Povrtlarstvo

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

23 Feb 2012, 16:25

Je li netko od vas ima kakvih iskustava s plastenikom/staklenikom i što ste radili, ako ste radili, u njima?
Ne mislim na seks... :zubo:


Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

23 Feb 2012, 16:30

karambol » wrote:Je li netko od vas ima kakvih iskustava s plastenikom/staklenikom i što ste radili, ako ste radili, u njima?
Ne mislim na seks... :zubo:
Radila sam samo s onim sasvim malima - neka kutijica iz lidla i tunel od folije.
Kutijica (mislim da se to zapravo zove hladno klijalište) prošle mi je godine poslužila je za raniji start biljčicama kojima bi vani još bilo zima.
U tunel od folije sam presadila zelenu salatu koja se jesenas sama zasijala, blitvu isto, posijala malo matovilca i piknula par lukovica luka.
Sve je bilo divno dok nije napadalo 30 kurčevih centimetara snijega i sve to zgnječilo, samo neke šipke vire. :mad:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

23 Feb 2012, 16:41

Leteća » wrote:
Radila sam samo s onim sasvim malima - neka kutijica iz lidla i tunel od folije.
Kutijica (mislim da se to zapravo zove hladno klijalište) prošle mi je godine poslužila je za raniji start biljčicama kojima bi vani još bilo zima.
U tunel od folije sam presadila zelenu salatu koja se jesenas sama zasijala, blitvu isto, posijala malo matovilca i piknula par lukovica luka.
Sve je bilo divno dok nije napadalo 30 kurčevih centimetara snijega i sve to zgnječilo, samo neke šipke vire. :mad:
Imam neku zemlju koja stoji neobrađena i bavim se idejom da nešto učinim s tim...Na zemlji je i neka kućica, ali je podneblje malo oštrije (pogotovo zimi) i dumam kaj bi se tamo dalo posaditi. treba li nekog stručnjaka dovući da procijeni i ocijeni kvalitetu zemlje? :ne zna:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

23 Feb 2012, 16:45

Ako je u Lici, sadi krumpir. :)
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

23 Feb 2012, 16:53

*jezebel* » wrote:
ja sam cula da se zemlja malo prepece u rerni.
I ja sam to čula. Pijesak i kamenčiće koje miješam sa zemljom prokuham.
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

23 Feb 2012, 16:57

Leteća » wrote:Ako je u Lici, sadi krumpir. :)

Nisam veleposjednik, jebiga... :crying:
Stanu mi 2 ili 3 staklenika od 20ak metara dužine...maline? jagode? nešto...?
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

23 Feb 2012, 17:21

kupine ti ne traže neku njegu, samo ih posadi. jagode bi bile fora u plastenicima
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

25 Feb 2012, 11:36

Ja sam započeo svoju jesensku sjetvu. Za jutro sam počeo sa bosiljkom, azijskim bosiljkom, prešinom, matičnjakom, majčinom dušicom, paprenom metvicom i vlascem. Sve sam stavio u teglice pa ako se dogodi opet neki val hladnoće da mogu premjestiti u zatvoreni prostor. Zemlja je mješavina šumskog humusa i sazrelog komposta.

Međutim, to je samo zagrijavanje. Poslije ručka slijede rotkvice, kres salata i matovilac. Promišljam je li prerano da u čašice počnem sijati tikvice, buču, dinje i lubenice. Za krastavce je sigurno prerano.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

25 Feb 2012, 11:46

Nisam znao da je Dubrovnik u Australiji :confused:
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

25 Feb 2012, 12:12

A bio bi u Australiji zbog - azijskog bosiljka?!
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

25 Feb 2012, 12:25

Ne, nego zbog jesenske sjetve.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

25 Feb 2012, 12:58

karambol » wrote:
..maline? jagode? nešto...?
maline su zahvalne i bez naročite brige i baš ih planiram sutra rasaditi niz cijelu ogradu da i susjed može uživati bez grižnje savjesti :D
doduše, bilo bi bolje da sam to napravila u jesen
nakon što me majka naučila propisno obrezati ih, rađaju obilno i u proljeće i u jesen
tako, ja se ne bavim time ozbiljno, u staklenicima, ali svakako preporučam kao zahvalnu biljku
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

25 Feb 2012, 14:37

judolino » wrote:Ne, nego zbog jesenske sjetve.
Ajme... :facepalm: :lol:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

26 Feb 2012, 14:19

ja sam danas posadila prve sjemenke rajčice u nekoliko tegli :D

kroz ovaj tjedan budem posadila vlasac i bosiljak, te još rajčice i paprike.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

28 Feb 2012, 14:24

Snijeg se otopio, a biljčice u onom mom zgnječenom plasteniku su preživjele. :cerek:

Bit će skoro par glavica zelene salate, nešto blitve, matovilca, rikole.... samo da sad još malo sunca dobiju. :klopa:

Samo nikako da uhvatim vremena za sadnju paradajza i paprike u pikse.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

03 Mar 2012, 20:23

Danas posijala grašak, rotkvice, peršin i bob. :raspa:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

04 Mar 2012, 21:53

Posadila u žardinjere paradajz, i po prvi puta volujsko srce, te običnu i rog papriku.

imala sam plan posaditi zelenu salatu i češnjka, no snijeg se još nije otopio sa zemlje :tuzni:

o sbzirom da je češnjak već proklijao, pretpostavljam da će sam otpuzat iz škarnicla do zemlje dok opet dođem :zubo:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

04 Mar 2012, 22:22

Pješčana » wrote:Posadila u žardinjere paradajz, i po prvi puta volujsko srce, te običnu i rog papriku.

imala sam plan posaditi zelenu salatu i češnjka, no snijeg se još nije otopio sa zemlje :tuzni:

o sbzirom da je češnjak već proklijao, pretpostavljam da će sam otpuzat iz škarnicla do zemlje dok opet dođem :zubo:
Pa đe ti živiš da još imaš snijega? Ja sam mislio da sam posljednji mohikanac.
Upravo mi žena ošla spavat, strgala se od bašče zadnja dva dana. :trač:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

12 Mar 2012, 11:50

judolino » wrote: Pa đe ti živiš da još imaš snijega? Ja sam mislio da sam posljednji mohikanac.
Upravo mi žena ošla spavat, strgala se od bašče zadnja dva dana. :trač:
kako je snijeg padao, sav snijeg smo iz dvorišta bacali iza kuće u vrt. zato je tako dugo ostao.

dakle, češnjak je posađen. imam plan ulovit vremena i sredinom tjedna otić posadit zelenu salatu, mrkvu i peršin.
volim ja kišu jako, ali mislim da će biti teško usitniti zemlju dok glumi blato :tuzni: a kiša pada danas.
jel ima šanse da se osuši do srijede popodne?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

25 Mar 2012, 15:14

Obožavam ljetno računanje vremena. Sada sam u mogućnosti biti u vrtu i ako dođem doma s posla u 17h ili iza. Odličan timing u jeku proljeća.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

27 Mar 2012, 15:06

Evo, dugujem s gastronomije post o uzgoju srijemuša.

Nisam vidjela da igje ima za kupiti bilo sjemena, bilo lukovica. Lukovice se mogu iskopati kad srijemuš već lagano ocvate (dakle, prvo treba skužiti točno mjesto gdje raste, a poslije se vratiti tamo s lopaticom), iskopati lukovice koje se nalaze dosta duboko, presaditi ih na neko vlažno mjesto u vrtu i nadati se najboljem. Ne uspije uvijek. Susjedu je niknula samo jedna biljčica i sad joj se divi kako je lijepa. Možda se razmnoži diobom (biljka, a ne susjed).

Može se razmnožavati iz sjemena, ali to ne znam nikoga tko je probao. Brijem da se sjeme sije na jesen ili u proljeće i da ga je prethodno potrebno staviti na hladno - u frižider ili zamrzivač, nisam sigurna. Uglavnom, prilično zajebano. Nekakve suvisle upute vjerojatno bi se dale zguglati pod 'allium ursinum', 'ramsons' ili 'wild garlic'.

Za početak sam našla ovo. Još se ne planiram upustiti u uzgoj, bolje mi je imati češnjak u vrtu, a srijemuš u šumi.

http://www.knowyourvegetables.co.uk/kno ... ow-ramsons
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

02 Apr 2012, 15:02

posadila sam drugi ciklus paradajaza u tegle. Ovi stari tri tjedna rastu ko veliki :cerek:
malo sam zajebala sađenjem zelene salate. kako se ne javlja a prošlo je 2 tjedna, pitala sam tetu koliko duboko treba posijati salatu, i saznala sam da treba "kolko možeš jušnom žlicom zagrabiti".
recimo da sam ja prvi put malo dublje :marjanska brazda:
ovaj put sam ležerno proprčkala po zemlji i posijala dva reda, da vidimo sad.

inače, otac je kupio nektarinu i posadio. to je najmanja nektarina s najviše cvjetova na sebi :)
Image
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Sašenka
Posts: 876
Joined: 02 Oct 2011, 12:16

02 Apr 2012, 15:09

Pješčana, krasno :cerek:

Help! Ja nemam pojma o ničemu, a htjela bih posaditi paradajz na balkonu. E sad, koliko velike tegle mi trebaju, gdje kupiti kvalitetnu zemlju u ZG i dal da posadim sjeme ili kupim niknule biljčice negdje pa ih presadim?
Life is short. Smile while you still have teeth.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

05 Apr 2012, 00:38

vidim da nitko nije odgovorio, pa bum ja :)
ja posadim sjeme u male teglice, one u kojima dobiješ pelcere kad kupuješ cvijeće. ako se prime i kad narastu, presadim ih u zemlju. paradajzi se mogu i na balkonu držati, ali za presađivanje uzmi veću teglu, visoku nekih 30 cm, bit će to velika biljka kad naraste i trebat ćeš i štap zabiti u zmelju i povezati paradajz.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

22 Apr 2012, 19:37

malo je zamro topik, a ni Leteće nema. :misli:
meni je nikla zelena salata, ni upola koliko sam ju zasijala, ali nadam se da je ovaj prvi dio samo hrabriji.

idući vikend planiram presaditi u zemlju pelcere paradajza, i posijati peršin i mrkvu i celer.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Post Reply