

Drugo, sve jugoslovenske republike jesu neovisne - jedne od drugih. Znaju se međurepubličke granice (ocrtane isprekidanom crtom na mapi). A neko "osamostaljivanje" jugoslovenskih republika od Jugoslavije (granice koje su ocrtane punom crtom!) više mi liči na otuđenje nego na osamostaljenje. :zubo:
Možda dođe jednom neki novi Atila pa sve to stavi na hrpu i pod korbač. Jednostavno ne mogu vjerovati koliko smo svi blesavi. :(
Oh, no, not again...Samo to ne! :rofl:
:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

22 Jun 2019, 22:24

Ne da mi se tražiti, ali pretpostavljam da je za promjenu ustava trebala, kao prvo, biti prisutna većina zastupnika u Skupštini - doduše, onda se dolazilo po partijskoj dužnosti, a ne kao danas u Saboru samo primalo plaću, a kad te vide, vide, a kao drugo, odluka se donosila dvotrećinskom većinom prisutnih. Ako ti se da, potraži Ustav SFRJ pa provjeri, uglavnom se takav princip poštuje i primjenjuje u svijetu. Mislim da nismo imali liberum veto kao u srednjovjekovnoj Poljskoj, gdje se svatko od plemića imao pravo usprotiviti nekoj odluci ili zaključku pa se sve odgađalo dok se ne postigne jednoglasnost odnosno dok se tvrdoglavca ne uvjeri da popusti. Priča se čak da je jedan od članova Sejma jednom prilikom odjurio kući da sredi neke probleme, a onda se i zaboravio vratiti. Zgodno, zar ne? :D

Nego, ne mislim da je Ustav iz 1974. ukinut. Ukinuta je država. Dokinuta, dokrajčena, a možda nikada nije pravo ni postojala. Što dalje, sve više mislim da je ovo prokletstvo što se prije 30-ak godina sručilo na nas cijelo vrijeme tinjalo, a onda se najednom razbuktalo. Možda je cijela ideja nasilu stvorena, ne znam. Nije zaživjela u praksi. Živjeli smo u prividu, no otrežnjenje je bilo grubo, a bez tog se privida, čini se, teško snalazimo.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

23 Jun 2019, 02:34

MmeTipfeler wrote:
22 Jun 2019, 22:24
Ne da mi se tražiti, ali pretpostavljam da je za promjenu ustava trebala, kao prvo, biti prisutna većina zastupnika u Skupštini - doduše, onda se dolazilo po partijskoj dužnosti, a ne kao danas u Saboru samo primalo plaću, a kad te vide, vide, a kao drugo, odluka se donosila dvotrećinskom većinom prisutnih.
Heh, dvotrećinska većina... :zubo:
Savezna skupština, u suglasnosti sa skupštinama republika i skupštinama autonomnih pokrajina,
DONOSI

USTАV
SOCIJАLISTIČKE FEDERАTIVNE
REPUBLIKE JUGOSLАVIJE
Nu!

Pazi, suglasnost! Bez te, ehm, sporednosti - ništa. Svi ili daju zeleno svjetlo ili ne daju. Dok ima crveni signal ne može dalje, ta crveno je. To bi bila neka prisila, a to nećemo. Ode nam onda sloboda u materinu, i zakojimoj smo se onda borili i more krvi prolijevali. Valja donijeti akt koji važi za sve, a ne može da važi za sve dok ga svi ne uvaže. :D
Bez suglasnosti imaš, defakto, veto. Ali zato kad treba uraditi tako neku veliku stvar kao što je ukidanje Ustava (političko samoubistvo, enibadi?) onda može i bez toga, jel'. Msm, stvarno... :zubo:
Ako ti se da, potraži Ustav SFRJ pa provjeri, uglavnom se takav princip poštuje i primjenjuje u svijetu. Mislim da nismo imali liberum veto kao u srednjovjekovnoj Poljskoj, gdje se svatko od plemića imao pravo usprotiviti nekoj odluci ili zaključku pa se sve odgađalo dok se ne postigne jednoglasnost odnosno dok se tvrdoglavca ne uvjeri da popusti. Priča se čak da je jedan od članova Sejma jednom prilikom odjurio kući da sredi neke probleme, a onda se i zaboravio vratiti. Zgodno, zar ne? : D
Ma, drugačije su to tvorevine. Plemići ganjaju svoja, plemićka, prava. A "narodnu masu" smatraju marvom koje je tu da im se nađe pri ruci kad treba ta prava i ostvariti. Or else... :rofl:
Dužnosti ni u primislima. :zubo:
Nego, ne mislim da je Ustav iz 1974. ukinut. Ukinuta je država. Dokinuta, dokrajčena, a možda nikada nije pravo ni postojala.
Ok. Nego, šta misliš - s kojim pravom ukinuta? Od strane koga? Kako? Metodom ćiribu? :D
Na sceni imamo delegate, dakle legalno imenovane zastupnike/predstavnike kojima je povjerena dužnost da zastupaju/predstavljaju neku stvar (koju? :rofl: ) i onda im neko ukine tvorevinu - koju su imenovani da predstavljaju i to dok su na predstavničkim dužnostima?! Helou! Šta, došao čika Paja i rekao Juzi je došao kraj. Haj sad svi mrš kući! Btw, evo vam ona jaja... :rofl:
Smatram to vicem ne decenije, ne stoljeća, čak ne ni vicem milenija nego provalom vascele nove ere! Ono: "Jarane, pa nas više nema. Nestali smo. Fakat nas nema...evo, vidi, ne postojimo. Pojela nas maca. Hajmo se sad potuć...". :rofl:
Što dalje, sve više mislim da je ovo prokletstvo što se prije 30-ak godina sručilo na nas cijelo vrijeme tinjalo, a onda se najednom razbuktalo. Možda je cijela ideja nasilu stvorena, ne znam. Nije zaživjela u praksi. Živjeli smo u prividu, no otrežnjenje je bilo grubo, a bez tog se privida, čini se, teško snalazimo.
Jbg. moglo bi se reći da je stvorena na silu, ali 29. 11. '43. i to silom prilika, kao reakcija na neke druge sile. Inače ne.
Da ubacim i ovo u miks: Federativna Narodna Republika Jugoslavija, a i njene Narodne Republike od '63. nisu više Narodne. :zubo:
Otkako se zna da ima stvari kojih narod nije svjestan, za koje narod ne zna ni da postoje a kamoli da se o njima nešto pita, da zauzima stavove tj. odlučuje o njima, zna se i za Socijalističku(e) Republiku(e). Znaš, socijalisti nisu narodnjaci. Nisu nacionalisti. Nisu ni populisti. Ima i ta neka klasna razlika. Narod, za razliku od Narodne, u Socijalističkoj Republici niti je jedini niti vrhovni autoritet. Ako ćemo pravo nije autoritet uopšte. A nije ni neko vrhunaravno biće. Tako da...Narodna je prosto deklasirana Socijalističkom. Nacionalistima je to malo krivo ali eto, ko gubi ima pravo da se ljuti...uvalim mu kruti. Socijalistički. :zubo:
E sad, to što je gro "socijalista" pootpadalo s "vrteške", kao gnjile kruške, pa revertiralo sa socijalizma u nacionalizam, vraćajući se, preforsirani socijalizmom, ne mogavši dakle da prate društvo i društvene tokove a ni da im pariraju (a nije da im je društvo, kao takvo, nešto posebno jasno, banda jedna asocijalna ona sociopatska :rofl: ) defakto na stanje prije '63. ... to je skroooz drugi par opanaka. Oni su se razvili u rikverc, danas trube o napretku i nekakvom izlasku iz mraka socijalizma/komunizma, a istina je to da su izgubivši političku svijest i politički identitet spali na to da budu bulumenta apolitika koja u sopstvenoj nesvjesti prodaje maglu kako sebi tako i svima oko sebe. Kao muha bez glave. Ili kao kokoš - nastavi koka da trči i nakon što joj ocapariš vuglu, ali neće i ne može daleko. Eto ih, tu su, po saborima i parlamentima...netežu se oko toga ko će koga da lustrira i ko će koga da izruči u Hag, jer nemeremo tako u Evropu. I đesu one pare iz Zdravstvenog...:rofl:

I ne, Ustav iz '74. nije ukinut. Za to niko nema mandat, na to niko nema pravo. Štoviše, postoji zakletva za očuvanje ustavnog poretka, društvenog uređenja, itakoto, koja, jednom položena, vrijedi za čitav život. I garantovana je životom položitelja iste. To znaju oni koji su je položili a oni koji nisu - ne znaju. Ustav je, hajmo to tako reći, odbačen. Ili, da budem blaži, ostavljen ad akta...:zubo:...a ovi koji su ga odbacili odbacili su zapravo sami sebe, što i nije neki problem jer su automatski izvukli nove ustave iz rukava. Onako, ad hok. :rofl:

Fun fact: sjednicama predsjedništva od '88. ne prisustvuje deveti član predsjedništva. To je onaj koji saziva sjednice, onaj koji je delegiran direktno od KPJ, onaj bez kojega se sjednica ne može ni održati. Dakle, ne neko ko sa republičkog nivoa (SKBiH, SKH itd.) ide gore na savezni, nego neko ko se "spušta" na taj, savezni, nivo.
Zamisli sad njih osmoricu koji među sobom, osmoricom, biraju - i odaberu - devetoga! Helou! Ono, osam sinova, među njima osmoricom, odaberu devetoga koji im je onda - otac...a onda se naravno pobiju, rodila ih majka. Pa ih nemala! :rofl:
Lično, smatram svaku sjednicu Predsjedništva SFR Jugoslavije nakon '88. nelegitimnom, samim tim i nelegalnom. Fejk. Raspad SFRJ? Ok, čuo sam i ja za to, bilo je na Sienenu, ali nije to ni prvi ni jedini put da se susrećem s antijugoslovenskom propagandom. Šta ima novo? :D
Odoh sad malo spavat, a do daljnjega smrt fašizmu! :mirko:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

23 Jun 2019, 09:04

Ne znam gdje su mi naočale za čitanje pa ću ti odgovoriti poslije. Mislim da si neke stari krivo pokopčao, bar u onome što sam ja napisala.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

23 Jun 2019, 13:22

Dakle, nisam mislila na Ustav SFRJ iz 1963., nego baš na Ustav FNRJ iz 1946. O tome je li se što bitno promijenilo time što je pridjev narodni zamijenjen pridjevom socijalistički možemo raspravljati. Na narod se pozivao, kao što nas ovih dana podsjećaju, i kralj Aleksandar pa je uveo diktaturu. Mene je zanimalo tko odnosno koje tijelo donosi odluku o promjeni ustava te kako se o toj promjeni odlučuje. Svugdje je u pitanju Skupština.

Ali pazi ovo, Ustav FNRJ iz 1946., čl. 1.

Федеративна Народна Република Југославија је савезна народна држава републиканског облика , заједница равноправних народа , који су на основу права на самоопредељење , укључујући право на отцепљење, изразили своју вољу да живе заједно у федеративној држави.

Poslije se spominje i suverenost republika, ali nigdje nema funkcije državnog predsjednika. Ta se funkcija javlja u Ustavu iz 1963., gdje pak nema ni slovca o suverenosti pojedinih republika i pravu na odcjepljenje.

Tek se 1974. godine vraćamo na to, samo u jako dugoj i zapetljanoj formi:

Narodi Jugoslavije, polazeći od prava svakog naroda na samoopredeljenje, uključujući i pravo na otcepljenje, na osnovu svoje slobodno izražene volje u zajedničkoj borbi svih naroda i narodnosti u narodnooslobodilačkom ratu i socijalističkoj revoluciji, a u skladu sa svojim povijesnim težnjama, svjesni da je dalje učvršćivanje njihovog bratstva i jedinstva u zajedničkom interesu, zajedno sa narodnostima sa kojima žive, ujedinili su se u saveznu republiku slobodnih i ravnopravnih naroda i narodnosti i stvorili socijalističku federativnu zajednicu radnih ljudi — Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju... itd. itd.

No nigdje nisam našla kakva je većina potrebna za izglasavanje ustavnih promjena. :ne zna:
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

23 Jun 2019, 19:41

MmeTipfeler wrote:
22 Jun 2019, 21:16
Pa nije baš da je formalno na snazi, ali u praksi kao da i jest. Fol smo se osamostalili kao države, a ne znamo što bismo sami sa sobom. Možda dođe jednom neki novi Atila pa sve to stavi na hrpu i pod korbač. Jednostavno ne mogu vjerovati koliko smo svi blesavi. :(
Nostalgična si za vremenom i totalitarizmom Šugoslavije? :misli: :facepalm:

Nisam zadovoljna današnjom Hrvatskom, naravno, ali nikad ne bih tvrdila da nam je onda bilo bolje. Jedino što smo bili mlađi tada.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

23 Jun 2019, 20:32

Marsovac7 wrote:
23 Jun 2019, 19:41
Nostalgična si za vremenom i totalitarizmom Šugoslavije? :misli: :facepalm:
Ne, nisam nostalgična. Samo si dopuštam da konstatiram činjenice.
Nisam zadovoljna današnjom Hrvatskom, naravno, ali nikad ne bih tvrdila da nam je onda bilo bolje.
Možeš li mi, molim te, citirati gdje sam ustvrdila da nam je onda bilo bolje?
Jedino što smo bili mlađi tada.
Da, tako je i onaj sedamdesetogodišnjak rekao Titu da mu je najbolje bilo u vrijeme kralja Ace jer je onda imao 18 godina. :D
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

23 Jun 2019, 22:25

MmeTipfeler wrote:
23 Jun 2019, 20:32
Ne, nisam nostalgična. Samo si dopuštam da konstatiram činjenice.
A što je činjenica? To da Hrvatska nije onakva kakva smo se nadali da će biti? S time se i ja slažem.

Na debel-forumu moderator Povijesti Zoran Oštrić npr. mrtav-hladan izjavljuje da je činjenica kako je Hrvatska izvršila agresiju na BiH, te kažnjava sve one koji se to usude dovesti u pitanje.
MmeTipfeler wrote:
23 Jun 2019, 20:32
Možeš li mi, molim te, citirati gdje sam ustvrdila da nam je onda bilo bolje?
Nisi izrijekom, ali dalo se "iščitati" kako nam je bilo sasvim OK u zajedničkoj državi i da smo bili glupi što smo je išli "razbucavati".
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

23 Jun 2019, 23:39

Ti bi se, čini se, ipak morala vratiti na onu čarobnu i beskrajno korisnu knjižicu. :raspa:

Blagoizvoljela si se zakvačiti za ovo:
Pa nije baš da je formalno na snazi, ali u praksi kao da i jest. Fol smo se osamostalili kao države, a ne znamo što bismo sami sa sobom. Možda dođe jednom neki novi Atila pa sve to stavi na hrpu i pod korbač. Jednostavno ne mogu vjerovati koliko smo svi blesavi.
pa u tome naći moju nostalgiju za bivšom Jugoslavijom.

Očito pogrešno čitaš između redaka pa ću ti objasniti tih nekoliko krajnje jednostavnih rečenica. Formalno je stvoreno nekoliko novih država - Slovenija, Hrvatska, Srbija, Crna Gora, a ostatak ima prilično nejasan status i nesređene vanjske i unutarnje odnose. Što su BiH, Kosovo i Makedonija međunarodno priznati kao države nema baš neku veliku težinu: Srbija još pizdi zbog Kosova, Grci zbog Makedonije, a BiH... kako se zove država s tri entiteta? Trojedna republika? :misli: Koju od tih novonastalih država itko u svijetu ozbiljno shvaća? Vjerojatno jedino Sloveniju jer je zasukala rukave i prihvatila se posla. Svi ostali malo rade, privreda propada, ponašaju se kao pijani milijarderi, ali su jaki na riječima. Doduše, za Crnogorce ne znam, oni su se nešto ušutjeli, ali sve druge jasno se i glasno čuje.

Jedne političke izjave nema u Hrvatskoj ili Srbiji, nijednoga stava, a da se na neki način ne spomene ona druga zemlja. Da jedne od tih dviju država nedajbože nestane, druga bi presvisnula od muke. I tako je sa svima - svi se busaju u prsa junačka kako su se odcijepili od Jugoslavije. Pa što? Odcijepili se, pa što? Hoćemo li još 30 godina o tome galamiti ili ćemo se prihvatiti posla i početi, kao prvo, zarađivati, a ne pljačkati, te poslije malo srediti i pravne propise, a posebno njihovu primjenu.

Ne znam jesi li vidjela Labirint o slučaju investitorice i njezina partnera koji su na Pagu oštećeni za ne znam koliko milijuna eura, a sve zato što državne službe rade svoj posao prema zakonu. Koji se preko noći promijeni. I onda će netko doći ovamo ozbiljno ulagati? Doći će opljačkati ono što je ostalo. :(

Ponašamo se kao balavci koji su dobili moć u ruke pa sad ne znaju što bi s njom, a bome nam se bliži trideseta. :mig:

P. S. Debeli forum i tamošnja zbivanja nemaju veze s Trkeljanjem pa nema smisla to ovamo prenositi.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

24 Jun 2019, 00:53

Nije bilo jučer, doduše, ali ovako bismo se svi trebali ponašati, a ne grčevito pizditi.

Link.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

24 Jun 2019, 02:52

Marsovac7 wrote:
23 Jun 2019, 19:41
Nostalgična si za vremenom i totalitarizmom Šugoslavije? :misli: :facepalm:

Nisam zadovoljna današnjom Hrvatskom, naravno, ali nikad ne bih tvrdila da nam je onda bilo bolje. Jedino što smo bili mlađi tada.
Jesi li ti Šugoslovenka? Da nisi u totalitarizmu rođena? Neki Matriks ili tako nešto?
Ja rođen na slobodi, hvalalepa! :D
MmeTipfeler wrote:
23 Jun 2019, 13:22
(...)Poslije se spominje i suverenost republika, ali nigdje nema funkcije državnog predsjednika. Ta se funkcija javlja u Ustavu iz 1963., gdje pak nema ni slovca o suverenosti pojedinih republika i pravu na odcjepljenje.
Poenta je da se radi o suverenitetu Jugoslavije, temeljem kojeg su i jugoslovenske republike suverene - unutar Juge. Jugoslavija je garant, tj. garantuje suverenitet jugoslovenskih republika. Obezbjeđuje ga JNA...a te "republičke suverenitete" obezbjeđuju republički SUPovi i Milicija. :zubo:
Jugoslavija svoj suverenitet vuče iz 2 S.R. i prenosi ga na svoje republike, a ne obratno kako bi to neki da nametnu u javnosti; primjerice, nema nikakvog "makedonskog suvereniteta" koji je Makedonija delegirala na savezni, jugoslovenski, nivo pa da ga onda može i povući. Prostorečeno, bez Juge jugoslovenske republike niti su jugoslovenske niti su suverene. Postoji samo privid suvereniteta (banana republike, marionetske tvorevine, priljepci, sateliti...), što si mnogo puta i naslutila samo to nisi ovako formulisala. :zubo:
No nigdje nisam našla kakva je većina potrebna za izglasavanje ustavnih promjena. :ne zna:
Konsenzus je potreban. Ne većina. Cjelina, ne fragmenti i frakcije.
Za promjene, kao i obično, imaš predlagača a onda imaš vijećanje te ili usvajanje ili ne. Nametanje ne dolazi u obzir! :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

24 Jun 2019, 07:38

Ovo što kažeš o suverenosti jasno je u prvom ustavu, onome iz 1946. Ustav iz 1974. malčice je to zakukuljio i zamumuljio pa se moglo tumačiti i ovako i onako, tim više što se suveren i suverenost ne upotrebljavaju jednoznačno. Jasno je da je svatko to protumačio kako mu je najviše odgovaralo.

No činjenica ja da se u oba ustava spominje pravo na odcjepljenje, a kad se država, pokrajina, mjesna zajednica ( :D ) odcijepi, utvrdi svoje pravo na određeni teritorij, donese ustav i zakone, a međunarodna je zajednica prizna, u pravnom smislu postaje suverena.

Svejedno je zapravo hoćemo li to shvatiti kao da su nove države sa sobom odnijele dio jugoslavenske suverenosti ili samo svoje krpice. Problem je u glavi, kao što sam pokušala objasniti Marsijanki, ali bojim se da nisam uspjela: onako kao što oženjen čovjek cijeli život žali za onim što mu je mamica kuhala, a nedajbože da sam uzme kuhaču u ruke ako mu nešto nije po volji.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

24 Jun 2019, 09:53

MmeTipfeler wrote:
24 Jun 2019, 07:38
Ovo što kažeš o suverenosti jasno je u prvom ustavu, onome iz 1946. Ustav iz 1974. malčice je to zakukuljio i zamumuljio pa se moglo tumačiti i ovako i onako, tim više što se suveren i suverenost ne upotrebljavaju jednoznačno. Jasno je da je svatko to protumačio kako mu je najviše odgovaralo.

No činjenica ja da se u oba ustava spominje pravo na odcjepljenje, a kad se država, pokrajina, mjesna zajednica ( :D ) odcijepi, utvrdi svoje pravo na određeni teritorij, donese ustav i zakone, a međunarodna je zajednica prizna, u pravnom smislu postaje suverena.

Svejedno je zapravo hoćemo li to shvatiti kao da su nove države sa sobom odnijele dio jugoslavenske suverenosti ili samo svoje krpice. Problem je u glavi, kao što sam pokušala objasniti Marsijanki, ali bojim se da nisam uspjela: onako kao što oženjen čovjek cijeli život žali za onim što mu je mamica kuhala, a nedajbože da sam uzme kuhaču u ruke ako mu nešto nije po volji.
Ako mi nešto pokušaš objasniti, a misliš da nisi uspjela, smatraš li da je problem u mojoj sposobnosti shvaćanja ili u tvojoj vještini objašnjavanja?

U čijoj glavi smatraš da je problem? Jer država nema (svoju, jednu) glavu. U glavi prosječnoga Hrvata? U glavi svakoga Hrvata? U tvojoj glavi? U mojoj glavi? U glavi političara na vlasti? Nije meni problem shvatiti ako se ti potrudiš biti dovoljno jasna.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

24 Jun 2019, 09:55

Šabović Adis wrote:
24 Jun 2019, 02:52
Jesi li ti Šugoslovenka?
Hvala na pitanju, nisam. Nikad ni bila.
Šabović Adis wrote:
24 Jun 2019, 02:52
Da nisi u totalitarizmu rođena? Neki Matriks ili tako nešto?
Ja rođen na slobodi, hvalalepa! :D
Rođena sam u totalitarizmu. Što da radim? Teško da sam to mogla birati.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

24 Jun 2019, 11:31

Marsovac7 wrote:
24 Jun 2019, 09:55
Hvala na pitanju, nisam. Nikad ni bila.
Stvarno?
A s kojim, onda, pravom govoriš o Šugoslaviji? S pravom ubačenog stranog elementa? S pravom Antišugoslovena? Parazitsko pravo?
Koje? :zubo:
Rođena sam u totalitarizmu. Što da radim? Teško da sam to mogla birati.
Znači totalitarizam je kriv što si se rodila u njemu? Zanimljivo. :D

Felerka, prokomentarisaću malo kasnije, imam goste. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

24 Jun 2019, 12:04

Marsovac7 wrote:
24 Jun 2019, 09:53
Ako mi nešto pokušaš objasniti, a misliš da nisi uspjela, smatraš li da je problem u mojoj sposobnosti shvaćanja ili u tvojoj vještini objašnjavanja?
Problem je samo u tome što ti sve shvaćaš onako kako misliš da je rečeno, a ne onako kako je doista rečeno. Drugim riječima, onako kako ti odgovara da bi se svađala. :D

Kad ti istječe ban na Fhr-u? :raspa:
U čijoj glavi smatraš da je problem? Jer država nema (svoju, jednu) glavu. U glavi prosječnoga Hrvata? U glavi svakoga Hrvata? U tvojoj glavi? U mojoj glavi? U glavi političara na vlasti? Nije meni problem shvatiti ako se ti potrudiš biti dovoljno jasna.
Bila sam posve jasna, samo ti ne znaš što bi prigovorila pa namjerno pogrešno shvaćaš. Uzdravlje ti bilo. Nemam namjere na tebe više gubiti vrijeme, a mislim da ovdje nema opcije ignore.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

24 Jun 2019, 12:35

MmeTipfeler wrote:
24 Jun 2019, 12:04
Problem je samo u tome što ti sve shvaćaš onako kako misliš da je rečeno, a ne onako kako je doista rečeno. Drugim riječima, onako kako ti odgovara da bi se svađala. :D

Kad ti istječe ban na Fhr-u? :raspa:

Bila sam posve jasna, samo ti ne znaš što bi prigovorila pa namjerno pogrešno shvaćaš. Uzdravlje ti bilo. Nemam namjere na tebe više gubiti vrijeme, a mislim da ovdje nema opcije ignore.
Ti samo misliš da si bila jasna, ali ja jedino vidim da si nezadovoljna sadašnjim stanjem, ali čime točno, to ostaje misterija. Ne zato što ja ne bih htjela shvatiti ili zato što bi mi odgovaralo shvatiti na određeni način nego zato što nikako da se izjasniš što doista misliš o raspadu Jugoslavije i osamostaljenju nekadašnjih republika. I uopće se ne želim svađati, samo raspravljati. Dakle, percepcija ti je prilično pogrešna.

Ban na debel-forumu mi istječe u četvrtak, 27. lipnja popodne. Prvo sam bila banirana na 4 dana, a onda je došla Nica, napravila nešto reda (pobrisala neke postove s teme Žalbe na kartone za koje sam prethodno uzalud molila tamošnje moderatore da ih pobrišu) i dala meni (onako, nek se nađe) još jedan karton od 200 bodova, što mi je ban produžilo na 8 dana ukupno.

Naravno, tvoje je neotuđivo pravo ignorirati me.
Wow, postala sam moderatorica. :)
Post Reply