To se ne čestita.Pastir wrote:Svima želim sretan Dan antifašističke borbe!
Partizani svih zemalja...
- Stitch
- Head Honcho
- Posts: 19311
- Joined: 17 Sep 2011, 23:06
- Has thanked: 744 times
- Been thanked: 1365 times
- Gender:
Jasno da se čestita, jesi li s kruške pala? Doslovce svake godine razni gradonačelnici, župani i ostali političari građanima upućuju čestitku. I to ne od jučer. 
Potpisi su za budale.
- Pastir
- Posts: 1500
- Joined: 27 May 2025, 17:31
- Has thanked: 1424 times
- Been thanked: 608 times
- Gender:
Shvaćaš da je to relativno, da su tvoji kriteriji proizvoljni? Što je s Bajramom? Hanukom? Danom žena?
Čestita se sve što je ljudima važno.
Tehnologija je stablo bez korijena. Plod je gorak.
- Stitch
- Head Honcho
- Posts: 19311
- Joined: 17 Sep 2011, 23:06
- Has thanked: 744 times
- Been thanked: 1365 times
- Gender:
Apsolutno. Društva obilježavaju kulturne, civilizacijske i druge dosege, a pobjeda nad nacizmom i fašizmom to neupitno jest. Iz toga je proizašla i današnja politička vizura svijeta (Ujedinjeni narodi primjerice nastali su nakon Drugog svjetskog rata kao organizacija koja bi trebala čuvati mir).
Potpisi su za budale.
Ja ljudima iskreno čestitam samo na uspjesima, ali njihovim. Ne uspjesima predaka. Za rođendan i imendan nitko osobno nije zaslužan, pa je čestitanje samo formalno, tj. dio nekog društvenog rituala. Kao takvo, nije bez veze.
Meni otpor fašizmu (iako je fašizam u konačnici pobijedio) zvuči nekako plemenito, pa ga nagrađujem čestitkom
- Stitch
- Head Honcho
- Posts: 19311
- Joined: 17 Sep 2011, 23:06
- Has thanked: 744 times
- Been thanked: 1365 times
- Gender:
- Marsovac7
- Svemirka
- Posts: 904
- Joined: 27 Mar 2019, 16:14
- Location: Negdje u svemiru
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 56 times
- Gender:
Samo što su nakon 4 godine pružanja otpora svemu tome još jedno 40 i sami činili zločine, nepravde i ugnjetavanje.Stitch wrote:Pa i jest plemenit. Svaki je otpor zlu, zločinu, mržnji, nepravdi i ugnjetavanju takav.
Ja sam antitotalitarist.
Wow, postala sam moderatorica. :)
- Stitch
- Head Honcho
- Posts: 19311
- Joined: 17 Sep 2011, 23:06
- Has thanked: 744 times
- Been thanked: 1365 times
- Gender:
- Marsovac7
- Svemirka
- Posts: 904
- Joined: 27 Mar 2019, 16:14
- Location: Negdje u svemiru
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 56 times
- Gender:
Nisam ništa pobrkala. Ni tvrdila da su istoznačnice.Stitch wrote: Pobrkala si antifašizam i komunizam. To nisu istoznačnice.
Komunizma navodno nije ni bilo, samo socijalizma.
Wow, postala sam moderatorica. :)
- Pastir
- Posts: 1500
- Joined: 27 May 2025, 17:31
- Has thanked: 1424 times
- Been thanked: 608 times
- Gender:
Dosljedan antitotalitarist odbacio bi i fašizam/nacizam i komunističke režime koji su bili totalitarni. No važno je primijetiti da „antitotalitarizam“ nije isto što i „antifašizam“, niti isto što i „antikapitalizam“ ili „antikomunizam“. Antitotalitarist prije svega odbacuje sustav u kojem jedna ideologija polaže pravo na apsolutnu istinu, jedna stranka monopolizira vlast, nema stvarne političke oporbe, država kontrolira medije, kulturu i obrazovanje, pojedinac postoji radi ciljeva kolektiva ili države, represija postaje legitimno političko sredstvo itd. Prema tom kriteriju, i nacistička Njemačka i staljinistički SSSR spadaju u totalitarne režime, premda su njihove ideologije bile međusobno neprijateljske. Upravo zato su mnogi istočnoeuropski disidenti 1970-ih i 1980-ih odbijali prihvatiti logiku: „Ako si protiv komunizma, onda moraš biti nacionalist ili desničar“ ili „ako si protiv fašizma, onda moraš podržavati komuniste.“ Njihov je odgovor bio: ne, protiv smo svakog sustava koji ukida političke slobode. Primjeri su Václav Havel, Adam Michnik i Aleksandar Solženjicin, premda su među njima postojale velike razlike. Svi su na svoj način kritizirali komunistički totalitarizam, ali nisu zato automatski postali pobornici fašizma ili diktature druge vrste.
Zanimljivo je da je nakon pada komunizma nastao novi spor. Jedni su tvrdili da su nacizam i komunizam „dva lica istog zla“, dok su drugi upozoravali da takvo izjednačavanje briše važne razlike među njima. Većina ozbiljnih povjesničara danas zauzima srednju poziciju: različite ideologije, različiti ciljevi, različiti povijesni korijeni — ali vrlo slični mehanizmi totalitarne vlasti. Moglo bi se reći da je za antitotalitarista ključno pitanje manje „što obećavate?“, a više „što smijem ako se s vama ne slažem?“. Ako je odgovor da ne smiješ osnivati stranku, pisati protiv vlasti, slobodno govoriti ili se kandidirati na izborima, tada će antitotalitarist imati problem s takvim režimom bez obzira naziva li se on fašističkim, komunističkim, nacionalističkim ili čak religijskim.
Tehnologija je stablo bez korijena. Plod je gorak.
- Pastir
- Posts: 1500
- Joined: 27 May 2025, 17:31
- Has thanked: 1424 times
- Been thanked: 608 times
- Gender:
Slažem se, bar načelno. Fašizam i nacizam već su na razini temeljnih principa hijerarhijske ideologije. Ljudi nisu jednaki: neki narodi, rase ili skupine smatraju se superiornima, drugi inferiornima. Nacizam je otišao najdalje jer je rasnu hijerarhiju i eliminaciju „nepoželjnih“ ugradio u samu srž sustava. Teško je zamisliti nacizam bez progona Židova, Roma ili drugih skupina. Zato mnogi povjesničari tvrde da su nasilje i diskriminacija konstitutivni elementi nacizma.
Komunizam je složeniji slučaj. U teoriji, cilj mu je besklasno društvo, ekonomska jednakost i ukidanje eksploatacije. To su ciljevi koji sami po sebi ne zahtijevaju masovna ubojstva. Međutim, već kod Karla Marxa i osobito kod Vladimira Lenjina postoji ideja klasne borbe i diktature proletarijata, odnosno privremenog ukidanja liberalnih prava radi ostvarenja revolucionarnog cilja. Tu se otvara prostor za represiju. Zato protivnici komunizma kažu: ako sustav dopušta da se određene skupine ljudi proglase „klasnim neprijateljima“, onda nasilje nije slučajna devijacija nego logična posljedica. S druge strane, branitelji komunizma odgovaraju da je riječ o povijesnoj deformaciji i da jednakost ne podrazumijeva teror na isti način na koji rasna država podrazumijeva diskriminaciju.
Zanimljivo je da većina suvremenih povjesničara ne ide ni u jedan ekstrem: ne prihvaćaju tvrdnju da su komunizam i nacizam isto, ali ne prihvaćaju ni tvrdnju da su komunistički zločini bili tek nesretne pogreške. Primjerice, Hannah Arendt smatrala je da i nacizam i staljinizam pripadaju fenomenu totalitarizma, premda proizlaze iz različitih ideoloških izvora. Kod nje je naglasak na načinu vladanja: monopol ideologije, jednopartijska država, tajna policija, kult vođe i kontrola društva.
U hrvatskom i istočnoeuropskom kontekstu dodatni problem jest što su komunisti doista bili nositelji velikog dijela oružanog otpora fašizmu tijekom Drugog svjetskog rata. To je povijesna činjenica. Međutim, nakon rata mnogi komunistički režimi tu su činjenicu pretvorili u politički kapital i iz nje izvukli zaključak: „budući da smo antifašisti, sve što radimo legitimno je“. Tako su se poslijeratni progoni, logori i političke represije često prikrivali antifašističkim legitimitetom.
Mislim da je korisno razlikovati dvije tvrdnje: „Fašizam i komunizam su identični.“ — što povijesno nije točno — i: „Komunistički režimi mogu počiniti zločine usporedive po razmjerima s fašističkima.“ — a povijesno jest moguće braniti tu tvrdnju, jer su neki doista proizveli goleme ljudske gubitke. Drugim riječima, nacizam je zločinački već u svojim temeljnim načelima. Kod komunizma je veća rasprava oko toga proizlaze li zločini nužno iz same ideje ili iz načina na koji je ona provedena. Upravo se oko tog pitanja povjesničari i politički filozofi spore već desetljećima.
Tehnologija je stablo bez korijena. Plod je gorak.
- Šabović Adis
- Inventar
- Posts: 6478
- Joined: 22 Aug 2015, 20:45
- Location: Sarajevo
- Has thanked: 294 times
- Been thanked: 306 times
Uopšte ne. Ubiješ li Židova, to te ne čini nacistom, čini te ubicom. To ako ćemo suditi po djelima.Pastir wrote: ↑Today, 19:38Slažem se, bar načelno. Fašizam i nacizam već su na razini temeljnih principa hijerarhijske ideologije. Ljudi nisu jednaki: neki narodi, rase ili skupine smatraju se superiornima, drugi inferiornima. Nacizam je otišao najdalje jer je rasnu hijerarhiju i eliminaciju „nepoželjnih“ ugradio u samu srž sustava. Teško je zamisliti nacizam bez progona Židova, Roma ili drugih skupina. Zato mnogi povjesničari tvrde da su nasilje i diskriminacija konstitutivni elementi nacizma.
Progon te čini progoniteljem. Dizati odnosno postavljati naciju kao takvu na nekakav pijedestal, smatrati je meritumom za sve ostalo itd. itd. - e to je već ehm škakljivo.
Kod nas je čovjek iznad svega (ne nacija, između ostalog) što kod određenih skupina dovodi do toga da potpuno pošize, kao naprimjer kod onih koji tvrde da komunisti čovjeka stavljaju na mjesto boga.
Pastir, shvataš li šta znači biti deklasiran? Posljedica čega bi to bilo, kako shvataš klasnu borbu? I ne čemu bi temeljio klasnu borbu ako ne na klasnoj svijesti?Komunizam je složeniji slučaj. U teoriji, cilj mu je besklasno društvo, ekonomska jednakost i ukidanje eksploatacije. To su ciljevi koji sami po sebi ne zahtijevaju masovna ubojstva. Međutim, već kod Karla Marxa i osobito kod Vladimira Lenjina postoji ideja klasne borbe i diktature proletarijata, odnosno privremenog ukidanja liberalnih prava radi ostvarenja revolucionarnog cilja. Tu se otvara prostor za represiju. Zato protivnici komunizma kažu: ako sustav dopušta da se određene skupine ljudi proglase „klasnim neprijateljima“, onda nasilje nije slučajna devijacija nego logična posljedica. S druge strane, branitelji komunizma odgovaraju da je riječ o povijesnoj deformaciji i da jednakost ne podrazumijeva teror na isti način na koji rasna država podrazumijeva diskriminaciju.
Na klasnoj nesvijesti možda?
Kako komunistički zločini? Zašto se zločini pripisuju komunistima a ne zločincima?Zanimljivo je da većina suvremenih povjesničara ne ide ni u jedan ekstrem: ne prihvaćaju tvrdnju da su komunizam i nacizam isto, ali ne prihvaćaju ni tvrdnju da su komunistički zločini bili tek nesretne pogreške. Primjerice, Hannah Arendt smatrala je da i nacizam i staljinizam pripadaju fenomenu totalitarizma, premda proizlaze iz različitih ideoloških izvora. Kod nje je naglasak na načinu vladanja: monopol ideologije, jednopartijska država, tajna policija, kult vođe i kontrola društva.
Kojiom logikom slijedi zločin - dakle komunist, a ne zločinac? I šta im je ovo za staljinizam i totalitarizam, i to smatraju vrstom komunizma? Ili komunizam smatraju vrstom totalitarizma? Staljinizma? Nacizma?
Znaš, kad slušam likove koji komunizam opisuju spavanjem na klupi u parku kosa mi se na glavi diže. Ovo malo što je još ima, jel.
Šta, taj što spava na klupi je komunist? Nije, prije će biti da je klošar.
Noup, nismo mi klošari, to je uobrazilja likova koji pate od Dunning-Krugera. I strawman.
Dolazimo polako do suštine - ko određuje šta je zločin a šta ne. Stručni žiri ili publika? Komunisti ili populisti? Stručnjaci ili laici?U hrvatskom i istočnoeuropskom kontekstu dodatni problem jest što su komunisti doista bili nositelji velikog dijela oružanog otpora fašizmu tijekom Drugog svjetskog rata. To je povijesna činjenica. Međutim, nakon rata mnogi komunistički režimi tu su činjenicu pretvorili u politički kapital i iz nje izvukli zaključak: „budući da smo antifašisti, sve što radimo legitimno je“. Tako su se poslijeratni progoni, logori i političke represije često prikrivali antifašističkim legitimitetom.
Hajd i ovo da te pitam: razlikuješ li ubistvo od smrtne kazne?Mislim da je korisno razlikovati dvije tvrdnje: „Fašizam i komunizam su identični.“ — što povijesno nije točno — i: „Komunistički režimi mogu počiniti zločine usporedive po razmjerima s fašističkima.“ — a povijesno jest moguće braniti tu tvrdnju, jer su neki doista proizveli goleme ljudske gubitke. Drugim riječima, nacizam je zločinački već u svojim temeljnim načelima. Kod komunizma je veća rasprava oko toga proizlaze li zločini nužno iz same ideje ili iz načina na koji je ona provedena. Upravo se oko tog pitanja povjesničari i politički filozofi spore već desetljećima.
Gle, potura se tu neka lažna dihotomija žrtva-zločinac, a ja ti kažem i odgovorno tvrdim: nema nikakvo žrtva-zločinac. Ima žrtva-dželat. Iza dželata stoji zakon, iza žrtve nište do njene uobraženosti o nekažnjivosti...
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
- Stitch
- Head Honcho
- Posts: 19311
- Joined: 17 Sep 2011, 23:06
- Has thanked: 744 times
- Been thanked: 1365 times
- Gender:
Šabo, ti to niječeš notornu činjenicu da su Mao Ce-tung, Staljin i Pol Pot odgovorni za više smrti od Hitlera? Ozbiljno? 
Okej, ako negiraš općepoznatu, lako provjerljivu tvrdnju o komunističkim žrtvama, prokomentiraj mi onda Holodomor. Možemo se praviti ludi pa reći npr. da su kod Maoa žrtve povezane s katastrofalnom politikom, da su kod Staljina ključni kolektivizacija, glad, čistke i logorski sustav, da je kod Crvenih Kmera riječ o jednom od najradikalnijih društvenih eksperimenata u povijesti itd., ali sovjetske vlasti znale su da ljudi umiru od gladi, nastavile su oduzimati žito i drugu hranu, zabranjivale su seljacima odlazak iz pogođenih područja, posebno su represivno postupale prema Ukrajini i područjima s jakim ukrajinskim stanovništvom, istodobno su gušile ukrajinsku kulturnu i političku autonomiju... - što su osnovne značajke, praktički školski primjer genocida.
Uzet ću dakle u obzir da je Hitlerov režim imao eksplicitni projekt rasnog uništenja čitavih naroda, da je kod Maoa velik dio žrtava povezan s katastrofalnim politikama, glađu i represijom, a ne s planom biološkog istrebljenja neke etničke skupine - što ne umanjuje tragediju, ali jest povijesna razlika - ukratko, da nisu posrijedi identični zločini, ali za realnu, objektivnu procjenu stanja dovoljno je da režim svjesno provodi politiku za koju zna da uništava određenu populaciju te da unatoč tomu nastavlja s njezinom provedbom. Nema razloga da se Staljina, Hitlera ili Maoa izuzima od moralnih i političkih kriterija koji su već bili poznati i razumljivi njihovim suvremenicima. Upravo zato sve više istraživača i smatra da se komunistički režimi ne mogu braniti tvrdnjom o pukim nesretnim pogreškama ili zlosretnom spletu okolnosti. Kad moderna država, uz punu svijest o posljedicama, godinama provodi politiku koja rezultira milijunima mrtvih, pitanje odgovornosti postaje neizbježno, bez obzira na to nazvali to genocidom, zločinom protiv čovječnosti ili nekim drugim imenom odnosno pojmom.
Okej, ako negiraš općepoznatu, lako provjerljivu tvrdnju o komunističkim žrtvama, prokomentiraj mi onda Holodomor. Možemo se praviti ludi pa reći npr. da su kod Maoa žrtve povezane s katastrofalnom politikom, da su kod Staljina ključni kolektivizacija, glad, čistke i logorski sustav, da je kod Crvenih Kmera riječ o jednom od najradikalnijih društvenih eksperimenata u povijesti itd., ali sovjetske vlasti znale su da ljudi umiru od gladi, nastavile su oduzimati žito i drugu hranu, zabranjivale su seljacima odlazak iz pogođenih područja, posebno su represivno postupale prema Ukrajini i područjima s jakim ukrajinskim stanovništvom, istodobno su gušile ukrajinsku kulturnu i političku autonomiju... - što su osnovne značajke, praktički školski primjer genocida.
Uzet ću dakle u obzir da je Hitlerov režim imao eksplicitni projekt rasnog uništenja čitavih naroda, da je kod Maoa velik dio žrtava povezan s katastrofalnim politikama, glađu i represijom, a ne s planom biološkog istrebljenja neke etničke skupine - što ne umanjuje tragediju, ali jest povijesna razlika - ukratko, da nisu posrijedi identični zločini, ali za realnu, objektivnu procjenu stanja dovoljno je da režim svjesno provodi politiku za koju zna da uništava određenu populaciju te da unatoč tomu nastavlja s njezinom provedbom. Nema razloga da se Staljina, Hitlera ili Maoa izuzima od moralnih i političkih kriterija koji su već bili poznati i razumljivi njihovim suvremenicima. Upravo zato sve više istraživača i smatra da se komunistički režimi ne mogu braniti tvrdnjom o pukim nesretnim pogreškama ili zlosretnom spletu okolnosti. Kad moderna država, uz punu svijest o posljedicama, godinama provodi politiku koja rezultira milijunima mrtvih, pitanje odgovornosti postaje neizbježno, bez obzira na to nazvali to genocidom, zločinom protiv čovječnosti ili nekim drugim imenom odnosno pojmom.
Potpisi su za budale.
- Pastir
- Posts: 1500
- Joined: 27 May 2025, 17:31
- Has thanked: 1424 times
- Been thanked: 608 times
- Gender:
Stitch je rekao sve. 
Adise, pisali smo već negdje o „pravdi“ partizanskih jedinica i komunističkih vlasti, koje su ideološkim protivnicima rijetko osiguravale nepristrano suđenje, naročito u ratu i poraću. Ne kažem da je tako bilo uvijek, ali „montirani procesi“ nisu bili neuobičajeni ni tada ni kasnije. A to za Zapad i kapitalistička društva ne možeš reći.
Gledam nogomet, Englezi „plešu“ oko Ganaca. Očekujem gol. Zato se nisam raspisao.
Adise, pisali smo već negdje o „pravdi“ partizanskih jedinica i komunističkih vlasti, koje su ideološkim protivnicima rijetko osiguravale nepristrano suđenje, naročito u ratu i poraću. Ne kažem da je tako bilo uvijek, ali „montirani procesi“ nisu bili neuobičajeni ni tada ni kasnije. A to za Zapad i kapitalistička društva ne možeš reći.
Gledam nogomet, Englezi „plešu“ oko Ganaca. Očekujem gol. Zato se nisam raspisao.
Tehnologija je stablo bez korijena. Plod je gorak.
- Šabović Adis
- Inventar
- Posts: 6478
- Joined: 22 Aug 2015, 20:45
- Location: Sarajevo
- Has thanked: 294 times
- Been thanked: 306 times
Montirani procesi? Šta, kod vas se takve stvari dešavaju spontano, bez uzroka, bez osobe koja stoji iza procesa, bez motiva i metoda?
Možda misliš da si nepristran ako stojiš na strani zakona (ili bezakonja) no ja ne mislim tako...
Možda misliš da si nepristran ako stojiš na strani zakona (ili bezakonja) no ja ne mislim tako...
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
- Stitch
- Head Honcho
- Posts: 19311
- Joined: 17 Sep 2011, 23:06
- Has thanked: 744 times
- Been thanked: 1365 times
- Gender:
Ne. Kažem da sto milijuna žrtava, koliko se otprilike pripisuje komunističkim režimima, ne možeš nazvati slučajnošću.
Potpisi su za budale.
- Šabović Adis
- Inventar
- Posts: 6478
- Joined: 22 Aug 2015, 20:45
- Location: Sarajevo
- Has thanked: 294 times
- Been thanked: 306 times
Joj, stalno ista priča...
Vidi, boljševici nisu komunisti, shvataš li? Oni komuniste i ne poimaju. Oni više problema imaju s menjševicima nego s komunistima i nimalo lako nije bilo utuviti to u glavu onom mazgovu u Moskvi prvom polovinom 20. vijeka.
Ovo za žrtve - jel ti stvarno misliš žrtve kad napišeš žrtve? Ko tu koga žrtvuje, komunisti nekoga žrtvuju, prinose ga kao žrtvu višem cilju? Ne prinose, ne postoji viši cilj u komunizmu. Komunizam ti je najviši stadij razvoja, zato se mi i ne razvijamo dalje jer bi svaki dalji razvoj bio razvoj u propast.
A vi ovdje skoro svi zvučite ko supotpisnici Obznae iz 1920. ako već ne kao autori. Ništa, poslaćemo vam Alijagića opet, on nam je omiljeni Alija.
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
-
- Information
-
Who is online
Users browsing this forum: ClaudeBot and 0 guests
